Numer: 25143
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dbajmy o las. Chcemy, aby wokół było pięknie. Scenariusz zajęć pozalekcyjnych "Klub Wiewiórka"

Scenariusz zajęć pozalekcyjnych „Klub Wiewiórka” – oddział przedszkolny
Temat zajęcia: Dbajmy o las. Chcemy, aby wokół było pięknie.
Prowadzący: Beata Machowiak
Czas trwania: 30 minut
Cele ogólne:
• uświadomienie konieczności dbania o lasy,
• rozwijanie mowy,
• rozwijanie troski o najbliższe otoczenie i odpowiedzialności za nie.
Cele szczegółowe, dziecko:
• rozpoznaje zachowania negatywne wobec przyrody,
• rozwiąże zagadkę,
• zaśpiewa piosenkę,
• pokaże ruchem piosenkę,
• wymieni elementy budowy drzewa,
• wymieni część nadziemną i podziemną drzewa,
• wymieni cechy powietrza,
• określi, co nam daje las.
Materiały pomocnicze do zajęć:
• ilustracje przedstawiające las,
• papierowe elementy drzewa,
• bibułki,
• tekst opowiadania,
• mała miseczka,
• słomka do napojów,
• sylweta dudka,
• sylweta dzięcioła.
Metody:
• pokaz,
• obserwacja,
• rozmowa,
• eksperyment,
• praktycznego działania.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci piosenką logopedyczną.
2. Wprowadzenie do zajęcia. Rozwiązanie zagadki (drzewo).
3. Oglądanie wybranych drzew iglastych i liściastych. Nazywanie ich. Zwrócenie uwagi na różnice w wyglądzie liści.
4. Wypowiedzi dzieci na temat: „Co to jest las?” Dzieci podają swoje skojarzenia związane ze słowem las na podstawie opowiadania Czesława Janczarskiego „Najpiękniejszy pałac”. Rozmowa na temat tego, co nam daje las.
5. Poznanie ogólnej budowy drzewa. Nauczyciel układa przed dziećmi poszczególne elementy drzewa (korzenie, pień, gałęzie, koronę z liśćmi) wycięte z kolorowego kartonu. Dzieci nazywają poszczególne części drzewa. Wspólnie z nauczycielem przyklejają je do brystolu. Określenie części drzewa nadziemnej podziemnej.
6. Rozmowa na temat „Czego nie wolno robić w lesie?” ( podanie przez nauczyciela numeru telefonu, pod który trzeba zadzwonić w razie pożaru).
7. Zaśpiewanie piosenki „Żywioły”.
8. Zabawy badawcze „Gdzie jest powietrze?” Nauczyciel otwiera w sali okno, zwraca uwagę na ruch firanki. Nawiązanie rozmowy do powietrza, gdzie się znajduje, jaki ma kształt, kolor, w jaki sposób można poznać, że znajduje się wokół nas. Dmuchanie na paski bibuły, a także przez słomkę do napojów na wodę. Wyszukiwanie przykładów z najbliższego otoczenia, które przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza.
9. Śpiewanie piosenki „Duszki leśne”.
10. Podsumowanie zajęć. Prawda, czy fałsz?
11. Rozdanie dzieciom książeczek związanych z ekologią.
12. Zaśpiewanie piosenki „Jagódki”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.