Numer: 25247
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusze spotkań adaptacyjnych w przedszkolu

SCENARIUSZE SPOTKAŃ ADAPTACYJNYCH W GR II „ZAJĄCZKI”
W DNIACH 29-31. 08.2012r.
Cele:
• Poznanie sali, łazienki i szatni oraz zapoznanie się ze swoimi znaczkami.
• Poznanie personelu przedszkola
• Poznanie imion dzieci i rodziców podczas wspólnych zabaw
• Wzbudzanie zaufania do nauczycieli
• Wprowadzenie miłej i przyjaznej atmosfery
• eliminowanie napięć poprzez zabawy relaksacyjne
• nawiązanie komunikacji niewerbalnej
• zachęcanie do wspólnej zabawy dzieci z nauczycielami i rodzicami poprzez zabawy ruchowe, taneczne, zabawy ze śpiewem, zabawy naśladowcze, zabawy dydaktyczne, zabawy logopedyczne, rozwiązywanie zagadek, zabawy plastyczne
Dzień pierwszy
Temat: Poznajemy przedszkole i siebie nawzajem.
Przebieg spotkania:
1. Witanie dzieci z rodzicami w szatni, przydzielanie półeczek ze znaczkami.
2. Wspólne przywitanie w sali wszystkich dzieci i rodziców, przedstawienie się nauczycielek.
3. Na dobry początek nauczycielki zapraszają dzieci i rodziców do wspólnej zabawy, proszą aby wszyscy ustawili się w dużym kole. Wspólne śpiewanie piosenki z naśladowaniem.

Dziś wszyscy razem zbierzmy się w koło,
I zaśpiewajmy sobie wesoło.
Dwa kroki w przód i dwa kroki w tył,
Bo dziś zabawa doda nam sił.

Ręka do przodu lewa i prawa
I głowę pochyl to jest zabawa.
A teraz ręce rozłóż na bok,
Razem z mamusią (tatusiem) zrób duży skok.
4. Wszyscy uczestnicy siadają w kole- zapoznanie z zajączkiem Kickiem – maskotką grupową
Nauczycielka mówi- Przez całe wakacje w naszej Sali mieszkał ktoś.......... . Ten ktoś okropnie się nudził. Często było mu bardzo smutno, bo nie miał się z kim bawić. Poznajcie zajączka, nazywa się Kicuś. Każdy z was ma swoje imię i zajączek bardzo chciałby je poznać.
5. Potem maskotka krąży po kole i każde dziecko i rodzic przedstawia się zajączkowi np. dziecko- jestem Kasia, mama- mam na imię Ewa jestem mamą Kasi, moja córka Kasia bardzo lubi jeździć na rowerze.
6. Zajączek informuje dzieci, że cała grupa przez rok będzie nazywała się „Zajączki” i dlatego zaprasza dzieci do nauki piosenki o zajączkach
My jesteśmy zajączkami, przywitamy się.....
7. Zajączek zaprasza dzieci i rodziców do zwiedzania sali. Wszyscy ustawiają się w pociąg i w rytm piosenki „Pędzi pośpieszny pociąg” zwiedzają wszystkie kąciki zabaw w sali i łazienkę.
Kącik lalek- Tutaj są lale, duże i małe, przytul je czasem by nie płakały, otul kocykiem, włóż do wózeczka i już was czeka po parku wycieczka.
Kącik kuchenny- tu ugotujesz co tylko wymarzysz, zupkę dla mamy, obiadek dla dziadka, pyszny deserek dla koleżanki, a może to będzie z cytryną herbatka?
Kącik samochodowy- Ciężarówki, wyścigówki kolorowe, stoją na półeczkach do zabawy już gotowe.
Kącik klocków- z nich zbudujesz autostradę, most lub domek duży, lecz pamiętaj odłożyć je na półkę po każdej podróży.
Kącik plastyczny- tu są kartki, farbki, kredki, plastelina i papiery kolorowe- możesz z nich coś wyczarować , wszystko co ci tylko przyjdzie do głowy.
Kącik książki- tu są książki duże , małe , kolorowe i wspaniałe, wszystko wiedzą bo świat znają w podróż po nim zapraszają.
Łazienka- tu się załatwiamy i myjemy rączki, każdy ma swój znaczek co ręcznika pilnuje by na podłodze nie leżał.
8. Zajączek prosi dzieci i rodziców by usiedli do stolików i pokolorowali emblematy zajączków oraz podpisali je imieniem dziecka, bo zajączek jest jeden a dzieci bardzo dużo i on nie zapamięta tak szybko imion wszystkich dzieci. Prosi aby jutro wszystkie dzieci przyszły do przedszkola z zawieszonymi na bluzeczce podpisanymi znaczkami. Każdy kto pokoloruje i podpisze znaczek może z rodzicami na chwilę pójść pobawić się w wybranym kąciku.
9. Na koniec nauczycielka rozdaje rodzicom ankiety, prosi o ich wypełnienie i przyniesienie jutro do przedszkola. Prośba do rodziców o przyniesienie zdjęć rodzinnych na piątkowe spotkanie.
10. Pożegnanie z dziećmi i rodzicami – zaproszenie na jutrzejsze spotkanie.

Dzień drugi
Temat: W przedszkolu dobrze się bawimy.
Przebieg spotkania;
1. Przypięcie emblematów z imionami- przywitanie się z zajączkiem każdego dziecka.
2. Wspólne powitanie piosenką- „My jesteśmy zajączkami”
3. Dzieci siadają z rodzicami na dywanie, nauczycielki zapraszają do wysłuchania opowiadania „Przygody Języczka Wędrowniczka” połączonego z ćwiczeniami narządów artykulacyjnych
W kółeczku razem siadamy
i zabawę zaczynamy
będziemy buzię ćwiczyli,
żebyśmy ładnie mówili.
Opowiem wam o przygodach Języczka Wędrowniczka (jedna n-lka opowiada, druga pokazuje, a dzieci naśladują)
W małym domku mieszkał sobie Języczek Wędrowniczek ( otwieranie ust, wysuwanie i chowanie języka). Kiedy tylko się obudził, rozpoczynał swoje ulubione wędrówki. Wchodził po schodach na piętro swojego domku (przesuwanie języka po górnych zębach), zaglądał tu i tam( przesuwanie języka po górnej wardze od jednego kącika ust do drugiego), wyglądał przez uchylone okno (wysuwanie języka w kierunku nosa) i oglądał małego kucyka biegającego po łące (kląskanie językiem) . Potem schodził po schodach (przesuwanie języka po dolnych zębach). Zaglądał do kuchni (wypychanie językiem prawego policzka), a potem do pokoju (wypychanie językiem lewego policzka). Otwierał drzwi i spoglądał na rosnące w ogródku kwiaty (wykładanie języka na brodę). A kiedy już się bardzo zmęczył, zamykał drzwi (zaciskanie warg) i odpoczywał w swoim małym przytulnym domku. Poślijcie mu całuska na dobranoc ( składanie warg do pocałunku i cmokanie)
4. Ćwiczenia oddechowe:
- zdmuchiwanie z rąk rodzica kulki z waty
- potem rodzic zdmuchuje z rąk dziecka kulkę z waty ( zabawę powtórzyć kilka razy).
5. Buźki mamy wyćwiczone, to teraz spróbujemy nauczyć się wierszyka. Wszyscy wstają.
Tu mam nogi ,tu mam ręce
Tak jak w prostej jest piosence.
Tu mam palce, dłonie całe,
A tu bije serce małe.
Tu mam brzuszek i ramiona
Oraz głowę - oto ona!
Tu mam oczy, rzęsy, brwi,
Mogę spojrzeć w oczy Ci.
Tu mam brodę , nosek, czoło
Usta śmieją się wesoło
I do tego uszka dwa
Oto jestem cały JA!
6. Zabawy z chustą animacyjną.
- Kolory- nauczyciel wypowiada kolor z chusty, kto stoi przy tym kolorze chowa się pod chustę, reszta faluje chustą.
- Balon- wszyscy trzymają chustę, na sygnał unoszą do góry tak aby powstał balon, a dzieci chowają się pod chustę.
- Każdy rodzic otrzymuje balon. Zadaniem jest nadmuchanie balonu, który ma być głową zajączka. Flamastrem rysujemy na balonie buzię zajączka a z drugiej strony podpisujemy balon imieniem dziecka.
Rodzice z dziećmi i z balonami podchodzą do chusty , kładą balony na chuście i razem z dziećmi tak ruszają chustą, aby balony skakały i spadały z chusty. Wszyscy śpiewają piosenkę- „Na zielonej łące raz, dwa , trzy, skakały zające.......”
7. Zabawa wyciszająca -przytulanki kołysanki – zabawa przy muzyce z wykorzystaniem metody W. Sherborne:
Fotelik- dziecko siada pomiędzy nogami dorosłego, jest obejmowane przez niego rękoma i kołysane .
Plecki – rodzice i dzieci siadają do siebie plecami, nogi ugięte w kolanach, pchanie plecami partnera starając się pokonać jego opór. Zmiana ról.
Domek – rodzice wykonują klęk podparty, głowami do środka koła, dzieci przechodzą pod domkiem i wracają do swoich rodziców .
Tunel – dorośli tworzą tunel, stojąc blisko siebie, a dzieci przechodzą pod nim, czołgając się.
8. Lepienie z masy solnej razem z rodzicami przyjaciela dla zajączka Kicka- zrobienie wystawy prac.
9. Zabawy dowolne w kącikach zainteresowań.
10. Pożegnanie- „Iskierka przyjaźni” iskierkę przyjaźni puszczam w krąg niech wróci do mych rąk- przekazywanie uścisków rąk.
11. Przypomnienie rodzicom o przyniesieni rodzinnych zdjęć na jutrzejsze spotkanie.

Dzień trzeci
Temat: W przedszkolu czujemy się bezpiecznie.
Przebieg spotkania:
1. Przypięcie emblematów, powitanie piosenką „My jesteśmy zajączkami”
2. Czy „zajączki” – bo tak już chyba możemy na was mówić lubią bawić się przy piosence. Jeśli tak to ustawmy się z rodzicami w kolei zaśpiewajmy.
Maszerują wszyscy wraz,
na zabawę przyszedł czas.
Każdy swój kierunek zna,
wciąż do przodu raz i dwa.
STOP, STOP! Teraz przysiad
i do tyłu kroczki trzy,
raczki w górę i w bok rączki,
zakręcimy się jak bączki.
Kręć się , kręć się , kręć wesoło,
jak wiatraczek ciągle w koło,
coraz szybciej kręć się kręć,
a na koniec buch, trach, bęc.
3. Zagadkowy konkurs- nauczycielka recytuje zagadki na miarę możliwości dzieci, a w nagrodę z a rozwiązanie wręcza naklejki, tak aby każde dziecko otrzymało.
4. Tor przeszkód- nauczycielki ustawiają tor przeszkód, który dziecko pokonuje przy asekuracji rodzica.
5. „Zaginione zabawki”- zabawa dydaktyczna. Dzieci maja za zadanie rozpoznać zabawkę z worka za pomocą dotyku, nazwać ja i przyporządkować do danego kącika.
6. Taniec dziecka z rodzicem z elementem naśladowania „Podajmy sobie rączki”.
7. Po tańcu dzieci siadają z rodzicami na dywanie – „masażyki wg M. Bogdanowicz.
Rodzic siada za plecami dziecka słucha wierszy i naśladuje za nauczycielką ruchy na plecach swojego dziecka.
Tu płynie rzeczka
tedy przeszła pani na szpileczkach
Tu stąpały słonie
i biegały konie
Wtem przemknęła szczypaweczka,
zaświeciły dwa słoneczka, spadł drobniutki deszczyk,
czy Cię przeszedł dreszczyk?
8. Zabawa ruchowa „Słonko świeci, deszczyk pada”- rodzice stoją w dużym kole. Na sygnał tamburina dzieci biegają po Sali pokazując jak świeci słoneczko, na sygnał bębenka (deszczu) biegną do rodziców i chowają się pod ich ramiona.
9. Praca plastyczna „Moja rodzina”
Rodzice z przyniesionych zdjęć wycinają głowy członków rodziny i naklejają na kartce, potem dorysowują mamę, tatę, czy dziecko kredkami razem z dzieckiem. nastepnie podpisują pracę np. mama i tata Bartka K. Prace umieszczane są na tablicy na wysokości wzroku dziecka, aby dziecko kiedy będzie tęskniło mogło popatrzeć na zdjęcie rodziców i pracę wykonaną razem z nimi.
10. Podziękowanie za spotkanie i pożegnanie się z dziećmi.
Żegnam dzieci które są dzisiaj zadowolone- n-el macha ręką
Żegnam dzieci, które chętnie przyjdą po niedzieli do przedszkola
Żegnam wszystkich chłopców
Żegnam wszystkie dziewczynki
Żegnam miłych rodziców.


Opracowała:
Dorota Ślesińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.