X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 25634
Przesłano:

Co to jest litr? - poznajemy jednostkę pojemności. Scenariusz zajęć o pojemnościach

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH

1. Temat zajęć: Co to jest litr? - poznajemy jednostkę pojemności
2. Termin realizacji: 23.04.2013r.
3. Prowadząca: Iwona Błażewicz
4. Cele ogólne:
-kształtowanie rozumienia pojęcia litr;
-kształtowanie umiejętności szacowania ile to litr;
- przygotowanie słodkiego deseru;
5. Cele szczegółowe:
wychowanka:
-zastosuje w praktyce pojęcie litr, dokona prób szacowania;
- określa pojemność naczyń odmierzając określoną miarką (szklanka), pomiarką (menzurką)
- określa pojemność przedmiotów używając słów mało, mniej, dużo więcej
- potrafi odczytać przepis i zastosować go w praktyce, odmierzy podaną ilość mleka aby przygotować mleczno-kawowego shakea

6. Metody:
- pogadanka, doświadczenia, pokaz,

7. Formy zajęć: grupowa, indywidualna

8. Środki dydaktyczne: butelki o różnej pojemności, puszka, dzbanek z miarką, szklanka, garnek z miarką, lejek, szklanki, słoiki, menzurka, mleko, kawa, cukier waniliowy, aromat waniliowy, płatki czekoladowe, mikser

9. Przebieg zajęć:

Pogadanka:
-za pomocą czego mierzymy ilość płynu?
- wysłuchanie wychowanek,
- wyjaśnienie skrótu „litr”, metr sześcienny, dm sześcienny, wyszukiwanie go na naklejkach od butelek,
- zabawy z przelewaniem, odmierzaniem
- mierzenie płynów w naczyniach, porównywanie pojemności przelanej wody w różnych naczyniach,
- podanie przykładów zużywania wody różnych urządzeń,
- rozwiązanie zadania matematycznego,
- przygotowanie wg przepisu shakea mleczno-kawowego z wykorzytsaniem odmierzania pojemności mleka,
- wspólna degustacja,
- podsumowanie zajęć

Mam tu wodę w butelce i specjalne naczynie z miarką do odmierzania objętości wody. Proszę jednego ucznia o wlanie do naczynia 1 litra wody.
(N):podaje uczniom kolejne naczynia, by sprawdzili które są jednolitrowe, w których litr się nie zmieści, a które pomieszczą więcej niż litr.
Na koniec uczniowie wlewają wodę litrami do miski i sprawdzają ile ona pomieści litrów.
- Do czego najwięcej zużywamy wody w domu?
Na tablicy prowadzący wiesza rysunki z urządzeniami zużywającymi wodę.
Uczniowie szacują ile poszczególne urządzenie zużywa wody.

Pralka 110 l
Wanna 80 l
Zmywarka 55 l
Prysznic 35 l
Spłuczka 10 l
Mycie zębów 2 l
Mycie rąk 1 l

- Przyjrzyjcie się tym naczyniom.
- Ile ich jest?
- Czy są takie same?
- A czym się różnią?
- Jak myślicie, w którym naczyniu będzie się mieścić najwięcej wody?
- Jak sądzicie, jak możemy to sprawdzić?
- Ile szklanek wody mieści się w naczyniu?
- Ile było szklanek
w następnym naczyniu?
- Ile szklanek wody mieści się w ostatnim naczyniu?
- Kto miał rację?
O naczyniach mówi się, że mają pojemność.
Shake mleczny z kawą mokka
Pyszny i zimny koktajl mleczny z kawą rozpuszczalną o smaku mokka.
Składniki
ilość porcji: 13
2400 ml (2l 400ml) mleka
13 łyżeczek aromatu waniliowego
12 łyżek cukru waniliowego
17 łyżeczek kawy rozpuszczalnej o smaku mokka

Metoda przygotowania
Przygotowanie: 5 min
W blenderze lub w robocie kuchennym zmiksować na gładko mleko z wanilią, cukrem, kawą instant . Wlać do szklanek i podawać.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.