Scenariusz zajęć
Nauczyciel prowadzący: mgr Anna Konowalczyk
Grupa wiekowa: 3 – latki
Czas trwania: 30 minut
Temat: Magiczne różdżki
Rodzaj aktywności:
Słowna, ruchowa, plastyczna
Metody:
Aktywizująca
Praktycznego działania
Elementy metody Ruchu rozwijającego W. Sherborne
Element pedagogiki zabawy wg KLANZA
Zabawa paluszkowaczynne: zadania stawiane dzieciom do wykonania
percepcyjne: obserwacja, pokaz nauczyciela
Formy organizacyjne:
Z całą grupa
indywidualne
Środki dydaktyczne
Patyczki
Klej
Kolorowe papiery, nożyczki, plastelina,
Ozdobne dziurkacze, piórka, wstążeczki, kredki, pisaki
Książka, różdżki, Płyta CD z melodią Klanzy
Woda, kubek, farby pendzle
Cele główne:
•zapoznanie dzieci z różnymi rodzajami różdżki dla wróżki
Przebieg zajęć:
I Część wstępna
1. Powitanie wg Klanzy
II Rozwinięcie
2. Słuchanie bajki Krzysztofa Żywczaka pt. ,,Magiczna różdżka”
3. Prezentacja różnego rodzaju różdżek
4. Zabawa paluszkowa ,,Pajączek”
Wspinał się pajączek do góry, do góry,
Bo chciał dotknąć chmury.
A kiedy deszcz padał
To pająk spadał.
5. Zaproszenie dzieci do wykonania pracy plastycznej ,,Magiczne różdżki”
Wybór dowolnej techniki, kształtu i faktury. Prezentacja prac po zakończonej pracy plastycznej.
6. Masaż relaksacyjny wg Weroniki Sherborne – jedna osoba odwraca się plecami do drugiej, która wykonuje masaż następująco
Pisze pani na maszynie: A...B...C... kropka, przecinek
Pisze pani na maszynie: A...B...C... kropka, przecinek
Tutaj płynie rzeczka,
Tu przeszła pani na szpileczkach,
Potem przeszło stado słoni,
A za nimi stado koni,
Potem przeszła szczypaweczka,
Zaświeciły dwa słoneczka,
Spadł drobniutki deszczyk
Czy poczułeś dreszczyk?
III Zakończenie
,,Kwiatki” – na zakończenie zajęć dzieci określają czy zabawy plastyczne podobały się. Mają do wyboru uśmiechnięte i smutne słoneczka.