Scenariusz zajęć-edukacja zdrowotna
Temat lekcji: Aktywne spędzanie czasu wolnego
Cele ogólne:
wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka
kształcenie sprawności motorycznych i manualnych
zbudowanie motywacji do aktywnego spędzania czasu wolnego
Cele szczegółowe:
wyjaśnienie pojęcia „czas wolny”
wymienienie i omówienie form spędzania czasu wolnego
ukazanie wpływu aktywności fizycznej na rozwój i zdrowie człowieka
ukazanie zalet i wad uprawiania sportu rekreacyjnie i wyczynowo
Czas realizacji: 1 dzień
Grupa 6-latków: 18 osób
Miejsce: Sala w przedszkolu, park
Metody:
pogadanka
problemowo-aktywizująca
metoda globalna (czytania) oraz metoda Glena Domana
Formy:
indywidualna
zbiorowa
Środki dydaktyczne:
etykiety z nazwami : piłka nożna, taniec, jazda konna, gimnastyka, kolarstwo, bieg
kolorowe obrazki do etykiet
karty pracy
kartki, kredki
Przebieg zajęć:
I Wprowadzenie
1.Swobodna zabawa dzieci.
2.Powitanie. Nauczyciel wita się z dziećmi oraz używa pacynkę
Dzieci siedzą na poduszkach w kole.
2. Nauczyciel wprowadza dzieci w temat dnia, którym jest aktywne spędzanie czasu wolnego. Pyta dzieci w jaki sposób spędzają one swój wolny czas i co im się najbardziej podoba(jakie zabawy, aktywności i z kim).
3.Nauczyciel pokazuje dzieciom plan dnia i pyta, co dzieci robią rano, przed południem, w południe, po południu, wieczorem oraz w nocy. Następnie przypomina dzieciom, że zaraz po śniadaniu wszyscy się ubierają i idą razem na spacer do pobliskiego parku, gdzie znajduje się ścieżka zdrowia.
II
1. Dzieci ustawiają się parami i idą za nauczycielem do parku. Pochód zamyka jedna z mam. Przy każdej stacji na ścieżce zdrowia znajduje się osoba (wolontariusz z AWF), która krótko wyjaśnia dzieciom co mają zrobić oraz opowiada o jednym ze sportów.
2. Na pierwszej stacji dzieci mają przejść po ławce (zadanie na równowagę) i wolontariusz opowiada o gimnastyce. Następnie dzieci mają przebiec jak najszybciej od jednego drzewa do drugiego i kolejny wolontariusz opowiada o lekkoatletyce. Na trzeciej stacji zadaniem dzieci jest trafienie piłką do bramki. Wolontariusz opowiada o piłce nożnej.
3. Wszyscy wracają do przedszkola. Dzieci siadają w kole i dzielą się swoim wrażeniami.
4.Następnie nauczyciel pokazuje dzieciom obrazek i pasujący do niego napis na czerwonej tabliczce. Czyta na głos nazwę, a dzieci powtarzają.
5. Nauczyciel rozrzuca na dywanie obrazki i tabliczki i zadaniem dzieci jest je odpowiednio dopasować.
6.Zabawa „Wie geht es Dir”, którą dzieci znają i lubią.
7.Występ teatrzyku pacynek pt.: „Małgosia i Sowa”.
8. Rozmowa dzieci z pacynkami o funkcjach aktywności fizycznej i jej wpływie na zdrowie.
Wymyślanie przez dzieci własnych haseł.
9. Pożegnanie teatrzyku.
.
III
1.Każde dziecko ma za zadanie ułożyć z rozsypanki wyrazy oznaczające wybrane dyscypliny sportowe, a następnie przepisać je na kartce ze szlaczkami. Wszystkie puzzle mają być rozsypane.
2. Dzieci otrzymują białe kartki oraz kredki i mają za zadanie narysować jedną z wybranych dyscyplin sportowych.
3.Pożegnanie.
Uwagi:
Nauczyciel ma za zadanie zbudować motywację dzieci oraz rozwinąć ich wrażliwość językową.
Podczas zabawy „Wie geht es dir?” należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dzieci. Odsunąć krzesełka, stoliki lub inne przedmioty, o które mogą Się potknąć.
Każde dziecko powinno mieć potrzebną mu ilość czasu do zrobienia rysunków i do ułożenia wyrazów oraz ich przepisania na kartce ze szlaczkami.
Załączniki:
1. Czerwone etykiety z nazwami dyscyplin sportowych
2. Obrazki do etykiet
3. Karty pracy- rysuj po śladzie
4. Puzzle
5. Plan dnia