Numer: 25652
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Opowiadanie M. Różyckiej pt. "O żółtym tulipanie". Scenariusz zajęcia dydaktycznego

Data: 18. 03. 2014r
Prowadząca: Anna Bokwa
Grupa: 4-latki
Temat kompleksowy: Żegnamy zimę -witamy wiosnę.
Temat zajęcia: Opowiadanie M. Różyckiej pt. „O żółtym tulipanie”.
Doniczka z tulipanami- naklejanie gotowych elementów.

Cele społeczne:
wyrabianie pozytywnych relacji w kontaktach społecznych z innymi dziećmi;
integrowanie się wszystkich uczestników spotkania poprzez udział we wspólnych  zabawach;
wdrażanie do zgodnej zabawy, dzielenie się zabawkami;
 
Cele operacyjne: dziecko....
wie, jak zbudowana jest roślina cebulowa na przykładzie tulipana (cebula, łodyga z kwiatem, liście)
wypowiada się prawidłowo pod względem gramatycznym i logicznym
wie, czego potrzebuje roślina do życia (warunki)
potrafi skojarzyć fakty i związki przyczynowo –skutkowe w przyrodzie
zna kolejne etapy wzrostu rośliny
potrafi naśladować powolny wzrost rośliny
wykonuje ekspresyjne ruchy do muzyki
potrafi ustawić się w parach
posługuje się pędzlem i klejem podczas wykonywania pracy plastycznej
zna kolory
wykonuje pracę według wzoru
nawiązuje pozytywne relacje z rówieśnikami i dziećmi nowo przybyłymi
aktywnie uczestniczy w organizowanych zwabach

Metody:
aktywizujące, rozmowa, zagadki, instruktaż nauczycielki
czynne: zadań stawianych do wykonania
oglądowe; naturalne okazy kwiatów wiosennych , tulipana , obrazki

Formy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne:
Nagranie CD , „Wszyscy są”, „Uciekaj zimo”, „Kwiaty”,
Ilustracje do opowiadania, historyjka obrazkowa „Od cebulki do kwiatu”, plansza „Budowa rośliny” (na przykładzie tulipana), okazy cebul, ilustracja pola tulipanów, różne gatunki rozwiniętych tulipanów, podkład muzyczny do zabawy dramowej, , żywe okazy roślin – kwiatów cebulowych, doniczka, ziemia, konewka z wodą, wycięte sylwety /doniczki ,tulipany, ręce/ dla każdego dziecka.

Przebieg zajęcia:

1. Piosenka powitalna Wszyscy są witam was na zabawę nadszedł czas jestem ja jesteś ty raz, dwa, trzy  ( 3 x). 2. Proszę przypomnieć mi jaką mamy obecnie porę roku, miesiąc? (marzec wiosna); czy znacie jakieś przysłowie związane z marcem? (W marcu jak w garncu) . Określenie marcowej pogody. 3. Zabawa rytmiczna do piosenki w parach „Uciekaj zimo”-przeganianie zimy.
4. Wprowadzenie do zajęcia - zagadka „Kto rozpozna cebulę tulipana” – wybór właściwej podstawki, na której umieszczone są: cebula jadalna, cebula czerwona jadalna, cebula tulipana, czosnek. Dzieci nazywają okazy -„cebule” próbują rozpoznać, które z nich są jadalne przez ludzi, które są kwiatowe. 5. Wysłuchanie opowiadania nauczycielki „O żółtym tulipanie” na podstawie ilustracji i opowiadania M. Rożyckiej:
Opowiem wam historię o cebulce ...
Była sobie cebulka, całkiem podobna do tych, które się je, ale mniejsza. Jesienią, kiedy liście na drzewach zaczęły żółknąć cebulka została zakopana w ziemi – tak jak skarb. Cebulka wcale się nie martwiła. Jadła, piła (bo cebulki potrafią jeść i pić pod ziemią), a nawet troszkę urosła: wypuściła od dołu korzonki, a od góry mały rożek, to znaczy kiełek. Potem zrobiło się zimno, na ziemię spadły liście, a jeszcze później śnieg. Cebulka wcale się nie martwiła, tylko zasnęła pod swoją żółto- brązowo- białą kołderką. Spała długo, długo. Pewnego razu coś ją obudziło śnieg stopniał, robiło się coraz cieplej. Świeciło słonko a później spadł deszcz, twarda ziemia stawała się coraz bardziej miękka i wilgotna. Znowu można było jeść i pić, a w dodatku coś strasznie ciągnęło cebulkę do góry. Nie mogła od razu cała wyjść spod ziemi, ale wysunęła swój rożek. Rożek wydłużał się jak antena, aż ujrzał świat, zielenił się i wypuścił liście ... A na końcu miał pączek. Oczywiście nie taki do jedzenia, tylko mniejszy i zielony. Któregoś dnia, gdy słońce przygrzało naprawdę mocno, pączek zaczerwienił się i rozchylił. I okazało się, że na świecie pojawił się piękny żółty tulipan! Nastała naprawdę wiosna.

6. Rozmowa na temat treści opowiadania:
O jakiej cebulce jest mowa w tym opowiadaniu? (o tulipanie)
Kto potrafi wskazać tę cebulkę?
Gdzie mieszkała ta cebulka? (w ziemi)
Kiedy została wsadzona do ziemi? (jesienią)
Co zrobiła ta cebulka, kiedy przyszła zima? (zasnęła)
Jak długo spała? (do wiosny)
Kto go obudził? (słońce i deszcz)
Co się wydarzyło potem? (cebulka zaczęła kiełkować, pojawił się pączek a później kwiat)
Co należy do części podziemnej, a co nadziemnej? Określanie części rośliny
7. Zabawa dramowa „Cebulka” – nauczycielka opowiada, w tle muzyka, dzieci wykonują to, o czym nauczycielka opowiada.
Tulipanek mieszkał sobie w swoim domku (w cebulce), głęboko pod ziemią (dzieci leżą na podłodze, zwijając się jak najmocniej. Było tam ciepło, cicho i ciemno (dzieci zamykają oczy i cichutko leżą) Jednak pewnego dnia zrobiło mu się jakoś niewygodnie (dzieci zaczynają się wiercić), nagle cebulka pękła i tulipanek wysunął mały kiełek (dziecko wysuwa w górę rękę lub nogę), potem kiełek zaczął rosnąć i rosnąć (dzieci powoli unoszą się do góry), wypuścił listki i pięknie zakwitł (dzieci unoszą ręce w górę, jakby to były płatki kwiatów). Teraz w ogrodzie kwitnie dużo pięknych tulipanów (dzieci obracają się w jedna
i drugą stronę, uśmiechają się).
8. Układanie historyjki obrazkowej na podstawie opowiadania „Od cebulki do kwiatu” (etapy rozwoju rośliny)- nazywanie poszczególnych części tulipana: cebulka, łodyga, liście, kwiat, tulipan oraz kwiatu tulipana.
9. Czy ktoś z Was wie, jaki kraj jest nazywany krajem kwitnących tulipanów? (Holandia) – pokaz pola tulipanów, rożnych gatunków tulipanów.
10. Rozwiązywanie zagadek o wiosennych kwiatach wskazywanie ich na obrazkach.
11.Pokaz wykonania pracy według wzoru z gotowych elementów /doniczka z tulipankami/.
12. Praca dzieci przy stolikach, słowna ocena wykonanych prac.
13.Zakończenie zajęć, podziękowanie dzieciom i rodzicom za wspólny udział w zajęciach, zaproszenie do zabawy wybranymi zabawkami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.