Scenariusz lekcji z metodyki zawodowej
Przedmiot: Podstawy przedsiębiorczości
Typ szkoły: Technikum ekonomiczne
Klasa I TZ
Rozdział: Rynkowy mechanizm funkcjonowania gospodarki
I.Temat lekcji: Banki w Polsce i ich usługi
II. Czas trwania 45 min
III. Cele lekcji:
Cel ogólny: Poznanie definicji banku i usług bankowych, poznanie funkcji banku centralnego, poznanie pojęć banku komercyjnego i wirtualnego, kryteria wyboru banku przez osoby fizyczne i firmy
Cele szczegółowe:
Po zakończonej lekcji uczeń potrafi:
-podać definicje banku
-wymienić funkcje banku centralnego
-wymienić usługi jakie świadczą banki w Polsce
-podać kryteria jakimi kierują się osoby fizyczne i przedsiębiorstwa przy wyborze banku
-odróżnić bank komercyjny od banku wirtualnego
IV. Materiały dydaktyczne: Podręcznik do Przedsiębiorczości, czasopisma, Internet
V.Metody pracy: praca z podręcznikiem, pogadanka
VI:Formy organizacyjne pracy uczniów
-praca indywidualna jednolita
-praca grupowa jednolita
VII. przebieg lekcji
Czynności organizacyjne ok. 3min
-nawiązanie do bieżącego tematu
-podanie tematu lekcji i celów kształcenia jednostki dydaktycznej
Realizacja zadań bieżących -20 min
-uczniowie zapisują temat lekcji
-uczniowie odpowiadają na pytania zadawane przez nauczyciela i przedstawiają swoje propozycje np. Co rozumiemy pod pojęciem banku, co to jest bank centralny i jakie pełni funkcje, jakie banki komercyjne działają w Polsce, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze banku, jakie usługi bankowe świadczą banki w Polsce?
-praca uczniów z podręcznikiem
-prezentacja przez nauczyciela informacji z portalu NBP(Internet) 10 min
-podsumowanie zajęć 5 min
-wyjaśnienie ewentualnych niejasności
-ocena pracy uczniów
-podanie pracy domowej
VIII. Literatura: Podręcznik do rachunkowości, Internet Portal NBP
Scenariusz i prowadzenie lekcji Monika Świątek