SCENARIUSZ DNI ADAPTACYJNYCH
W GRUPIE DZIECI 3 LETNICH
W PRZEDSZKOLU PUBLICZNYM NR 9 W BARTOSZYCACH
W DNIACH 27.08.2014 R I 28.08.2014 R
CEL GŁÓWNY:
- Złagodzenie stresu adaptacyjnego u dzieci rozpoczynających edukacje przedszkolną
CELE SZCZEGÓŁOWE:
-Nawiązanie bliskiego kontaktu w relacjach :nauczyciel- dziecko, nauczyciel- rodzic
-Wspomaganie dziecka w procesie przystosowania się do życia w grupie i przedszkolu
-Motywowanie dzieci do podejmowania różnorodnych działań i zachowań, które sprzyjają integracji
-Stwarzanie atmosfery przyjaznego i bezpiecznego środowiska
-Zmniejszanie u dzieci napięć emocjonalnych w pierwszych dniach adaptacji
-Zachęcanie rodziców do zapewnienia dziecku optymalnych warunków do prawidłowej adaptacji
-Przygotowanie rodziców do udzielania dziecku wsparcia
-Obniżanie lęku rodziców , związanego z oddaniem dziecka pod opiekę personelowi przedszkola
METODY PRACY: czynne , słowne, oglądowe
FORMY PRACY: indywidualna, zespołowa, grupowa
POMOCE: pacynka Ola, wizytówki dla dzieci i rodziców, płyta CD z piosenkami i muzyką dla dzieci, chusta animacyjna, arkusze szarego papieru, kolorowe kartki , kredki, duża piłka , zabawki , kąciki tematyczne,
I DZIEŃ ADAPTACJI:
PRZEBIEG SPOTKANIA OD GODZINY 10.00 DO GODZINY 13.00
1.Przywitanie rodziców oraz dzieci przez nauczycielki.
2Wręczenie i przyklejanie gotowych wizytówek dla rodziców i dzieci.
3,,Ja jestem” przedstawienie pacynki Oli , zabawa integracyjna , podawanie swojego imienia, oraz tego co dziecko lubi najbardziej.
Zdania niedokończone- runda
- ,,Moje dziecko idzie do przedszkola, mam nadzieję, że ...”
- ,,Moje dziecko idzie do przedszkola , obawiam się, że ...”
4,,Idzie wąż” zabawa taneczna ze śpiewem. Zwiedzanie sali, kącików
zainteresowań, łazienki oraz pomieszczeń przedszkolnych przy pomocy maskotki –węża.
5.,,Jestem sobie przedszkolaczek”, rysowanie portretu w parach: dziecko- rodzic, podpisanie imieniem, zawieszenie w sali- wystawka prac.
6.Kawiarenka- rodzice spotykają się z logopedą,
7.Dzieci bawią się swobodnie w kącikach tematycznych.
8.,,Balonik”, ,,Kółko graniaste”, ,,Stary niedźwiedź”, ,,Różyczka” zabawy kołowe ze śpiewem.
9.,,Co czuje Ola?” zabawy z minami, odtwarzanie uczuć, podawanie propozycji dlaczego pacynka ma taka minę?
10.,,Co schowała Ola?” nazywanie schowanej zabawki przez dzieci.
11.,,Żegnamy się” zabawa na utrwalenie imion z wykorzystaniem dużej piłki.
I I DZIEŃ ADAPTACJI:
PRZEBIEG SPOTKANIA OD GODZINY 10.00 DO GODZINY 13.00
1.Powitanie, wręczenie wizytówek.
2.,,Parasol”, ,,Wiatr i morze”, ,,Tęcza” zabawy integracyjne z chustą animacyjną przy muzyce klasycznej.
3.,,Trzy świnki” słuchanie bajki.
4.Kawiarenka
5.,,Wesołe zabawy” zabawa swobodna dzieci w kącikach tematycznych.
6.,,Na placu” bezpieczne zabawy w ogrodzie przedszkolnym.
7.Obiad- samodzielne zjadanie posiłku przez dzieci.
8.Odpoczynek na leżaku - przy muzyce relaksacyjnej, masaże wykonane przez rodzica dla dziecka.
9.,,Jadę, jadę”, ,,Tupią mrówy”, ,,Owady” zabawy naśladowcze przy muzyce.
10.,,Niezwykły obrazek” praca w małych zespołach, dorysowywanie dowolnych elementów do podanych już na obrazku
11.,,Części ciała” zabawa w parach : rodzic- dziecko , pożegnanie poprzez dotykanie na hasło odpowiednich części ciała: żegnają się ręce, itp.