Scenariusz zajęcia hospitowanego
Prowadząca: Dorota Kowalska
Grupa dzieci: 6-letnie
Zagadnienie hospitacyjne:
Rozwijanie inwencji muzycznej dzieci poprzez śpiewanie improwizacji na zaproponowanym przez nauczycielkę lub dzieci dowolny temat.
Temat zajęcia: "Muzyczne zabawy z barankiem"
Cele ogólne:
- Rozwijanie różnych form ekspresji twórczej: muzycznej, słuchowej, ruchowej.
- Tworzenie własnych improwizacji muzycznych na dowolny temat lub zaproponowany przez n-la w formie improwizacji muzycznych i melodycznych.
- Ćwiczenie umiejętności śpiewania wznoszącej i opadającej linii melodycznej (gamy)
- Usprawnienie narządów mowy poprzez ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne
- Dzielenie przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywanie z nimi kontaktu
- Doskonalenie umiejętności kontrolowania ruchów i swojego zachowania, wprowadzenie elementów edukacji poprzez ruch oraz procedury stymulacji ruchu
- Wzbogacenie słownictwa czynnego
- Wdrażanie do uważnego wykonywania poleceń nauczyciela
Cele operacyjne:
- Podejmuje próbę tworzenia własnych improwizacji muzycznych, przełamuje onieśmielenie, brak doświadczenia
- Potrafi realizować ćwiczenia muzyczne oparte na zmianach: intonacji, tempa, dynamiki
- Potrafi określić położenie przedmiotów w przestrzeni, wykonywać operacje dodawania w zakresie zrealizowanego programu
- Przelicza liczebnikami głównymi w obrębie ilości podanej w poleceniu oraz przeliczać wyrazy w zdaniu
- Zna nazwy wyskorzystanych instrumentów perkusyjnych, potrafi na nich zagrać
Środki wspomagające:
Duże arkusze papieru, kredki woskowe, instrumenty perkusyjne, fujarka, kubeczki po artykułach spożywczych, maskotki baranków, kaseta magnet. z nagranymi utworami zespołu "Baśniowa kapela".
Tekst wiersza do pkt 4.
W Beskidach
Gdzieś baca z owczarkiem pilnuje owieczek
oscypkiem zapachniał góralski domeczek
Rozlega się gwara
po Błatniej, Klimczoku
pognało gdzieś echo
umknęło wśród stoków
D. Kowalska
Tekst wyliczanki do pkt 7
Jestem sobie owca mała
teraz będę wyliczała
kto się będzie z nami bawił
kubek na kubeczku stawił
Raz, dwa, trzy
Stawiać będziesz Ty!
Przebieg
1. Powitanie piosenką "Dzień dobry, dzień dobry" z wykorzystaniem ćwiczeń logarytmicznych, kształtujących znajomość swojego ciała i jego miejsce w przestrzeni.
2. Nawiązywanie do tematyki kompleksowej "Poznajemy góry i ich mieszkańców". Krótkie podsumowanie zdobytych wiadomości.
3. "Futerko baranka" - zabawa ruchowa do piosenki pt. "Owieczki" zespołu "Baśniowa kapela" - doskonalenie umiejętności kontrolowania ruchów i swojego zachowania, wprowadzenie elementów edukacji poprzez ruch oraz procedury stymulacji ruchu. Omówienie prac powstałych w wyniku tych działań.
4. Prezentacja wiersza przygotowanego przez nauczyciela (omówienie jego treści,wytłumaczenie niezrozumiałych zwrotów, wzbogacenie słownictwa). Wypowiadanie treści utworu z wykorzstaniem zmian w intonacji, tempie i dynamice.
5. Zabawa w echo rytmiczne.
6. Doskonalenie słuchu muzycznego i umiejętności rozróżniania pojedyńczych dzwięków ćwiczenia w liczeniu, określanie położenia przedmiotów w przestrzeni, stosowanie pojęć: bliżej, dalej. Doskonalenie sumowania liczb w zakresie zrealizowanego programu.
7. Ćwiczenia umiejętności śpiewania wznoszącej i opadającej linii melodycznej (gamy) z wykorzystaniem prostego dwuwiersza oraz kubeczków po artykułach spożywczych.
8. "Kołysanka dla baranka" - tworzenie przez dzieci własnej improwizacji słownej i muzycznej na temat dowolny lub zaproponowany przez nauczyciela.
9. "Każdy może grać" - utrwalenie nazw i sposobu gry na poznanych instrumentach perkusyjnych. Stworzenie orkiestry perkusyjnej i akompaniamentu do piosenki pt. "Owieczki". Wybór drygenta, chóru i muzyków - reagowanie na polecenia prowadzącego orkiestrę drygenta.
10. Ćwiczenia uspokajające - zwiększenie pojemności płuc pt."Przeganiamy chmury znad Szyndzielni".
11. Ćwiczenia graficzne: rysowanie po śladzie, odgadywanie nazwy rysowanego instrumentu, kolorowanie.