X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 25564
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z wodą - zabawy badawcze, doświadczenia i eksperymenty. Scenariusz sytuacji edukacyjnej

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ

Temat: „Zabawy z wodą- zabawy badawcze,doświadczenia i eksperymenty”

Grupa: 4- latki

Cel ogólny:
- Rozwijanie zainteresowań badawczych dzieci.
- Tworzenie okazji do poznawania rzeczywistości przyrodniczej poprzez eksperymentowanie, obserwowanie i odkrywanie.

Cele operacyjne: Dziecko:
• Ćwiczy umiejętność wnioskowania o zjawiskach przyrody nieożywionej na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń
• Samodzielnie eksperymentuje i odnajduje odpowiedzi na nurtujące go pytania badawcze
• Zna i potrafi określić charakterystyczne cechy wody
• Potrafi samodzielnie sformułować wnioski dotyczące tonięcia lub utrzymania się przedmiotu na wodzie na podstawie obserwacji
• Ćwiczy koordynację wzrokowo- ruchową oraz spostrzegawczość podczas układania obrazka z części
• Potrafi współpracować w zespole
• Aktywnie uczestniczy w zajęciach

Metoda:
Samodzielnych doświadczeń, rozmowa, objaśnienia, pokaz i obserwacja, ćwiczenia praktyczne

Forma pracy:
z całą grupą, indywidualna

Pomoce:
kubki, łyżeczki, woda, plastelina, styropian, papier, cukier, sól, mąka, szklana kulka, kamień, piórko, kamyki, drewno, metal, plastik, chustki, obrazek z części do składania, płyta CD


Przebieg :

1.Zagadka
„Służy do mycia, służy do picia, bez niej na ziemi nie byłoby życia” ( woda)

2. Nauczyciel zapowiada dzieciom , że na dzisiejszych zajęciach wszyscy razem będą wspólnie eksperymentowali, robili doświadczenia z woda. Prowadzący razem z dziećmi ustala zasady, których należy przestrzegać podczas wykonywania doświadczeń.

3. Zabawa relaksacyjna „Woda”- dzieci siedząc w kręgu podają sobie szklankę wypełnioną wodą, tak aby się nic nie wylało. Na przerwę w muzyce dziecko odpowiada na pytania:
Jaki kolor ma woda? Jaki ma zapach? Jaki ma smak?

4. Dzieci przechodzą do stolików – na stanowiska pracy;
STANOWISKO I
- Eksperymenty z wodą-„ co pływa, a co tonie”:
przedmioty które toną- plastelina, kulka szklana, kamień.
Przedmioty które będą utrzymywały się na powierzchni- styropian, piórko, papier

STANOWISKO II
- Zabawa badawcza „Co najszybciej nasiąknie wodą”-
gąbka, papier ,folia, plastik- dzieci nazywają zgromadzone przedmioty i sprawdzają co nasiąka wodą a co nie.

STANOWISKO III
- Zabawa badawcza: „co rozpuszcza się w wodzie, a co nie”
Zalewanie wodą substancji znajdujących się w szklankach:
Mąka, kasza manna, cukier, sól
Pytanie skierowanie do dzieci: co dzieje się z substancjami?- poznanie zjawiska rozpuszczalności.

5. „Dmuchanie na chustkę”- ćwiczenia oddechowe; rozwijanie pojemności płuc poprzez umiarkowane dmuchanie na chustkę.

6. „ Taniec z chustką”- samodzielna improwizacja ruchowo- taneczna do muzyki A.Vivalldiego „ Cztery pory roku- jesień”

7. „ Statek, łódka”- praca indywidualna przy stolikach; dziecko układa obrazek z części. Przykleja na kartkę i koloruje.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.