Numer: 2527
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Z wiatrem tańczę, z deszczem gram - scenariusz zajęć w grupie dzieci 5 - letnich

CELE KSZTAŁCĄCE :
- rozwijanie spostrzegawczości
- kształcenie umiejętności słuchania utworu muzycznego ze zrozumieniem
- rozwijanie mowy dzieci
- rozwijanie myślenia twórczego
- aktywizowanie myślenia przez próby formułowania wniosków na podstawie zaobserwowanych związków przyczynowo - skutkowych

PRZEBIEG ZAJĘĆ :

1.Wspólne powitanie dzieci

2.„Co to jest?” – rozwiązywanie zagadek obrazkowych po obejrzeniu fragmentów obrazków (parasol, chmura, kałuża, drzewo na wierze, kalosze,czapka). Z jaką pogodą i jakim miesiącem kojarzą się dzieciom te obrazki i dlaczego?

CEL OPERACYJNY :
Dziecko potrafi rozpoznać rzecz i nazwać ją po obejrzeniu tylko jej części.
Dziecko potrafi rzeczowo odpowiadać na zadane mu pytanie.

3.„Szara piosenka” – słuchanie piosenki (sł. i muz. H.Stankiewicz)
- wypowiedzi dzieci na temat piosenki
- wypowiedzi dzieci na temat: „Co można robić, kiedy za oknem pada deszcz, wieje wiatr?” (np. bawić się)

CEL OPERACYJNY :
Dziecko potrafi w skupieniu wysłuchać utworu muzycznego.
Dziecko potrafi słuchać wypowiedzi kolegów.

4.„Fruwające baloniki” – zabawa ruchowa ćwicząca prawidłowy oddech. Dzieci otrzymują nadmuchane baloniki. Zadaniem dzieci jest dmuchać w baloniki tak, aby nie opadły na ziemię.

5.„Deszcz i wiatr” – zabawa z gazetami. Szeleszcząc trzymaną gazetą w rękach dzieci naśladują wiatr, wietrzyk, wichurę. Uderzając lekko palcami jednej ręki o kartkę gazety trzymanej w drugiej ręce, zagrają na niej deszcz.

6.„Kropelka deszczowa” – opowiadanie twórcze według Smidta
Dzieci słuchają fragmentu wiersza pt. „Kropelka deszczowa” aut. Brylińskiej a następnie próbują wyobrazić sobie zakończenie wiersza.
Maleńka kropelka deszczowa,
która mieszkała sobie w chmurze,
wybrała się w podróż na ziemię,
bo jej nudno było na górze.
Spadała z innymi kroplami
tańczącymi, jak baletnice.
Zobaczyła z wysoka......

„Co zobaczyła kropelka?” – wypowiedzi dzieci

CEL OPERACYJNY :
Dziecko potrafi twórczo myśleć

7. „Parasole” - zabawa dydaktyczna. Na tablicy umieszczone są trzy parasole oznaczone cyframi 1-3 i kropkami w ilości wskazującej na cyfrę. Dzieci z pomocą nauczyciela wymieniają kolory parasoli, posługując się liczebnikami. Wybrane dziecko przypina pod parasolem tyle sylwet dzieci, ile wskazuje cyfra i liczba kropek.

CEL OPERACYJNY :
Dziecko potrafi liczyć na konkretach w zakresie trzech.

8.„Kolorowe parasolki” – zabawa ruchowa
Dzieci spacerują po sali przy dźwiękach muzyki. Gdy muzyka milknie, nauczyciel uderza w bębenek, np. 2 razy – dzieci ustawiają się po parasolką oznaczona cyfrą 2.

CEL OPERACYJNY :
Dziecko potrafi liczyć znikające dźwięki.

9.„Smutny i wesoły obrazek” – zabawa badawcza, praca graficzna.
a)Na tablicy nauczyciel wiesza duży obraz: na szarym tle widać kontury drzew, ludzi, domów zaznaczonym czarnym flamastrem.
-Co przedstawia obraz?
-Jaki jest ten obrazek, dlaczego jest on smutny?
-Co zrobić, aby był wesoły?

b)Każde dziecko otrzymuje smutny obrazek i za pomocą kolorowych mazaków ma go rozweselić- praca graficzna.
Wypowiedzi dzieci na temat swoich pomysłowych prac.

CEL OPERACYJNY :
Dziecko prawidłowo formułuje wypowiedzi..
Dziecko potrafi wykonać pracę według swoich oryginalnych pomysłów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.