Scenariusz zajęć
Klasa: 1 gimnazjum (uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym)
Czas trwania zajęć: 4 godz. lekcyjne
Temat trzytygodniowego ośrodka pracy: Moja klasa
Temat dziennego ośrodka pracy: Każdy z nas jest inny
Cele główne: rozwijanie mowy czynnej, rozwijanie umiejętności rozpoznawania i nazywania figur geometrycznych, rozwijanie sprawności grafomotorycznej i manualnej
Cele operacyjne: uczeń potrafi uzupełnić wiersz odpowiednimi wyrazami, uczeń potrafi nazwać pokazane figury geometryczne, uczeń potrafi narysować, odrysować i wyciąć figury geometryczne
Formy: indywidualna, zbiorowa
Metody: zindywidualizowana metoda ośrodków pracy, werbalna, pokazowa, praktyczna
Środki: kalendarz, karty pracy z tekstem wiersza "Zoologiczny talent" Igora Sikiryckiego, obrazy z figurami geometrycznymi, kolorowe kartki, nożyczki, pisaki, szablony figur geometrycznych (dla uczniów mniej sprawnych grafomotorycznie i manualnie)
Przebieg zajęć
Zajęcia wstępne:
powitanie,
sprawdzenie obecności,
ustalenie daty,
przypomnienie wiadomości,
zapisanie tematu zajęć.
Zajęcia główne:
obserwacja - Słuchanie wiersza "Zoologiczny talent" I. Sikiryckiego. Uzupełnianie wiersza odpowiednimi wyrazami (wykorzystanie kart pracy z tekstem wiersza i z rysunkami zwierząt umieszczonymi w figurach geometrycznych).
"Jacek odważny jest jak...
I w wodzie czuje się jak...
Jak...biega pośród drzew,
A z trampoliny jak ptak śmiga.
Po płotach łazi niby...,
Jak...zręcznie ryby łowi,
A gdy zaśpiewa, gotów w lot
Dorównać głosem słowikowi.
Nagrodę chłopcu za to dać
Z pewnością byłoby już można,
Gdyby nie pysznił się jak...
I mniej uparty był od kozła."
kojarzenie - Rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych (wykorzystanie obrazów z figurami geometrycznymi).
ekspresja - Przygotowywanie pracy plastycznej "Kompozycja z liter w figurach geometrycznych" (wycinanie figur geometrycznych z kolorowych kartek papieru, pisanie na figurach liter z których składa się imię ucznia - jedna litera na jednej figurze, naklejanie figur na kartkę papieru, dorysowywanie zainteresowań uczniów). Prezentacja prac plastycznych, rozmowa na temat różnych zainteresowań uczniów.
Zajęcia końcowe:
podsumowanie,
ocena pracy,
pożegnanie.