Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3-letnich
DATA: 24.09.2014
PRZYGOTOWAŁA: Beatrycze Komuda
TEMAT: Poznajemy jabłko
CELE OGÓLNE:
- propagowanie zdrowego stylu życia
- polisensoryczne poznawanie jabłka
- kształtowanie umiejętności rozróżniania kolorów: czerwonego, zielonego, żółtego
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- nazywa i rozpoznaje jabłko wśród innych owoców oraz na obrazkach
- rozpoznaje i nazywa kolory: żółty, zielony, czerwony
METODY:
- praktyczne – zabawy, degustacja, praca plastyczna
- słowne – rozmowa
- oglądowe – rozpoznawanie owoców na konkretach i na obrazkach
FORMY PRACY:
- zbiorowa – jednolita
- indywidualna – jednolita
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Wiersz Cz. Janczarskiego „Cztery jabłuszka”, jabłko, gruszka, śliwka oraz obrazki tych owoców, małe obrazki jabłuszek w kolorach żółtym, czerwonym i zielonym, podklejone taśmą dwustronną od spodu; przekrojony owoc śliwki, jabłka i gruszki; lupy; kawałki jabłek do degustacji; materiały do pracy plastycznej dla każdego dziecka: 2 spody od plastikowej butelki, papierowy listek, patyczek, kawałek plasteliny, kawałek bibuły, taśma klejąca, klej
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. „Cztery jabłuszka” – rozmowa w oparciu o wiersz Cz. Janczarskiego:
- Jak nazywała się dziewczynka występująca w wierszu?
- Co mała Marysia niosła w torbie?
- Ile jabłuszek było w torbie?
- Czy te jabłuszka były kwaśne, czy słodkie?
2. Rozpoznawanie jabłka spośród innych owoców – gruszki oraz śliwki na konkretnych owocach i na obrazkach; przypomnienie nazw drzew, z których pochodzą te owoce (jabłoń, grusza, śliwa) oraz nazwy miejsca, w którym możemy je znaleźć (sad): określanie cech jabłka- zapachu oraz możliwych kolorów (czerwone, zielone, żółte); wybieranie przez dzieci obrazka jabłuszka, określanie jego koloru i przyklejanie go na ubranie z pomocą nauczyciela
3. Zabawa badawcza „Połówka jabłka” z wykorzystaniem lup – porównywanie przekroju jabłka, śliwki oraz gruszki: określanie, co znajduje się w środku (pestka, gniazdo nasienne); porównywanie ilości i wielkości pestek znajdujących się wewnątrz owoców (duże, małe, dużo, mało)
4. Degustacja jabłek – określanie ich smaku: słodkie, kwaśne; przypomnienie, iż owoce należy zawsze umyć przed spożyciem
5. Praca plastyczna „Jabłuszko” – tworzenie jabłuszka z denek plastikowych butelek, poprzez wsadzenie pomiędzy nie kawałków bibuły w kolorze wybranym przez dzieci i sklejenie obu części, a następnie przymocowanie do nich plasteliną patyczka i papierowego listka. Nauczyciel zwraca uwagę, aby dziecko starało się poprawnie nazwać kolor wybranej bibuły (czerwony, zielony, żółty).