Scenariusz zajęć „W krainie kolorów”
Data: 3.10.2014
Prowadząca:
Grupa: 3 – latki
Temat zajęć: „Poznajemy kolor zielony”
Cele ogólne:
- utrwalenie nazwy koloru zielonego
- integracja dzieci z całą grupą
- nazywanie i opisywanie owoców/ warzyw
Cele szczegółowe:
- dziecko wyszukuje w sali zielone przedmioty
-dziecko wymienia przedmioty, warzywa w otaczającym świecie, które są zielone
- dziecko określa smak przyniesionych owoców/warzyw
- dziecko przestrzega zasad bezpiecznej zabawy w grupie
Metody pracy:
- zabawowa
- zadaniowa
Forma pracy:
- praca indywidualna
- praca z całą grupą
Pomoce dydaktyczne:
-zielone koszulki dla każdego dziecka, zielone warzywa, owoce i przedmioty przyniesione z domu przez każde dziecko, pocięta na kawałki kolorowa bibuła, pineski, plastelina, włóczka,, tasiemki dekoracyjne, odtwarzacz CD, płyty CD z odpowiednim repertuarem, maskotka zająca „Tupa” przyjaciela dzieci, plastikowe talerzyki, pocięta na kawałki zielona bibuła, pokrojone w kostkę : kiwi, jabłko, gruszka, ogórek
Przebieg zajęć:
1. Powianie przez nauczycieli wszystkich dzieci piosenką. Wspólne odśpiewanie piosenki.
„Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry dzieci.
Już słonko na niebie dla wszystkich świeci.
Zróbmy szybko koło, bawmy się wesoło.
Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry dzieci”.
2. Rozwiązanie zagadki o kolorze, o jakim mowa będzie dzisiejszego dnia.
• Jakiego koloru ogórek ma garniturek?
3. Wszystkie dzieci zakładają na siebie jednakowe zielone koszulki.
4. Rozwiązywanie zagadek o zielonych warzywach i owocach?
• Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w słoiku leży kiszony? (ogórek)
• Jaka to głowa, duża czy mała, z zielonych liści składa się cała? (kapusta)
• Każdy maluch odgadnie tę zagadkę, co to za warzywo co ma biały korzeń i zieloną natkę?(pietruszka)
• Zielona lub żółta na drzewie rosła. Jesienią spadła do mego fartuszka. Mamusia mówiła by jeść ją powoli, bo po niej brzuch cię rozboli. (gruszka)
5. „Tup szuka zielonych przedmiotów”. Nauczycielki tłumaczą dzieciom, że ich przyjaciel zając Tup uciekał do norki i zgubił wszystkie zielone warzywa i owoce, które zebrał w ogrodzie, a także zabawki, które niósł w koszyku. Nauczycielki proszą dzieci by odnalazły w sali wszystkie zielone rzeczy, które zgubił Tup.
6. „Jak to wygląda i jak to się je?”. Nauczycielki na plastikowych talerzykach rozkładają przed dziećmi przyniesione z domu warzywa i owoce. Zadanie polega na opisaniu, jak wyglądają produkty, jakiego są kształtu i jakie potrawy można z nich przyrządzić.
7. „Degustacja zielonych...” Dzieci nazywają uprzednio pokrojone przysmaki. Określają ich smak ( słony, słodki, gorzki, kwaśny, cierpki itp.). Nauczycielki zwracają uwagę, że produkty są wielkim źródłem witamin. Degustacja przysmaków.
8. „Zielona trawa”. Nauczycielki wysypują pocięta na kawałki zielona bibułę i tworzą z niej „zielony dywan”. Zadanie polega na skakaniu po „dywanie” jak żabki.
9. „Sałatka owocowo – warzywna”. Nauczycielki dzielą dzieci na drużyny „ogórków” i „jabłek”. Kiedy nauczyciel powie „jabłko” do dowolnej muzyki tańczą jabłka, a kiedy „ogórek” – tańczą dzieci, które miały być ogórkami.
10. „Marionetki”. Wykonanie z owoców/ warzyw kukiełek przy pomocy nauczycielek z zgromadzonych przedmiotów (bibuły, pinesek, wstążek”.
11. Podziękowanie za zabawę.