Scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców
Jesienne dary
Cele główne:
- rozwijanie zainteresowań dzieci darami jesieni
- rozwijanie mowy i myślenia
-rozwijanie pomysłowości i wyobraźni twórczej
-doskonalenie ogólnej sprawności ruchowej
Cele Operacyjne:
- dziecko rozpoznaje i nazywa wybrane warzywa
- potrafi rozpoznawać warzywa dotykiem
- wie co można zrobić z poszczególnych warzyw
- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej
- słucha piosenki, ilustruje ją ruchem
- potrafi właściwie zachowywać się i współzawodniczyć podczas zabaw
Metody: czynna, słowna, oglądowa
Formy pracy: zespołowa, grupowa
Pomoce: emblemat warzyw i owoców dla każdego dziecka, warzywa: ziemniak, marchew, kapusta, cebula, sałata, buraczek, papryka, pietruszka, owoce: gruszki, śliwki, suszone liście, magnetofon, nagranie ”Jarzębinowa piosenka”, wykałaczki, plastelina, jarzębina, nasiona, zasłonięte obrazki warzyw, papierowe kule, rysunek ziemniaka, grzechotka, trójkąt, tamburyn
Przebieg
1. Powitanie
Nauczyciel: Przywitajmy się bo zabawy nadszedł czas, będzie miło i wesoło dla każdego z nas.
Dzieci: Witamy Was
Dzieci i rodzice maja przyklejone emblematy warzyw i owoców. Na hasło marchewki podskakują osoby z emblematami marchewki podskakują, jabłka-klaszcza , gruszki-tupią nogą, buraki –obrót.
Wybrane dziecko losuje zagadkę dla rodzica, nauczyciel odczytuje, a rodzic odgaduje.
2. Zabawa dydaktyczna Jak się nazywa
Po wylosowaniu karteczki z ilustracją warzywa zadaniem rodziców jest słowne przekazanie jak najwięcej informacji o warzywie. Po zakończeniu opisu rodzic pyta dzieci ”jak nazywa się to warzywo”. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie nazwy warzywa.
3. Zabawa ruchowa Zbieramy owoce
- grzechotka-dzieci spacerują po Sali
-tamburyno-dzieci wspinają się na paluszkach i naśladują zbieranie jabłuszek
-trójkąt- dzieci przykucają i zbierają gruszki, które spadły z drzewa na ziemię.
4. Zagadki obrazkowe
Odgadywanie zasłoniętych pociętymi na kawałki kartonikami zaznaczonymi ilością kropek od 1 do 6 oraz ich przeliczanie) obrazków marchewki, jabłka, gruszki, buraka.
4. Rzut papierowa kula w ziemniaka
Dzieci ustawiaja się w 2 rzędach. Po kolei kazde dziecki podchodzi di kosza w którym znajduja się papierowe kule i rzucaja w karton na którym narysowany jest duży ziemniak.
5. Ziemniak z rąk do rąk
Dzieci wraz z rodzicami staja w kole i podja sobie ziemniaka podczas gdy gra muzyka , gdy muzyka ucichnie osoba która trzyma warzywo podskakuje 4 razy licząc głośno.
6. Rozpoznawanie warzyw i owoców
Na środku sali znajdują się dwa kosze. Po kolei podchodzą dzieci wraz z rodzicem . Dzieci po dotyku rozpoznają jakie to warzywo, a z drugiego pudełka losują rodzice liść o odgadują z jakiego drzewa pochodzi .
7. Wykonanie jeżyka z ziemniaka
Dzieci wraz z rodzicem siadają do stolika. Według własnego pomysłu wykonują jeżyka z ziemniaka, wykałaczek i plasteliny.
8. Ilustracja ruchowa piosenki „Jarzębinowa piosenka.”Tekst Muzyka: F. Rybicki, słowa: M. Szypowska
Na polanie w lesie
chodzi sobie jesień
różne dary niesie.
Na polanie w lesie
chodzi sobie jesień
różne dary niesie.
Koral, koral sznur korali
La, la, la, la, la, la, la.
Koral, koral sznur korali
Koral jarzębina da.
Las się cały mieni
złoci i czerwieni
czary to jesieni.
Las się cały mieni
złoci i czerwieni
czary to jesieni.
9. Poczęstunek marchewką