Numer: 25713
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wokół choinki - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
„WOKÓŁ CHOINKI”


CELE OGÓLNE:
- Zapoznanie dzieci z tradycją Świąt Bożego Narodzenia.
- Rozwijanie inwencji twórczej rodziców i dzieci w zakresie działań plastyczno-konstrukcyjnych.
- Wzmacnianie więzi emocjonalnych między rodzicami a dziećmi.
- Stwarzanie miłej, świątecznej atmosfery.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Zapoznanie dzieci z tradycją ubierania choinki.
- Wdrażanie do uważnego słuchania tekstu i odpowiadania na pytania dotyczące tego tekstu.
- Rozwijanie logicznego myślenia w trakcie odgadywania po dotyku przedmiotów i wybierania z nich ozdób choinkowych.
- Wdrażanie dzieci do współdziałania z kolegą podczas zabawy ruchowej.
- Rozwijanie wrażliwości słuchowej podczas reagowania na określony sygnał dźwiękowy.
- Doskonalenie sprawności manualnej dzieci w trakcie wykonywani wspólnie z rodzicami ozdób choinkowych.
- Zachęcanie dzieci do sprawiania bliskim radości poprzez wręczanie im drobnych upominków np. słodkich pierniczków.

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- zna tradycje ubierania choinki;
- wie co można zawiesić na choince;
- potrafi śpiewać piosenki;
- potrafi współpracować z kolegą w trakcie zabawy ruchowej;
- potrafi współpracować z rodzicami przy wspólnym wykonywaniu ozdób choinkowych: łańcuchów, bombek, kolorowych gwiazd itp.;
- potrafi sprawić radość bliskim.

METODY:
- zabawy ruchowo-muzyczne
- rozmowa
- opowiadanie
- metoda praktycznego działania

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
choinka, historyjka obrazkowa, światełka, gwiazda, łańcuch, miarka krawiecka, trójką, bębenek, papier kolorowy, kleje, słomki , płyta CD, magnetofon, pierniczki


PRZEBIEG:

1. „Wesołe przedszkole” – piosenka na powitanie.

Dzieci na powitanie rodziców śpiewają piosenkę i zapraszają ich do wspólnej zabawy.

2. „Choinka” - zagadka
Dzieci odgadują zagadkę, której rozwiązaniem jest "choinka".

3.„Płacząca choinka” – opowiadanie nauczycielki na podstawie historyjki obrazkowej i w oparciu o tekst J. Dymkowskiej pt. „Legenda o choince”.

Piękna to była noc, w której Jezus Chrystus się narodził. Wszystko, co żyło wokół stajenki, chciało zajrzeć do niej i ucieszyć dziecinę.
Tuż przy stajence rosły trzy drzewa: palma, oliwka i choinka. Co chwila zaglądały do stajenki i szumiały kołysankę Bożej Dziecinie. Jezus spał spokojnie blisko swej mamusi. A kiedy się zbudził i otworzył oczy, wtedy palma powiedziała do oliwki:
- Chodź, pójdziemy pokłonić się Jezusowi.
- Dobrze – odpowiedziała oliwka – idźmy zaraz.
- Pójdę i ja z wami powiedziała cicho choinka.
- Ty ? – rzekły drzewa. – Ty jesteś taka brzydka, masz kujące igły i nieładnie pachniesz. Możesz tylko przestraszyć Jezusa.
Biedna choinka, słysząc takie złośliwe słowa cichutko zapłakała.
Palma i oliwka pokłoniły się nad żłóbkiem a Boża Dziecina pomachała im w podziękowaniu rączką. Mała choinka stała na uboczu i płakała.
Lecz był ktoś, kto usłyszał płacz zasmuconego drzewka. To mały aniołek który stał przy żłóbku.
- Nie płacz choinko – powiedział, przystroję Cię tak pięknie, że zachwycisz Jezusa.
I skinął na gwiazdki złote, co wesoło mrugały na niebie. Na wezwanie aniołka gwiazdki jedna po drugiej spadały z nieba i siadały na gałązkach drzewka. Mała choinka rozbłysła wspaniałym blaskiem. Wyglądała jak zaczarowana. Boża Dziecina uśmiechnęła się uszczęśliwiona, zaczęła klaskać rączkami i wyciągać je w stronę ślicznego drzewka.
I od tego dnia, co roku na Boże Narodzenie choinka staje się radością wszystkich dzieci.
J. Dymkowska

Po zakończeniu opowiadania nauczycielka zadaje dzieciom pytania dotyczące tekstu:

- Dlaczego choinka była smutna?
- Jak aniołek uszczęśliwił choinkę?

4 „Gwiazdeczki” - zabawa ruchowa przy muzyce.
Dzieci ustawione w półkolu śpiewają piosenkę i ilustrują ruchami, gestami jej treść.

„Gwiazdka” sł. i muz. K. Przybylska

Świeci gwiazdka jedna, druga
główką kręci, oczkiem mruga,
wszystkie gwiazdki zaświeciły,
wszystkie razem zatańczyły.
Choć gwiazdeczko,
choć gwiazdeczko,
zabawimy się w kółeczko.
Krążą w kółko gwiazdki obie,
czasem nogą tupną sobie,
czasem główką pokiwają
i mrugają wciąż mrugają.

5 „Co na choinkę?” - zabawa dydaktyczna.

Na dużej tacy zgromadzone są różne przedmioty (światełka, bombka, łańcuch, pisanka, cukierek, miara krawiecka). Nauczycielka wybiera chętne dzieci i zawiązuje im oczy szalikiem. Ich zadaniem jest odgadnięcie po dotyku co to jest za przedmiot i określenie czy można zawiesić go na choince. Prawidłowo wybrane ozdoby nauczycielka zawiesza na choince.

6 „Wieszamy bombki” - zabawa ruchowa przy muzyce.

Dzieci poruszają się w rytm muzyki, kiedy usłyszą dźwięk trójkąta udają, że wieszają bombki, a kiedy bębenka naśladują układanie pod choinka prezentów.

7 „Zabawki na choinkę” - wspólne wykonywanie z rodzicami ozdób na choinkę

Dzieci wraz z rodzicami siadają do stolików , na których przygotowane są materiały do wykonywania ozdób choinkowych. Wspólnie wykonują różnego rodzaju łańcuchy, zawieszki.

8 „Ubierzemy choinkę” - śpiewanie wspólnie z rodzicami piosenki.

Dzieci wraz z rodzicami ubierają choinkę wykonanymi ozdobami. Następnie ustawiają się w dwa koła i śpiewają piosenkę o choince.

„Choinka przedszkolaków” sł. i muz. T. Wójcik

Ubierzemy dziś choinkę w kolorowe bombki
Zawiesimy srebrny łańcuch i czerwone wstążki
Bo najpiękniejsza będzie choinka w sali przedszkolaków
I najpiękniejsze będą prezenty dla małych i starszaków

Świecą srebrne gwiazdki wokół i lampki mrugają
Moc uśmiechu i radości przedszkolakom dają.

Bo najpiękniejsza będzie choinka w sali przedszkolaków
I najpiękniejsze będą prezenty dla małych i starszaków

9.„Piernikowe niespodzianki” - wręczenie rodzicom upieczonych przez dzieci z nauczycielką świątecznych ciasteczek.


Emilia Niemczynowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.