Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców organizowanego w grupie II „Jeżyki”
Prowadząca: Anna Ryba
Tematyka kompleksowa : „ Deszczowe jesienne bajanie”
Temat zajęcia: „ Przygoda białej i czarnej farby”
Cele operacyjne: dziecko:
- Rozpoznaje i nazywa kolory- biały, czarny, szary
- Potrafi kontynuować rozpoczęty rytm
- Szanuje własne i cudze wytwory pracy
- Doskonali umiejętność posługiwania się pędzlem, farbą
- Rozpoznaje dźwięki wybranych instrumentów
- Samodzielnie doświadcza i eksperymentuje
- Improwizuje ruchem do muzyki
- Okazuje radość ze wspólnej zabawy z dzieci i z rodzicami
Metody:
- Czynne: metoda samodzielnych doświadczeń, metoda zadań stawianych dziecku do wykonania,
- Oglądowe: obserwacja, pokaz
- Słowne: opowiadanie, rozmowa, objaśnienia,
Formy:
- indywidualna
- grupowa
Pomoce : treść opowiadania ,duży karton, miseczki z białą i czarną farbą , gruby pędzel, chmurki z kartonu (czarne, szare, białe) dla każdego dziecka jeden kolor, muzyka z CD :dźwięki instrumentów- trójkąta, bębenka, grzechotki, koszyk-w nim kilka drobnych przedmiotów w kolorach czarnym, szarym, białym ,piosenka i muzyka z płyty CD (wesoła, smutna ).Kartony z kleksami farby białej i czarnej ,pędzel z gąbki –dla każdego dziecka.
Przebieg:
1. Powitanie z piosenką „Ta nasza zabawa”
2. Słuchanie opowiadania nauczyciela pt: „ Przygoda białej i czarnej farby”, ilustrowanego za pomocą farb. Załącznik nr 1
3. Krótka rozmowa na temat treści
- co namalowała biała farba?
- co namalowała czarna farba?
-co się stało kiedy farby zaczęły się kłócić?
4.Zagadkowe przedmioty- wybieranie przedmiotów z koszyka układanie na chmurce w odpowiednim kolorze (czarnym, szarym, białym) nazywanie przedmiotów.
5.Zabawa słuchowo- ruchowa ” Czarne, białe, szare” .Dzieci otrzymują chmurkami jw.
- na dźwięk trójkąta – tańczą dzieci z białymi chmurkami
- na dźwięk grzechotki – szarymi
- na dźwięk bębenka- czarnymi
- kiedy zaczyna grać wesoła muzyka wszystkie kolory tańczą, taniec wspólnie z rodzicami
6. Zabawa „ Wędrujące Chmurki”- kontynuowanie układu chmurek wg podanego rytmu.
7.Samodzielne doświadczenia- dzieci siadają do stolików ,otrzymuje kartony z białą i czarną farbą , pędzle . Mieszanie farb , malowanie dużej chmury.
7.Czynności porządkowe , mycie rąk.
8. Relaks- słuchanie spokojnej muzyki wyobrażanie sobie chmur płynących po niebie ,snucie fantazji
Załącznik nr 1
Opowiadanie „Przygoda białej i czarnej farby” opartego na motywach opracowania „Po nitce do kłębka” Teresy Fiutowskiej
Był piękny słoneczny dzień. Na niebie pojawiła się biała chmurka .Tańczyła wesoło i malowała białe kwiaty .Nagle zawiał silny wiatr .Wiatr przywiał groźną czarną chmurę. Ha, ha ,ha zaśmiała się czarna chmura i zaczęła szybko wędrować po niebie malując czarne lecące ptaki.
Uciekaj stąd krzyczała na białą chmurkę .Jestem czarna, czarna – to mówiąc przesuwała się coraz bliżej białej chmurki. A ja jestem biała i wcale się ciebie nie boję .To mówiąc przesunęła się blisko czarnej chmury.
Chmury zbliżały się coraz bliżej i bliżej do siebie i zaczęły się przepychać .
Zobaczył to pędzel ,zbliżył się do chmur ,podskoczył i zaczął tak z nimi tańczyć . Tak tańczył że nagle nie było już ani białej, ani czarnej chmury tylko chmura szara .Zaczął padać deszcz ..........................