Scenariusz zajęcia
Narada szkoleniowa: 20 XI 2014r.
Temat: "Wspieranie dziecka w samodzielności poprzez promocję zdrowia, bezpieczeństwa i aktywności ruchowej oraz zdrowego żywienia".
Grupa: dzieci 5 letnie
Prowadząca: Dorota Kowalska
Temat kompleksowy: „Żyjemy zdrowo”
Temat zajęcia: "Jadłospis na cały dzień" - Podejmowanie działalności plastycznej w celu osiągnięcia wspólnego celu - praca w małych grupach. Wyrabianie prawidłowych nawyków żywieniowych, kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania pokarmów zdrowych i niezdrowych.
Cele ogólne:
- nauka prawidłowego nakrywania zastawy stołowej
- wdrażanie do współpracy i współdziałania w planowaniu i realizowaniu wspólnie wytyczonego celu
- zachęcanie do wykorzystywania zdobytych wiadomości i umiejętności podczas wykonywania pracy plastycznej
- rozwijanie wyobraźni
- wdrażanie do kształtowania prawidłowych nawyków
- doskonalenie umiejętności komunikowania się w grupie
Cele szczegółowe:
- przestrzeganie zasad kulturalnego zachowywania się przy stole podczas spożywania posiłków
- umie nakryć do stołu i sprzątać po posiłku
- zna podstawowe zasady prawidłowego odżywiania się
- umie wybrać odpowiednie produkty na różne posiłki: śniadanie, obiad, podwieczorek, kolację
- potrafi współpracować w trakcie wykonywania zespołowych prac plastycznych i wizualizować zdobyte wiadomości
- wypowiada się na temat prac wykonywanych przez siebie i kolegów
Metody pracy:
- słowna - rozmowa, objaśnienia
- pokaz, obserwacja
- udział dzieci w zajęciach, stawianie zadań do wykonania
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
Środki dydaktyczne: lalka, stolik, krzesło, talerz,szklanka, sztućce, arkusze papieru, klej sylwety zastawy stołowej oraz różnych produktów spożywczych, zagadki, po 2 łyżki dla każdego dziecka, piłka
Przebieg zajęcia:
1. "Witam dziś w przedszkolu wszystkich " - zabawa integracyjna z wykorzystaniem dźwiękogestów
2. "Zastawa stołowa": rozwiązywanie zagadek słownych:
Szklanka - przeźroczysty walec nie toczy się wcale, bo stoi na spodku, herbatę lub kompot ma w środku.
Łyżki - wszystkie zna kucharka, małe tańczą w szklankach, duże wtedy bierze, gdy stawia talerze.
Widelec- ma trzy zęby, cztery zęby, czasem dwa, obok łyżki noża swoje miejsce ma.
Dzieci rozwiązują zagadki, podając również nazwy innych elementów zastawy stołowej; dokonują analizy fonetycznej i sylabowej wyrazów.
3. "Nakrywanie do stołu" - nauczycielka opowiada dzieciom jak mama lali Zosi przygotowywała dla niej śniadanie. Nauczycielka sadza lalę przed sobą przy małym stoliku na krzesełku i mówiąc, równocześnie wykonuje kolejne czynności.
Lalka Zosia czekała na śniadanie, które przygotowywała jej mama. Zosia usiadła za stołem, bo miała już umyte rączki. Mama postawiła na stole talerzyk, a na nim byłapyszna kanapka z serem, rzodkiewką i szczypiorkiem, a przed talerzem szklankę z ciepłym mlekiem. Mama powiedziała do Zosi - "smacznego" i poszła do pokoju. Zosia nie odpowiedziała mamusi, tylko zapytała się: "A dlaczego nie mam łyżki i widelca ?". Nauczycielka pyta dzieci czy Zosia zachowała się kulturalnie nie odpowiadając mamusi, co powiedziała lalka, czy potrzebowała łyżki i widelca do kanapek, kto z dzieci potrafi prawidłowo nakryć stół, czy dziecko chętnie wykonuje to zadanie. Nauczycielka komentuje chętnie wykonywane przez dziecko czynności.
4. "Łyżkowa orkiestra"- wykonanie akompaniamentu do śpiewanej przez dzieci "Zdrowej piosenki". Wygrywanie rytmu piosenki z różnym natężeniem.
5. "Co jemy rano, w południe, wieczorem?" - zabawa z piłką. Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka rzuca piłkę i mówi nazwę produktu, np. mleko, ziemniaki, jabłko. Zadaniem dzieci jest złapanie piłki i powiedzenie, na który posiłek należy zjeść dany produkt.
6. "Jadłospis na cały dzień" - praca plastyczna w małych zespołach. Dzieci podzielone są na trzy grupy, każda otrzymuje duży arkusz szarego papieru, na który nakleja właściwie ułożone sylwety talerzy, sztućców, szklanek. Ze zgromadzonych na stole emblematów, wybierają te, które należy spożywać na określony posiłek. Tak komponując menu i dobierając produkty, aby stworzyć zdrowy posiłek. Dzieci dorysowują te produkty spożywcze, które wg . nich powinny znaleźć się na talerzach.
7. "Warzywna surówka" - zabawa orientacyjno-porządkowa z szarfami w czterech kolorach.
8. Omówienie prac: każda grupa uzasadnia swoje wybory
9. Podziękowanie dzieciom za wspólną pracę, udzielenie pochwał