X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 2516
Przesłano:

Scenariusz zajęć świetlicowych "W czasie deszczu dzieci się nie nudzą"

1. Grupa wiekowa : uczniowie klas I – III
2. Hasło tygodnia : W deszczowe dni
3. Temat dnia – „Deszcz. Co można robić czasie deszczu?”
4. Cele zajęć :

Wiadomości – uczeń powinien :
-umieć powiedzieć, czym jest deszcz i skąd się bierze,
-umieć wymienić przykłady zajęć, które można wykonywać w deszczowe dni,
-poznać różnorodne formy działania, które mogą być podejmowane w warunkach domowych, także niekonwencjonalne.

Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych – potrafi :
-nazwać obrazki przedstawiające różne czynności i zajęcia podejmowane w warunkach domowych,
-rozwiązać krzyżówkę.

Stosowanie wiadomości w sytuacjach nowych – potrafi :
-zastosować nowo poznaną technikę plastyczną do wykonania „deszczowego obrazka”.

Rozumie wiadomości :
-rozumie potrzebę uzyskania informacji o zjawiskach -rozumie różnorodne możliwości spędzenia czasu, który pozornie mógł wydawać się stracony z powodu złej pogody.

Wychowawcze :
-zachęcanie do wykorzystania wyobraźni,
-wyrabianie nawyku bezpiecznego posługiwania się narzędziami pracy,
-dbanie o estetykę miejsca pracy podczas wykonywania prac plastycznych,
-kulturalne zachowanie się wobec rówieśników,
-wdrażanie dzieci do wspólnej pracy i zabawy,
-wyrabianie nawyku dzielenia się z innymi,
-wyrabianie nawyku czekania na swoją kolej.

5. Metody pracy :

słowna
-rozmowa z dziećmi,
-swobodne wypowiedzi dzieci na temat możliwości -wymienianie różnorodnych zajęć, które można łatwo samemu sobie zorganizować (na podstawie obrazków oraz własnych pomysłów).

praktyczna
-rozwiązywanie krzyżówki
-wykonywanie pracy plastycznej ,
-przeprowadzenie doświadczenia ze szklanką wody,
-komponowanie wystawy skończonych prac plastycznych.

oglądowa
-oglądanie obrazków,
-obserwowanie przebiegu i efektów doświadczenia,
-podziwianie różnorodnych sposobów wykonania pracy plastycznej przez dzieci.

6.Formy pracy :

zbiorowa
-udział w zgadywaniu nazw czynności na obrazkach,
-odpowiadanie na pytania nauczyciela o deszczu,
-wymyślanie możliwości spędzania wolnego czasu.

indywidualna
-rozwiązywanie krzyżówki,
-wymyślanie koncepcji wykonania pracy plastycznej oraz rodzaju wykorzystanych materiałów,
-wykonanie pracy plastycznej.

7.Pomoce i środki dydaktyczne :
-obrazki, zdjęcia, ilustracje przedstawiające różnorodne zajęcia, które można sobie zorganizować w domu,
-gotowy szablon krzyżówki dla każdego dziecka,
-świece woskowe, pędzle, kubeczki z wodą, farby plakatowe.

8.Przebieg zajęć

1. Powitanie dzieci.
Nawiązanie do tematu lekcji.
Rozdanie krzyżówek dzieciom, dzieci rozwiązują krzyżówkę, której hasłem jest „W czasie deszczu dzieci się nudzą”.
Pytanie „Co to jest deszcz? Skąd się bierze deszcz? Jak powstaje?”.
Dzieci przedstawiają swoje pomysły.

2. Aby dokonać syntezy wiedzy dzieci, nauczyciel wykonuje doświadczenie ze szklanką i talerzykiem, żeby zobrazować parowanie wody i skraplanie.
Dzieci zbierają zdobyte informacje i tworzą spójną wypowiedź opartą na doświadczeniu i schemacie oraz na tym, co do tej pory wiedziały.

3. Pytanie – „Czy dzieci lubią deszcz? Dlaczego nie/dlaczego tak? Co można robić w czasie deszczu?”
Propozycje odpowiedzi dzieci, wypowiedzi swobodne uzupełniamy obrazkami, ilustracjami, o których dzieci opowiadają.

Nauczyciel skierowuje rozmowę na różnorodne możliwości wykorzystania zwykłych rzeczy w niezwykłych celach – przedmioty codziennego użytku mogą posłużyć jako niezwykłe pomoce w zabawie, np. teatr z łyżki, średniowieczni rycerze z wykorzystaniem sitka, namiot z koca pod stołem, teatr cieni z wykorzystaniem lampki nocnej, masa solna, aby dojść wreszcie do wykorzystania świeczki w technice plastycznej.

4. Nauczyciel rozdaje farby, pędzelki, świece białe woskowe, którymi dzieci rysują prosty wzór na zadany temat – „Świat w deszczu”. Na koniec dzieci zamalowują całą kartkę w odcieniach niebieskiego, powstaje deszczowy rysunek.
Dzieci porządkują stanowisko pracy.
Kiedy prace już wyschną, nauczyciel komponuje z nich wystawę.

4.Zakończenie i pożegnanie uczniów.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.