X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 25423
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusze zajęć zintegrowanych - przyroda

Scenariusz zajęcia z udziałem leśnika
Spotkanie II – Październik - „Wędrówki ptaków”

Cele i treści kształcenia:
zapoznanie z przyczynami migracji ptaków
poznanie wybranych gatunków ptaków oraz ciekawostek z nimi związanych
poznanie upodobań pokarmowych wybranych gatunków ptaków

Osiągnięcia dzieci:
- zna przyczyny wędrówek ptaków
- rozpoznaje i nazywa wybrane gatunki ptaków
- zna gatunki ptaków przylatujących na zimę i odlatujących do ciepłych krajów
- zna pojęcie „klucz ptaków”
- zna upodobania pokarmowe wybranych gatunków ptaków
- potrafi odpowiednio pokolorować poznane ptaki na obrazku
- rozumie potrzebę systematycznego dokarmiania ptaków w okresie zimowym

Metody:
słowne / opowiadanie, rozmowa, opis /
oglądowe / pokaz, obserwacja/
działań praktycznych /karty pracy/

Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna

Przebieg:
1. Spotkanie z leśnikiem – przedstawienie tematu spotkania.
2. Opowiadanie leśnika na temat wędrówek ptaków / przyczyny migracji: brak pożywienia, zmiana pogody związana ze zmianami pór roku.../.
3. Co to jest „klucz ptaków”? /To specjalny układ ptaków podczas lotu, w którym każdy ma swoje określone miejsce. Ptaki zbierają się w sejmiki i debatują kto może polecieć a kto musi zostać bo jest słaby lub chory. Takim ptakom pomagają ludzie, np. pracownicy nadleśnictwa./
4. Podział ptaków ze względu na sposoby odżywiania, rodzaj pokarmu. /ziarnojady, drapieżne/
5. Jakie ptaki żywią się owadami? /kukułka, dzięcioł, bocian, wilga, szpak.../
6. Zapoznanie z ptakami przylatującymi na zimę. /gile, sikorki, gawrony, wrony, jemiołuszki/
7. Czym karmimy ptaki w zimie? Od kiedy zaczynamy dokarmianie ptaków? /dokarmianie –zwrócenie uwagi na systematyczne działania w okresie zimy/
8. Karty pracy – pokoloruj ptaki zgodnie ze wzorem.


Scenariusz zajęcia z udziałem leśnika
Spotkanie IV – Grudzień „Przygotowanie zwierząt do zimy”

Cele i treści kształcenia:
zapoznanie z wybranymi gatunkami zwierząt oraz ich sposobem
przygotowywania się do zimy
rozumienie potrzeby dbania o zwierzęta w okresie zimowym
poznanie sposobów dokarmiania oraz upodobań pokarmowych wybranych
gatunków zwierząt
rozróżnianie zwierząt aktywnych i zasypiających w okresie zimy

Osiągnięcia dzieci:
- potrafi rozróżniać wybrane gatunki zwierząt oraz wie jak przygotowują się do
zimy
- rozumie potrzebę niesienia pomocy zwierzętom w okresie zimowym
- zna sposoby dokarmiania i upodobania pokarmowe wybranych gatunków
zwierząt
- potrafi nazwać zwierzęta aktywne zimą i zasypiające
- gromadzi pokarm dla zwierząt na okres zimy

Metody:
słowne / opowiadanie, rozmowa, opis /
oglądowe / pokaz, obserwacja/
działań praktycznych /karty pracy/

Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna


Przebieg:
1. Spotkanie z leśnikiem – przedstawienie tematu spotkania.
2. Pogadanka na temat przygotowań zwierząt do zimy:
- odloty do ciepłych krajów /przypomnienie/
- gromadzenie pożywienia
- gromadzenie tkanki tłuszczowej pod skórą i sen zimowy
3. Omówienie konieczności niesienia pomocy zwierzętom w zimie.
- poznanie sposobów dokarmiania zwierząt
- zaznajomienie z rodzajami karmy i upodobaniami pokarmowymi wybranych
gatunków zwierząt
- potrzeba dokarmiania zwierząt
4. Oglądanie ilustracji zwierząt. Podział na zasypiające zimą i aktywne:
Zasypiają: nietoperze, niedźwiedzie, borsuki, jeże, węże, żaby, ślimaki...
Aktywne: różne ptaki, sarny, jelenie, zające, lisy, wilki, dziki....
5. Ciekawostki dotyczące wiewiórek – zwierzęta, które gromadzą zapasy,
drzemią ale często się budzą, aby się najeść.
6. Zabawa ruchowa: Wiewiórki do dziupli.
7. Karty pracy : sen zimowy zwierząt.
8. Zachęcanie do opieki nad zwierzętami, założenie ptasiej stołówki,
gromadzenie pokarmu.


Scenariusz zajęcia z udziałem leśnika
Spotkanie V – Styczeń - „Ptaki zimą – obserwujemy gości w
ptasiej stołówce”

Cele i treści kształcenia:
zapoznanie z wybranymi gatunkami ptaków oraz ich typowymi siedliskami
rozumienie potrzeby dbania o ptaki w okresie zimowym
poznanie upodobań pokarmowych wybranych gatunków ptaków zimujących
w Polsce
zapoznanie z pojęciami: ptaki drapieżne, owadożerne, ziarnojady
dokonywanie podziału wybranych gatunków ptaków ze względu na ich sposób odżywiania /preferencje pokarmowe / na drapieżne, ziarnojady, owadożerne

Osiągnięcia dzieci:
- zna wybrane gatunki ptaków i ich typowe siedliska
- rozumie potrzebę niesienia pomocy ptakom w okresie zimowym
- zna kilka nazw ptaków drapieżnych, owadożernych i ziarnojadów; rozumie
w/w pojęcia
- potrafi podać kilka przykładów ptaków odlatujących i przylatujących na zimę
- systematycznie gromadzi pokarm dla ptaków oraz bierze udział w ich
dokarmianiu w przedszkolu i domu
- potrafi samodzielnie przygotować pokarm dla ptaków

Metody:
słowne / opowiadanie, rozmowa, opis, pogadanka /
oglądowe / pokaz, obserwacja/
działań praktycznych /karty pracy, wykonanie zadania – szyszki dla ptaków/

Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna


Przebieg:
1. Spotkanie z leśnikiem – przedstawienie tematu spotkania.
2. Nasi sprzymierzeńcy – pogadanka na temat znaczenia ptaków dla człowieka, omówienie typowych siedlisk wybranych gatunków ptaków. Przypomnienie ptaków odlatujących i przylatujących na zimę.
3. Podział wybranych gatunków ptaków ze względu na różne czynniki:
- rodzaj pożywienia / drapieżne, owadożerne, ziarnojady/
- czas występowania w Polsce / odlatujące, przylatujące, całoroczne /
4. Jak można pomagać ptakom w zimie? - dokarmianie.
5. Co jedzą ptaki zimą? - w lesie, parku, w mieście – poszukiwanie odpowiedzi
/owoce dzikiej róży, kaliny, głogu, jarzębiny... - demonstracja okazów /.
6. Demonstracja różnych karmników oraz miejsc w których można je umieścić.
7. Przygotowanie szyszek z tłuszczem i nasionami oraz słoniny – praca
indywidualna dzieci.
8. Wycieczka do lasu /lub parku, ogrodu/ - rozwieszanie przygotowanych
przysmaków dla ptaków.
9. Zabawy ruchowe w lesie /parku, ogrodzie/ - slalom między drzewami.
10. Nasłuchiwanie odgłosów zimowego lasu /parku, ogrodu/.
11. Powrót. Rysowanie na temat: Zimowa wycieczka do lasu /parku, ogrodu/.
Karty pracy „Choinka dla zwierząt”, „ Dokarmiamy ptaki”.


Scenariusz zajęcia z udziałem leśnika
Spotkanie VIII – Kwiecień - „Sadzenie lasu z okazji Dni
Ziemi”

Cele i treści kształcenia:
utrwalanie zasad zachowania na wycieczkach,
zapoznanie z budową drzewa: część nadziemna - pień, korona i część
podziemna - korzenie
prowadzenie obserwacji przyrodniczych w terenie / las/
rozumienie potrzeby odnawiania zasobów leśnych

Osiągnięcia dzieci:
- potrafi podporządkować się ustalonym zasadom
- rozróżnia „młody” i „stary” las
- potrafi nazwać części drzewa , sadzonki
- wie jakie znaczenie dla człowieka ma las
- wie jak i dlaczego należy dbać o las

Metody:
słowne / rozmowa, pogadanka /
oglądowe / pokaz, obserwacja/
działań praktycznych /wykonanie zadania – sadzenie drzewek/

Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna

Przebieg:
1. Zapoznanie z celem wycieczki.
2. Wyjazd do lasu – spotkanie z leśnikiem.
3. Pogadanka na temat potrzeby sadzenia nowych lasów, ich znaczenia dla człowieka.
4. Oglądanie sadzonek drzew – wyróżnianie części nadziemnej i podziemnej.
5. Obserwacja lasu starego i młodnika - porównanie.
6. Demonstracja sposobu sadzenia drzewek.
7. Sadzenie drzewek w wyznaczonym terenie.
8. Ognisko i powrót do przedszkola.
9. Wysadzenie przywiezionych sadzonek w ogrodzie przedszkolnym lub wspólnie z rodzicami w pobliżu domu czy w parku – akcja „ Każdy ma swoje drzewo”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.