X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 25249
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Przykładowy scenariusz lekcji, Metodyki ogólne, przedmiot Informatyka

Metodyka ogólna, Przedmiot: informatyka
Typ szkoły: gimnazjum
Klasa III A
Rozdział: Bazy danych
1. Temat lekcji: wprowadzenie do baz danych
2. Czas trwania 45 min
3. Cele lekcji
a) cel ogólny
- poznanie rodzajów baz danych w życiu codziennym
-poznanie podstawowych pojęć związanych z bazami danych
b) cele szczegółowe:
po zakończonej lekcji uczeń powinien umieć
-zrozumieć znaczenie baz danych
-wymienić podstawowe typy pól
-zaprojektować prostą tabelę danych i wymienić ją danymi
4. Materiały dydaktyczne:
Tablica, komputery, oprogramowanie bazodanowe, Internet
5. Metody pracy
-praca z komputerem
-ćwiczenia praktyczne
6. Formy organizacyjne pracy uczniów
-praca grupowa jednolita
-praca indywidualna
7. Przebieg lekcji
a) czynności organizacyjne ok. 3 min
-nawiązanie do bieżącego tematu
-podanie tematu lekcji uczniom i celów kształcenia
b) Realizacja bieżących zadań 30 min
-zapisanie tematu lekcji przez uczniów
-prezentacja podstawowych pojęć baz danych przez nauczyciela(tablica, prezentacja ppt)
-uczniowie definiują pojęcie baz danych i ich przykłady w życiu codziennym
-uczniowie poznają wstępnie oprogramowanie do baz danych
-nauczyciel wyjaśnia podstawowe projektowanie tabel
-uczniowie uczą się rodzaju pól, poznają ich typy
-uczniowie projektują prostą tabelę danych i wypełniają ją danymi, oraz zapisują na własnym nośniku
-nauczyciel sprawdza typy, rodzaje pól i zapisy uczniów na nośnikach(komputerach)
c) Podsumowanie zajęć 4 min
Wyjaśnienie niejasności
Liderzy mogą zaprezentować swoje zadanie klasie
d)Ocena pracy indywidualnej i sprawdzenie czy cele zostały przez uczniów osiągnięte 3 min
e)Podanie pracy domowej- Zaprojektuj bazę danych biblioteka domowa. W tabeli umieść dane takie jak: autor, tytuł ksiązki(czasopisma), numer ISBN, wydawca, rok wydania, rodzaj literatury. Wypełnij tabelę min. 10 pozycjami. Podstawowym celem zadania jest wykonanie uporządkowanego zestawienia tytułów pogrupowanych wg. Powyższych danych, założyć zbiory za pomocą prostego oprogramowania i napisać krótki raport.
8. Literatura:
-Internet
-Internet – grafika – algorytmy. Podręcznik do informatyki dla klas I–III gimazjum, pod red. Jacka Urbańca, format 195/250, s.250, ISBN 83–86663–77–4
-pomoc menu znanego oprogramowania do baz danych

Scenariusz lekcji i prowadzenie: Monika Świątek

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.