Konspekt zajęcia otwartego dla 5-latków
1. Data zajęcia: 26.11.2013
2. Temat kompleksowy: Co słychać w lesie?
3. Temat zajęcia: Zadania Sowy Mądrej Głowy
4. Rodzaj zajęcia: Edukacja matematyczna połączona z edukacją ruchową
5. Cel główny:
-Doskonalenie klasyfikacji przedmiotów ze względu na wybrane cechy
6. Cele szczegółowe:
Dziecko:
-posługuje się wyrażeniami :na, pod, za ,obok
-potrafi utworzyć zbiory zwierząt według gatunku
-określa, w którym zbiorze jest najwięcej, a w którym najmniej zwierząt
-przelicza zwierzęta w zakresie 5
-odnajdzie drogę dla określonej rodziny zwierząt
-potrafi dopasować kolor do wybranego gatunku zwierzęcia według instrukcji nauczyciela
-naśladuje ruchem ptaka, wiewiórkę i sarnę
-aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
-właściwie reaguje na umówione wcześniej sygnały
7. Metody:
-czynna (zadań stawianych do wykonania, zabawy ruchowe)
-słowna (rozmowa, opowiadanie nauczycielki, wypowiedzi dzieci)
-oglądowa(obserwacja, obrazki)
8. Formy:
zbiorowa, grupowa, indywidualna
9. Środki dydaktyczne:
opowiadanie nauczycielki, sylwety zwierząt, płyta z odgłosami lasu, piosenką „Wiatr psotnik”, karty pracy dla dzieci, kolorowe koła do zabawy ruchowej, zawieszki na szyję ze zwierzętami, obrazek lasu, sztalugi z zamieszczonymi zadaniami
10.Przebieg zajęć:
1.Powitanie Rodziców.
2. Słuchanie opowiadania nauczycielki „Zamieszanie w lesie”.
3. Pytania dotyczące treści opowiadania.
4.Zapoznanie dzieci z „Sową Mądrą Głową”, która przygotowała zadania.
5.Zadanie 1. Pomóż zwierzętom z leśnej krainy wrócić do swoich domów-obrazek lasu do opowiadania
Zadanie 2. Zabawa ruchowa „Znajdź swoje mieszkanie”
Zadanie 3. Zbiory „Uporządkuj zwierzęta, tak aby trafiły do swoich mam”.
Zadanie 4. Znajdź drogę każdej z rodziny zwierząt do lasu.
Zadanie 5. Zabawa ruchowa „Teraz twoja kolej”- naśladowanie zwierząt
Zadanie 6. Praca przy stolikach- karty pracy „Klasyfikowanie zwierząt”
6. Pożegnanie piosenką „Wiatr psotnik”
Opowiadanie nauczycielki: „Zamieszanie w leśnej krainie”
Za czterema górami, za 3 rzekami rósł piękny wielki las. W tym lesie mieszkały zwierzęta ze swoimi rodzinami. Wszyscy się tu ze sobą przyjaźnili, byli mili i życzliwi dla siebie. Rodzina jeżyków mieszkała w norce pod wysokim dębem, a ich sąsiadami była rodzinka wiewiórek, mieszkająca wysoko na Dębie. Tuż za krzakami borówek żyła sobie rodzina dzików, obok której na polance wesoło bawiły się sarenki. Tak było do czasu, kiedy pewnego dnia nad lasem pojawiła się granatowa chmura, z której spadł smutny granatowy deszcz. Od tej chwili dziwne rzeczy zaczęły dziać się w lesie. Zwierzęta chodziły smutne, nie miały ochoty na zabawę, a na domiar tego pomyliły im się mieszkania. Jeżyki zamieszkały w dziupli, wiewiórki na polanie. Rodzina dzików pod dębem, a sarenki za krzakami borówek. Minęło kilka długich, ponurych dni. Aż tu pewnej nocy nad lasem zaczęły rozchodzić się dziwne odgłosy: hu hu hu hu. Zwierzęta przerażone stanęły blisko siebie. Na jednej z gałęzi dębowego drzewa pojawił się tajemniczy ptak wydający te dziwne odgłosy. Odważna wiewiórka zapytała gościa: kim jest? I czego tutaj szuka w środku nocy? Na to ptak odpowiedział: Jestem Sowa Mądra Głowa. Przyleciałam w środku nocy, bo tą porę lubię najbardziej, a zaciekawiło mnie to dlaczego tak dziwnie tu mieszkacie. Zwierzęta opowiedziały sowie o granatowej chmurze, deszczu, o tym jakie są teraz smutne, i że pomieszały im się mieszkania. Sowa mądra głowa wysłuchała, pomyślała i tak im odpowiedziała: Moi drodzy przyjaciele, aby wszystko było tak jak dawniej, należy poprosić o pomoc wiatr, który przegoni chmurę z nad waszej krainy. Zwierzęta posłuchały rady sowy i poprosiły wiatr, aby przegnał chmurę (wszystkie dzieci pomagają dmuchać na chmurę).Chmura od tak potężnego dmuchania rozpłynęła się. Radości było co niemiara. Zwierzęta podziękowały wietrzykowi za pomoc i wróciły do swoich mieszkań. Sowa zamieszkała na wolnym drzewie w lesie i służyła jego mieszkańcom dobrą radą. Od tej pory znowu było wesoło i radośnie.
Jakie zwierzęta mieszkały w lesie?
Gdzie mieszkały zwierzęta?
Co takiego przydarzyło się zwierzętom?
Kto pomógł zwierzętom, kiedy miały problem?
Kto przegnał chmurę?