Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców
w oparciu o program Klucz do uczenia się
w grupie dzieci 4 letnich w dniu 9. 10.2014
Temat zajęcia: „O chatce i jej mieszkańcach” – wprowadzenie do bajki
Prowadząca: Anna Chilimończyk
Cele:
• Przedstawienie ukraińskiej bajki „O chatce i jej mieszkańcach”
• Rozwijanie umiejętności słuchania, zrozumienia i opanowania treści bajki pochodzącej z innej kultury
• Rozwijanie umiejętności wyodrębniania struktury bajki
• Rozwijanie umiejętności szczegółowego odpowiadania na pytania dotyczące bajki
• Rozwijanie umiejętności porządkowania przedmiotów według rozmiaru ( od najmniejszego do największego)
Wynik dydaktyczny: Dzieci potrafią:
• Wysłuchać bajkę i dzielić się własnymi spostrzeżeniami na jej temat
• Szczegółowo odpowiadać na zadawane pytania
• Nazwać i opisać każdą z postaci
• Porównywać wielkości różnych zwierząt i uporządkować obrazki postaci wg. rozmiaru
Pomoce: krążki, wizytówki z obrazem graficznym imion dzieci, obrazki do bajki, sylwety postaci z bajki, magnetofon, płyta CD
Literatura: Program Klucz do uczenia się. Moduł literacki cz. II „Gąsienice”
Przebieg zajęcia:
1. Podanie rodzicom celu i wyniku dydaktycznego zajęcia
2. Przywitanie zabawą ruchową „Zaczynamy już czas”
„Wszyscy są witam Was zaczynamy już czas
Jestem ja , jesteś ty raz, dwa, trzy”
3. Odszukanie na krążku własnego imienia i zajęcie na nim miejsca
4. Słuchanie bajki „O chatce i jej mieszkańcach” czytanej przez N. ilustrowanej obrazkami
5. Rozmowa na temat bajki
• Jak zaczyna się bajka?
• O czym opowiada?
• Kto pierwszy przyszedł do chatki?
• Jaki dźwięk wydała?
• Czy był/była duży/duża czy mały/mała? Jak mały?
• Kto przyszedł potem?
• Kto przyszedł po Myszce? itd.
• Co się stało z chatką, gdy Miś Miodowa Łapa próbował przedostać się przez drzwi? Dlaczego?
• Co wtedy zrobił Miodowa Łapa? Dlaczego?
• Co się stało wtedy? Dlaczego?
• Jak poczuły się wszystkie zwierzątka?
• Co następnie zrobiły?
• Co się stało na końcu?
• Którą postać lubicie najbardziej i dlaczego?
• Który fragment tej bajki najbardziej się wam podoba? Dlaczego?
6. Zabawa ruchowa przy muzyce z magnetofonu „Podaj rękę przyjacielu”
7. Zabawa „Kto większy?”
Dzieci wspólnie z nauczycielką układają na dywanie postaci z bajki wg. rozmiaru od najmniejszego do największego podejmując próby podawania ich imion:
• mucha – Bzyku Znikula
• myszka – Mysia Pysia
• żabka – Kum Kumka
• jeżyk – Iglec Figlec
• królik - Hip Hopek
• lis – Cwana Kita
• wilk Czarny Twardziel
• miś Miodowa Łapa
8. Zabawa „Poznaj kim jestem”:
Najpierw nauczycielka potem chętne dzieci za pomocą głosu, gestu i ruchu naśladują wybrane postacie z bajki, pozostałe dzieci odgadują
9. Rozdanie dzieciom kwiatków – nagród za aktywność na zajęciu
10. Pożegnanie rodziców i dzieci wspólną piosenką:
„Za wspólną zabawę pięknie dziękujemy
Jutro się spotkamy dziś obiecujemy
Heja, hej, heja, ho, maszerują przedszkolaki wesoło - 2x
Dzieci przechodzą do innej sali, nauczycielka wykorzystuje obecność rodziców na krótkie spotkanie poświęcone:
1. Omówieniu zajęć, wymiany spostrzeżeń, uwag, przekazaniu bieżących informacji.
Opracowała na podstawie modułu literackiego:
mgr Anna Chilimończyk