X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 2538
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czasowstrzymywacz - konspekt zajęć w grupie sześciolatków

Temat: Czasowstrzymywacz – rozmowa w oparciu o prezentację dokonaną przez zaproszonego gościa i w oparciu o doświadczenia dzieci.
Grupa: 6 latki

Cele:

-poznawczy
•poznanie przez dzieci sposobu działania aparatu fotograficznego
•poznanie rodzajów aparatów i sposobów ich wykorzystania
•zaznajomienie dzieci ze zjawiskiem przemijania czasu i ze zmianami zachodzącymi w wyniku upływu czasu

-kształcący
•kształcenie umiejętności posługiwania się aparatem fotograficznym
•kształcenie umiejętności określania różnic występujących w życiu ludzi, miejsc dawniej i dziś
•utrwalenie nawyku porządkowania według określonego kryterium

-wychowawczy
•uwrażliwianie dzieci na piękno otoczenia, ludzi, zwierząt, roślin
•uwrażliwianie na szczegóły tworzące ogół
•budzenie zainteresowania światem
•tworzenie warunków do rozwijania w sobie zamiłowania do fotografii

Metody pracy:
-podające : pokaz, objaśnienia, opowiadanie na podstawie doświadczeń fotografa
-problemowe: burza mózgów, rozmowa na podstawie doświadczeń dzieci i w oparciu o albumy rodzinne dzieci
-praktyczne: zagadka, zabawy i gry dydaktyczne, samodzielne wykonywanie zdjęć prostym aparatem (np. Polaroid)

Formy pracy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa

Środki dydaktyczne: albumy rodzinne przyniesione przez dzieci, pocztówki przedstawiające jakąś miejscowość dawniej i dziś, karteczki kolorowe do podpisania zdjęć, kilka rodzajów aparatów fotograficznych i akcesorii do nich, sprawny aparat Polaroid, nożyczki, klej, blok techniczny, szablon do zrobienia atrapy aparatu fot., magnetofon, kaseta z muzyką relaksacyjną, „gość specjalny – fotograf”

Przebieg zajęć:

1)
Wejście dzieci z nauczycielem do ciemnej sali, w której nagle światło się zapala i fotograf robi niespodziewane zdjęcie.
2)
- zagadka:
„Jaki towarzysz podróży to się skróci,
to wydłuży? Czy idziesz wolno, czy przyśpieszysz kroku, on wiernie biegnie u twojego boku” (odp. CZAS)
- burza mózgów: Jak rozumiecie czas? Co to jest czas?
- rozmowa o czasie
- odgadywanie odgłosów wydawanych przez ukryty przedmiot (aparat fot.)
- układanie puzzli przedstawiających aparat
3)
- rozmowa na temat: Czy można zatrzymać czas? Jak można zatrzymać czas? - dostrzeganie upływu czasu oraz zjawiska przemijania
- uświadomienie dzieciom znaczenia aparatu fotograficznego jako narzędzia, które pozwoli zatrzymać czas na zdjęciach (aparat fotograficzny jako „czasowstrzymywacz”)
4)
- oglądanie i omawianie albumów rodzinnych
- przyklejanie do określonych zdjęć karteczek, np. „ja po urodzeniu”, „pierwsze urodziny”, „mam już trzy latka”, „mój pierwszy dzień w przedszkolu”
- oglądanie i omawianie pocztówek przedstawiających różne miejscowości dawniej i dziś
- określanie następstwa czasowego
- dostrzeganie zmian, które zaszły w wyniku upływu czasu w wyglądzie osób i miejsc
5)
- burza mózgów: przedstawienie pomysłów przez dzieci na to, jak można zatrzymać czas
- wykonanie atrapy aparatu fotograficznego z tektury - poznanie „form zatrzymania czasu”
6)
- spotkanie z fotografem, jako osobą, która „potrafi zatrzymywać czas” i rozmowa na temat rodzajów fotografowanych obiektów, zjawisk, sytuacji (przykładowe fotografie przyrody, ludzi, zdarzeń, fotoreportaże) i krótkie przedstawienie sprzętu fotograficznego
- zabawa ruchowa przy muzyce relaksacyjnej do opowiadania nauczyciela
- przedstawienie w formie rysunku jednego zrobionego „na niby” zdjęcia
- poznanie możliwości technicznych aparatu i funkcji, jakie może on pełnić w „procesie zatrzymywania czasu” (dotykanie, nazywanie, obserwacja)
7)
- samodzielne wykonywanie zdjęć prostym aparatem
- rozmowa na temat: Jakie chwile w życiu chciałbym zatrzymać i dlaczego?
- ułożenie według właściwej kolejności 4 zdjęć przedstawiających roślinę w różnych fazach rozwoju
8)
Rozmowa:
Czego się nauczyłeś? Co poznałeś?
Czy czas można zatrzymać? Jak? Czasu nie można zatrzymać, ale konkretne chwile -tak. Można tego dokonać np. poprzez zrobienie zdjęcia, ale nie tylko ...

Załączniki:

Zał. Nr 1 Opowiadanie nauczyciela do zabawy ruchowej przy muzyce relaksacyjnej
Zał. Nr 2 Szablon do wykonania atrapy aparatu fotograficznego
Zał. Nr 3 Zdjęcie aparatu fotograficznego do ułożenia w formie puzzli

Zał. Nr 1 Opowiadanie nauczyciela do zabawy ruchowej przy muzyce relaksacyjnej

„Chodzimy po zielonej łące pełnej kwiatów. Wdychamy cudowne czyste powietrze. Przyglądamy się niebu i chmurom. Patrzymy dookoła siebie i zachwycamy się pięknem, które nas otacza. Nagle wśród trawy widzimy rząd mrówek niosących igiełki do mrowiska. Ale liczna rodzina – myślimy. I „cyk” – robimy zdjęcie. Za drzewem widzimy wiewiórkę, która próbuje zjeść orzeszka – i „cyk” – robimy zdjęcie. Chodzimy, szukamy, dostrzegamy... Ciekawe, jakie interesujące zdjęcia zrobicie ...?”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.