Scenariusz zajęć z edukacji zdrowotnej dla klas I-III.
Temat: Zasady zdrowego odżywiania się. Tworzenie piramidy żywieniowej. Planowanie jadłospisu.
Cele ogólne:
• poznanie piramidy żywieniowej,
• utrwalenie i wykorzystanie zdobytych wiadomości na temat zdrowego odżywiania, rozwijanie umiejętności układania jadłospisu,
• poznanie zasad zdrowego odżywiania się.
Metody:
• informacyjne (praca z tekstem, rozmowa, pogadanka),
• oglądowe - pokaz, obserwacja,
• problemowe (gry dydaktyczne, „burza mózgów”)
• działanie praktyczne.
Formy organizacyjne:
praca indywidualna jednolita, indywidualna zróżnicowana, grupowa zróżnicowana.
Środki dydaktyczne: piramida zdrowego żywienia, szkielet piramidy, czasopisma z obrazkami różnych produktami żywnościowymi.
Przebieg zajęcia.
1. Powitanie.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez rozwiązanie krzyżówki z hasłem:
PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA
3. Uświadomienie tematu zajęć.
Pokaz przez nauczyciela nowej piramidy żywienia i omówienie jej.
Nowa piramida zdrowego żywienia - podstawy zdrowej diety
4. Zabawa przy muzyce-ćwiczenia relaksacyjne.
Uczniowie poruszają się w rytm muzyki. Nauczyciel pokazuje różne produkty.
Jeśli pokaże warzywo- uczniowie skaczą na jednej nodze wokół własnej osi,
jeśli pokaże owoc- wykonują „pajacyka”.
Na przerwę w muzyce - wykonują wymyślone przez siebie ćwiczenie.
5. Praca w grupach. Uczniowie podzieleni na trzy grupy układają piramidę zdrowia.
Każda z grup otrzymuje od nauczyciela gotowy szkielet piramidy oraz czasopisma z obrazkami różnych produktami żywnościowych. Zadaniem każdej z grup będzie wycięcie, ułożenie i przyklejenie produktów na odpowiednich poziomach piramidy.
6. Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia i ocena wykonanej pracy.
7. Planowanie jadłospisu. Każda z grup planuje posiłek na inną porę dnia.
Podział uczniów na 5 grup.
I gr.-śniadanie
II gr.-II śniadanie
III gr. obiad
IV gr. – podwieczorek
V gr. – kolacja
8. Prezentacja jadłospisów przez poszczególne grupy.
9. Podsumowanie zajęć.