SCENARIUSZ ZABAWY TANECZNO – RUCHOWEJ DLA 5, 6 LATKÓW
KOCHAJMY ZWIERZAKI !
LICZBA UCZESTNIKÓW: 100 dzieci.
PRZYGOTOWANIE UCZESTNIKÓW: Dzieci przebrane za kotki i pieski.
CZAS TRWANIA ZABAWY: 2,5 godziny.
PROWADZĄCA: Nauczycielka przebrana za pieska.
CELE OGÓLNE:
- Stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych do wykonania.
- Wyzwalanie pozytywnych przeżyć takich jak: uśmiech, radość, zadowolenie.
- Podnoszenie sprawności psychomotorycznej dziecka.
- Integracja dzieci z wielu grup.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- Poszerzenie wiadomości dzieci dotyczące życia i zwyczajów psów i kotów.
- Zapoznanie z rasami psów takimi jak: dalmatyńczyk, bernardyn, pudel, york, jamnik owczarek niemiecki itd.
- Zapoznanie z rasami kotów takimi jak: perski, syjamski, sfinks, bengalski.
- Doskonalenie sprawności ruchowych dzieci takich jak: czworakowanie, bieg.
- Doskonalenie spostrzegawczości podczas dorysowywania brakujących na rysunku elementów.
- Wdrażanie dzieci do zgodnego współdziałania w zespołach.
- Wdrażanie do słuchania i reagowania ruchem na muzykę.
METODY:
- rozmowa
- zabawy ruchowo – muzyczne
FORMY:
zbiorowa, zespołowa, indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
strój pieska, ilustracje z rasami psów i kotów, karta z pytaniami do quizu, kłębek wełny, krążki, obrazki z kotami, mazaki, linki dyplomy, cukierki płyty CD, magnetofon
Przebieg:
„Łapka do łapki, ogonek do ogonka” - zabawa powitalna przy muzyce.
Dzieci – pieski, kotki poruszają się w rytm muzyki. Podczas przerwy w muzyce witają się poszczególnymi częściami ciała: łapkami, ogonkami,pleckami, główkami.
„Kochajmy czworonogi” - zabawy przy muzyce
Dzieci dobierają się w pary i tańczą w rytm słuchanej muzyki.
„Co wiemy o naszych ulubieńcach” - konkurs wiedzy o psich i kocich zwyczajach
Nauczycielka wybiera dwie drużyny dzieci, które udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące życia piesków i kotków. Każda prawidłowa odpowiedź jest nagradzana punktem dla drużyny. Zwycięży zespół, który poda najwięcej prawidłowych odpowiedzi.
- Jak nazywa się lekarz, który leczy zwierzęta ?
- Jak nazywa się miejsce dla opuszczonych piesków i kotków, tych, które nie mają swojego domu?
- Dlaczego pies szczeka?
- Jak należy się zachować w razie ataku psa?
- Czy znacie jakiegoś psa z dobranocki lub bajki dla dzieci? Podajcie jego imię.
- Czy znacie kota z dobranocki? Podajcie jego imię?
- Jaka to rasa psa? (jamnik, owczarek niemiecki, pudel, york, bernardyn)
- Co lubi jeść kot?
- Kiedy kot mruczy?
- Kiedy kot macha ogonem?
- Jaka to rasa kota? (perski, syjamski, sfinks, bengalski)
„Pieski małe dwa” - zabawy przy muzyce
Dzieci dobierają się w małe kółeczka i tańczą w rytm muzyki.
„Kotek ” - konkurs sprawnościowy
Nauczycielka wybiera dwa zespoły, które ustawiają się w dwóch rzędach. Zadaniem zawodników jest dorysowanie brakujących elementów obrazka. Każdy zawodnik może dorysować tylko jeden element. Wygra drużyna, która pierwsza ukończy zadanie.
„Kotek Psotek” - zabawa ruchowa przy muzyce
Dzieci dobierają się w pary. Kiedy słyszą muzykę, tańczą w jej rytmie, gdy muzyka przestaje grać szukają innego kolegi. Zabawa powtarzana jest kilkakrotnie.
„Kocia i psia wycieczka” - zabawa ruchowa przy muzyce
Dzieci dobierają się w grupy pięcioosobowe i ustawiają jedno za drugim w pociąg. Osoba z przodu dostaje kierownicę (krążek) i kieruje swoim „autokarem”, gdy słyszy muzykę. Kiedy muzyka cichnie, oddaje kierownicę kolejnej osobie, a sama biegnie na koniec rzędu. Na kolejny sygnał muzyczny wycieczka rusza w dalszą drogę.
„Disco piesków i kotków” - zabawy taneczne
Dzieci swobodnie tańczą w rytm znanych hitów dziecięcych.
„Sprytne łapki kotków” - konkurs sprawnościowy
Dzieci ustawiają się w kilku rzędach jedno za drugim. Pierwsza osoba w rzędzie dostaje mały kłębek wełny, który będzie musiała przekazać osobie stojącej za nią. Kolejno wszystkie dzieci będą podawały kłębek tak, aby jak najszybciej dotarł on do dziecka stojącego na końcu.
„Kotki dwa” - zabawa ruchowa przy muzyce
Dzieci dobierają się w pary i ilustrują ruchem słowa słuchanej piosenki.
„Psi i koci taniec połamaniec” - zabawa ruchowa przy muzyce
Dzieci ustawią się w dwa koła (jedno większe, drugie mniejsze w środku) i wykonują ruchy zaprezentowane przez nauczycielkę przebraną za pieska.
„Sprytne pieski” - konkurs sprawnościowy
Wybrane dzieci ustawiają się w dwa rzędy. Zadaniem każdego rzędu będzie przechodzenie pod linką zawieszoną nad ziemią. Wygra zespół, który pierwszy ukończy zadanie.
„Zwierzak na medal” - wręczenie dzieciom dyplomów i słodkich upominków.
Emilia Niemczynowska