Scenariusz imprezy sportowej pt.” Ruch to zdrowie „
Data : 21.05.2014r.
Prowadzący : Agnieszka Bieda
Grupa: 4 latki
Miejsce ćwiczeń: sala przedszkolna.
Czas ćwiczeń: 25 minut
Cele ogólne:
- rozwijanie sprawności fizycznej;
-uświadomienie dzieciom znaczenia aktywności ruchowej;
Cele szczegółowe, dziecko:
- zna zasady obowiązujące podczas ćwiczeń gimnastycznych;
- wie, jak ważne jest uprawianie spotu dla lepszego samopoczucia oraz zdrowia;
- jest sprawne ruchowo;
- chętnie wykonuje podjęte zadania, wykonując je zachowuje prawidłową postawę ciała;
Metoda:
- aktywizująca;
- zadaniowa;
Forma pracy:
- zbiorowa;
-indywidualna;
Środki dydaktyczne:
- chusta animacyjna, woreczki, szarfy, płyta CD z muzyką, poprzeczka , tunel, piłki ,kamienie, mata z kolcami , ławeczka, piłki do skakania
Przebieg zajęć:
I .Część wstępna.
1.Zbiórka- powitanie, przedstawienie celu zajęć.
2. Wspólna zabawa. Dzieci ustawiają się w kole, nauczyciel włącza utwór: Gimnastyka ”. Dzieci wykonują odpowiednie ruchy do muzyki.
3. Marsz przy muzyce po obwodzie koła: we wspięciu na palcach, na piętach, z unoszeniem wysoko kolan, wymachy ramion do przodu, do tyłu, zataczanie kół ramionami.
4. Przechodzenie pod poprzeczką – dzieci przechodzą pod poprzeczką starając się jej nie strącić , po każdym przejściu poprzeczka zostaje obniżona.
5. Przerzucanka – wzmacnianie mięśni stóp i brzucha
Dzieci podzielone na dwa zespoły siedzą w siadzie ugiętym po obu stronach ławeczki ustawionej na środku sali. Na sygnał nauczyciela chwytają stopami woreczki i przerzucają na pole przeciwnika. Zabawa trwa np. 1 min. po min prowadzący daje sygnał oznaczający koniec przerzucania. Wygrywa zespól, który będzie miał mniej woreczków na swoim polu.
6. Zawody sportowe
Konkurencja 1- dziecko kładzie woreczek na głowę, ręce na biodrach . Zadaniem jest dojść do pachołka , okrążyć go i wrócić na metę, starając się by woreczek nie spadł z głowy.
Konkurencja 2 - Rzut do celu. Dzieci dzielą się na dwa zespoły. Rzucają woreczkami do celu. Wygrywa ta drużyna, której uda wrzucić się więcej woreczków.
Konkurencja 3 – Podaj piłkę
Dzieci stoją w rzędzie i podają piłkę górą.
Dzieci stoją w rzędzie i podają piłkę dołem .
Konkurencja 4 – Tunel
Dzieci stają w szeregu, robią skłon do przodu, opierając się na dłoniach, i tworzą tunel, przez który na czworakach przechodzą kolejne dzieci. Osoby, które przeszły, ustawiają się na końcu rzędu i pochylają w skłonie, tworząc tunel.
Konkurencja 5 - sadzenie ziemniaków
Dzieci w dwóch rzędach. Przed nimi rozłożone cztery ringo.
Pierwsze dziecko biegnie i wkłada piłeczki (małe) do "dołka" (sadzi ziemniaki), obiega pachołek i wraca do rzędu.
Drugie biegnie i zbiera, po obiegnięciu pachołka wraca do rzędu i przekazuje piłeczki następnemu dziecku
Konkurencja 6 - skoki na piłce
Dziecko skacze na piłce, okrąża pachołek i wraca na metę.
7. Tor przeszkód
- mata z kolcami
- przejście przez kamienie
-tunel
-skoki obu nóż do koła
- stopa za stopą, przejście po linii
- ławeczka
-przechodzenie pod poprzeczką
8.Część końcowa - zabawy z chustą animacyjną:
”Kolorowe wycieczki” - dzieci stoją w kole, trzymają chustę. Powoli ją opuszczają, potem
szybko ponoszą do góry. Nauczyciel wydaje polecenia: „Wszyscy którzy mają dziś ubrane
spodnie”, „Wszystkie dziewczynki”, „Wszyscy, którzy kochają morze”. Wywołane osoby
przebiegają pod chustą, zamieniając się miejscami w momencie, gdy chusta jest na
najniższym położeniu.
„ Zmień miejsce”- dzieci stoją w kole, trzymają chustę. Każde dziecko ma przydzielony kolor z chusty, na sygnał nauczyciela „ zamieniają się kolory- żółty, niebieski, czerwony, zielony „ dzieci zmieniają miejsce przechodząc pod chustą.
9. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę – wejście na podium wręczenie medali .