Scenariusz zajęć dydaktycznych dla dzieci 5-6 letnich
„Na wiejskim podwórku”
Cele ogólne:
• poznanie różnych zwierząt na wiejskim podwórku
• rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
• poszerzanie wiadomości na temat zwierząt mieszkających na wsi
• rozwijanie umiejętności wypowiadania się i myślenia
• rozwijanie percepcji wzrokowej
• kształcenie motywacji do stosowania cyfr
• doskonalenie pamięci, zdolności kojarzenia i umiejętności skupiania uwagi
• budzenie wiary we własne siły
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• wymienia nazwy zwierząt wiejskich
• zna odgłosy wydawane przez zwierzęta
• reaguje na sygnał nauczyciela
• umie złożyć obrazek z części
• umie dopasować liczbę do ilości elementów
• umie ułożyć zbiory rosnąco (od 1 do 5)
• umie współpracować z zespołem
• wypowiada się na określony temat
• słucha poleceń nauczyciela
• swobodnie komunikuje się z innymi dziećmi
• sprawnie się porusza i podskakuje
• nasladuje głosy zwierząt
• dopasowuje ślad do zwierzątka
• sprawnie przelicza w zakresie 5
• doprowadza pracę do końca
Metody:
• czynna- zadanie stawiane do wykonania, kierowana aktywnością dzieci, samodzielnych doświadczeń
• słowna- rozmowa, objaśnienie
• oglądowa- pokaz, obserwacja
Formy:
• zabawy z całą grupą
• praca zespołowa
• praca indywidualna
Środki dydaktyczne:
Chusta animacyjna, samoprzylepne ilustracje konia, psa, krowy, koguta, swinki; tamburyno, 5 pociętych obrazków przedstawiających zwierzęta, cyfry 1-5, małe ilustracje identyczne jak te pocięte, krążki, plastelina
Przebieg zajęć
1. Powitanie- zabawa ortofoniczna
Dzieci wraz z nauczycielem witają się odgłosami zwierząt wiejskich.
Powitajmy się jak pieski
- hau, hau, hau
Powitajmy się jak kotki
- miau, miau, miau
Powitajmy się jak kózki
- mee, mee, mee
Powitajmy się jak krówki
- muu, muu, muu
Powitajmy się jak kurki
- ko, ko, ko, ko, ko
Powitajmy się jak indyki
- gul, gul, gul
2. „Wiejskie zwierzątka”- zabawa dydaktyczna
Dzieci zostają podzielone na 5 zespołów. Każdy zespół dostaje pocięty obrazek. Dzieci muszą złożyć obrazek w całość, wziąć z dywanu identyczny obrazek jaki ułożyli ale mniejszy, odgadnąć jakie zwierzątko jest na obrazku, dobrać do obrazka ślady zwierzątka i cyfrę wskazującą ilość zwierzątek na ilustracji.
Następnie nauczyciel prosi dzieci, aby ułożyły obrazki i cyfry rosnąco, czyli od najmniejszej liczby zwierzątek do największej a obok, aby położyły obrazek wskazujący liczbę zwierzątek.
3. Zabawa ruchowa „ Zwierzątka” z chustą animacyjną.
Dzieci stoją w kole trzymając chustę animacyjną, a na bluzce mają naklejone obrazki przedstawiające różne zwierzęta wiejskie i np. na hasło koniki wchodzą pod chustę dzieci, które mają obrazek konika itp.
4. Wykonanie pracy plastycznej.
Lepienie z plasteliny zwierzątek wiejskich.