X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 25471
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz spotkania z okazji Dnia Drzewa

Elżbieta Kuś Przedszkole Publiczne Nr 2 w Kamiennej Górze
Scenariusz zajęć edukacji przyrodniczej z okazji Dnia Drzewa
Temat: Nie siedź w domu, wyjdź i posadź drzewo – zakładamy Kubusiowy Sad
Cel główny:
Kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą, uwrażliwianie na jej piękno.

Cele szczegółowe:
1. Ukazanie znaczenia drzew w przyrodzie.
2. Zwrócenie uwagi na zagrożenia dla środowiska ze strony człowieka.
3. Rozumienie potrzeby ochrony środowiska poprzez segregację odpadów.
4. Zapoznanie z wyglądem popularnych gatunków drzew występujących w okolicznych lasach oraz znaczeniem drzew dla życia na ziemi, wzajemne powiązania
5. Zachęcanie do podejmowania działań na rzecz przyrody – zapoznanie ze sposobem
sadzenia drzewek owocowych.
6. Poznanie pracy leśnika i ogrodnika
7. Wyrabianie troskliwej postawy w stosunku do nowo posadzonych drzewek i atmosfery oczekiwania na efekty pracy dzieci.
8. Uświadamianie osobistej odpowiedzialności za stan przyrody.

Metody: aktywna – zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń
słowna – rozmowa, prelekcja
oglądowa – obserwacja

Forma: spotkanie wszystkich grup starszych, współdziałanie
Obchody Dnia Drzewa poprzedzone były działaniami przebiegającymi w kilku etapach w grupach, zajęcia nawiązywały do ekologii: bogactwo natury, ochrona przyrody, las i jego zasoby, zdrowe odżywianie, segregowanie odpadów, powtórne wykorzystanie odpadów, itp.
Działania w Dniu Drzewa odbywały się w ciągu całego dnia w różnym otoczeniu: sala spotkań, ogród przedszkolny


Przebieg spotkania:

I. Spotkanie z leśnikami

1. POWITANIE DZIECI I ZAPROSZONYCH GOŚCI – piosenka ,,Szumią w lesie stare drzewa”

2. PREZENTACJA PRZEDSTAWICIELI NADLEŚNICTWA ZWIĄZANA Z DNIEM DRZEWA – budowa, wygląd, wymagania, znaczenie drzew dla życia na ziemi, gatunki charakterystyczne dla okolicznych lasów, gospodarka leśna, itp.

3.Mini-quiz przyrodniczy, układanie puzzli wykonanych z drewna i kartonu przedstawiających zwierzęta leśne, rośliny i drzewa.

4. SPACER PO LESIE - zabawa w formie opowieści ruchowej do muzyki opisującej przyrodę

II. Scena prezentacji „Ekoteatr” – „Spotkanie z drzewem”

4. SCENKA PT. ,,SPOTKANIE Z DRZEWEM” – scenografia przedstawiająca zaśmiecony park, drzewo, ławeczka – nauczycielka-narrator gra główna rolę i recytuje wiersz:
Chciałam spotkać się dziś z drzewem,
z szumem liści, ptaków śpiewem
i poczytać książkę w cieniu –
lecz stanęłam w osłupieniu!!!
Bo to skandal drogie dzieci
żeby w parku tak naśmiecić!!!
Wokół jest bałagan wielki:
worki, puszki i butelki,
połamana gałąź zwisa,
korę sprayem ktoś popisał!
Drzewo smuci się i gniewa,
żaden ptaszek tu nie śpiewa.
Jakoś dziwnie się zrobiło:
szaro, brudno i niemiło.
Lecz my drzewu pomożemy - (nauczycielka przywołuje dzieci)
zaraz trawnik uprzątniemy,
pozbieramy wszystkie śmieci.
Chodźcie i pomóżcie dzieci!
Chorą gałąź podwiążemy
i bazgroły te zmyjemy.
Trawę pięknie wygrabimy
młode drzewko napoimy.
Teraz ptaki zaprosimy -
wielkim koncert urządzimy,
i z ptakami zawołamy:
O PRZYRODĘ WSZYSCY DBAMY!!! (wszyscy radośnie wykrzykują puentę)

5. SEGREGOWANIE ŚMIECI – dzieci pomagają uprzątnąć i posegregować śmieci w bajkowym parku - przypomnienie konieczności właściwego zachowania w parku, w lesie itp., segregowania odpadów do pojemników w odpowiednich kolorach , wskazanie możliwości ponownego ich wykorzystywanie, znaczenie dbałości o czystość otoczenia dla życia na świecie.

6. POKAZ ZIELONO-EKOLOGICZNEJ MODY – powtórne, pomysłowe wykorzystanie odpadów, modelki i modele z każdej grupy prezentują ubiory i ozdoby wykonane z odpadów podczas zajęć warsztatowych z rodzicami.

III. Sadzenie sadu.

7. SPOTKANIE Z OGRODNIKIEM: zajęcia w ogrodzie przedszkolnym przekazanie praktycznych informacji o sadzeniu, wymaganiach i pielęgnacji drzew owocowych.

8. SADZENIE DRZEWEK OWOCOWYCH DLA KAŻDEJ GRUPY: obserwacja, samodzielne działanie, pomoc rodziców i leśników.

9. NADANIE IMION DRZEWKOM: dzieci nadają imię swojemu drzewku; każde drzewko otrzymuje tabliczkę znamionową z imieniem, nazwą gatunkową i datą zasadzenia.

IV. Wystawa prac plastycznych.

10. ZAPROSZENIE GOŚCI, DZIECI I RODZICÓW DO OBEJRZENIA WYSTAWY PLASTYCZNEJ PT. ,,SZCZĘŚLIWE DRZEWO – SZCZĘŚLIWE DZIECI”- prezentacja wielkoformatowych płaskich i przestrzennych prac związanych z drzewami – prace w całości wykonano z materiałów odpadowych i surowców wtórnych podczas warsztatów artystycznych.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.