X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 25613
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz Konkursu z okazji Dnia Ziemi

DZIEŃ ZIEMI W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 2 W KAMIENNEJ GÓRZE
Scenariusz konkursu
Cele główne:
• Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie;
• Uświadomienie dzieciom, że ochrona środowiska jest obowiązkiem każdego człowieka;
• Rozwijanie postaw proekologicznych;
• Kształtowanie wrażliwości dziecka na piękno otaczającego je środowiska;
• Kształtowanie umiejętności szlachetnego współzawodnictwa;
• Utrwalanie wiadomości o otaczającym świecie przyrody;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• rozumie pojęcie «przyroda» i potrafi dostrzec jej piękno,
• zna i rozumie pojęcie «ekologia»,
• uczestniczy w konkursach ekologicznych,
• wykorzystuje i prezentuje wiedzę zdobytą na zajęciach,
• rozwiązuje zagadki z hasłami ekologicznymi,
• rozpoznaje i nazywa zwierzęta domowe i leśne,
• wie skąd pochodzą i do czego służą prezentowane przedmioty
• wie, jak dbać o przyrodę,
• śpiewa piosenki o treści ekologicznej
• czerpie radość ze wspólnych działań społeczności przedszkolnej (udział w quizie, wspólne zabawy, sadzenie roślin ozdobnych w ogródku przedszkolnym i na kwietnikach przed budynkiem)
Metody pracy:
• rozmowa, zadaniowa, pokaz, zabawowa, bezpośredniej celowości ruchu.
Pomoce:
- pojemniki z kinder-niespodzianki z tekstami zagadek, kartki A-4, kredki, mazaki - koperty z pociętymi obrazkami-puzlami do układania,
- koperty ze zdjęciami drzew oraz zestawem zdjęć liści i owoców różnych drzew,
- przedmioty w worku (metalowe grabki, rolka ręcznika papierowego, butelka wody, jabłko, worek na śmieci, bateria, klocek z drewna, jajko, ziarno zboża w pojemniku, - nagrody: sadzonki kwiatów, cebulki i kłącza bylin ogrodowych, foldery przyrodnicze Nadleśnictwa Kamienna Góra

Przebieg spotkania:
1. Powitanie dzieci piosenką „Ziemia wyspa zielona”, (ew. „Cztery żywioły”)
„ZIEMIA-ZIELONA WYSPA”
Nie warto mieszkać na Marsie,
nie warto mieszkać na Wenus.
Na Ziemi jest życie ciekawsze,
powtarzam to każdemu.
Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona
wśród innych dalekich planet:
to dom jest dla ludzi, dla ludzi i zwierząt
więc musi być bardzo zadbany.
Chce poznać życie delfinów
i wiedzieć co piszczy w trawie.
Zachwycać się lotem motyla
i z kotem móc się bawić.
Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona...
Posadźmy kwiatów tysiące,
posadźmy krzewy i drzewa.
Niech z nieba uśmiecha się słońce,
pozwólmy ptakom śpiewać.
Bo Ziemia to wyspa, to wyspa zielona...
Wprowadzenie:
Dzisiaj 22 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Dzień Ziemi. Wielu ludzi stara się zrobić coś dobrego dla środowiska. Chcą sprawić by Ziemia stała się piękniejsza, zdrowsza i bezpieczniejsza dla wszystkich jej mieszkańców.
Dzień Ziemi obchodzony jest wielu krajach świata od wielu lat. W ten dzień ludzie chcą zwrócić uwagę na różne zagrożenia dla naszej planety. Chcą zapobiec dalszemu niszczeniu otaczającego nas środowiska. W tym dniu ludzie całego świata zastanawiają się, jakich zmian na swojej planecie dokonał człowiek, jakie są tego skutki i jak to można zmienić.
Tego dnia każdy z nas może zastanowić się, co dobrego może zrobić w swoim najbliższym otoczeniu, aby Ziemia pozostała dla nas ludzi i zwierząt bezpiecznym i przyjaznym domem, abyśmy mogli żyć na tej błękitnej planecie i cieszyć się jej bogactwem.
Dla uczczenia Dnia Ziemi zapraszam was dzieci do wspólnej zabawy i udziału w konkursie w celu sprawdzenia waszych wiadomości o otaczającej przyrodzie.

2. Zagadki przyrodnicze
Wybrane dziecko-kapitan z każdej drużyny losuje zagadki z koszyka, wspólnie z panią odczytują i z grupą odgadują hasło, następnie rysują rozwiązanie zagadki na kartce A4.
Za prawidłowe rozwiązanie drużyna może uzyskać 2 pkt.
3. Puzzle zoologiczne
Kapitan drużyny losuje kopertę z obrazkiem do układania, po ułożeniu dzieci nazywają zwierzę , naśladują jego głos - zadanie za 1 pkt.
4. Czarodziejski worek Matki Natury
Wybrane dziecko losuje tajemniczy przedmiot z worka, następnie wspólnie z grupą ustalają co to jest, z czego jest wykonany i do czego służy – zadanie za 2 pkt.
5. Jakie to drzewo?
Kapitan losuje dużą kopertę z obrazkiem drzewa, następnie drużyna wybiera spośród małych obrazków właściwe: liść, owoc i nazywa drzewo – zadanie za 2 pkt.
6. Podsumowanie wyników konkursu
Podliczenie wspólnie z dziećmi punktacji na tablicy, ogłoszenie wyników konkursu.
Podkreślenie wiedzy i umiejętności dzieci oraz ważności działań podejmowanych przez ludzi dla ochrony i czystości środowiska naturalnego. Prośba o złożenie przyrzeczenia ,,Przyjaciół Natury”
Przyrzeczenie Przyjaciół Ziemi
Ziemia, powietrze, ogień i woda-
Cztery żywioły naszej Natury!
Przyrzekamy mądrze z was korzystać dla dobra naszego
I naszej planety Ziemi!
Planeto Ziemio, chcemy żyć na Tobie
Zdrowo i szczęśliwie
więc składamy obietnicę,
że będziemy Cię szanować i dbać o Ciebie!

6. Wręczenie nagród wszystkim grupom (dyplomy dla grupy, znaczki dla każdego dziecka „Przyjaciel Ziemi” oraz dla grupy zestaw sadzonek roślin ozdobnych i kwiatów) , zaproszenie do ogrodu w celu przygotowania ziemi i posadzenia otrzymanych roślin.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.