Warsztaty – „Warzywa jedz by zdrowie mieć”
Scenariusz zajęć dla uczniów klas zintegrowanych oraz szkoły podstawowej dla uczniów niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym.
Cele główne:
- Rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat,
- Wzbogacanie słownictwa uczniów związanego z roślinami ogrodowymi
- Kształtowanie nawyków prozdrowotnych.
-Doskonalenie umiejętności samodzielnego przygotowywania surówek, sałatek i kanapek oraz pomocy dorosłym osobom w przygotowaniu soków
Cele operacyjne:
Po zakończeniu zajęć uczeń:
- Potrafi rozpoznać warzywa po dotyku, węchu, smaku.
- Wyróżnia części składowe rośliny.
- Wie, które części roślin są jadalne.
- Potrafi przygotować posiłek z warzyw.
Formy pracy:
zbiorowa, grupowa, indywidualna
Metody: prezentacja, praca z kartą pracy, rozmowa kierowana, praktyczne działanie
Środki dydaktyczne:
plansze z napisanymi nazwami posiłków oraz warzyw, okazy warzyw, sokowirówka, blender, deski do krojenia itd.
Przebieg zajęć.
Zajęcia odbywają w Sali nr 5 przy ławkach ustawianych w kształcie stołu prezydialnego:
1. Na tablicy wiszą poprzyklejane nazwy posiłków (śniadanie , drugie śniadanie obiad, podwieczorek , kolacja). Uczniowie podają nauczycielowi ich właściwą kolejność w ciągu dnia. Następnie uczniowie mówią co konkretnie możemy zjeść jako dany posiłek i dlaczego jest on ważny dla naszego organizmu. Jako podsumowanie tej części nauczyciel podkreśla szczególną role warzyw w zdrowej diecie.
2. Zabawa w rozpoznawanie roślin po dotyku- zapachu-smaku
Uczniowie siadają w kręgu, jedno dziecko ma zawiązane oczy dostaje do ręki warzywo lub jego obrany kawałek, jego zadaniem jest rozpoznanie go używając zmysłu węchu, dotyku i smaku.
3. Wyróżnianie części składowych rośliny.
a) Wypowiedzi dzieci poprzedzone obejrzeniem okazów warzyw.
- Z jakich części składa się marchewka?
- Co powiesz o sałacie czy kapuście?
- Jak rośnie pomidor?
b) Wyciągnięcie wniosków : jadalne części warzyw to korzenie, liście i owoce-pomidor, ogórek (mają w sobie nasiona)
4. Wypowiedzi na temat różnych sposobów przygotowywania warzyw do spożycia oraz ich przechowywaniu
-- jakie posiłki z warzyw robi się w twoim domu?
-- wymień ulubione posiłki i przetwory z warzyw ?
-- co jest potrzebne do przygotowania: kanapek, zupy, surówki?
-- o czym należy pamiętać robiąc i przechowując posiłki i przetwory z warzyw?
5. Przygotowywanie kanapek, surówek ,świeżych soków i napojów na bazie warzyw.
7. Wspólna konsumpcja przygotowanego posiłku, rozdanie rodzicom notatek o znaczeniu warzyw w diecie oraz przepisów na zdrowe surówki, soki i napoje warzywne.
8. Podsumowanie spotkania, podziękowanie za udział