X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 251
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zajęcie integracyjne z rodzicami - dzieci pięcioletnie

Konspekt zajęcia

Miejsce: sala przedszkolna
Temat: ,,ĆWICZENIA I ZABAWY PRZYGOTOWUJĄCE DO NAUKI CZYTANIA I PISANIA”- zajęcie integracyjne z rodzicami.
Cele:
 Pobudzenie aktywności dziecka ( ruchowej, słuchowej, twórczej);
 Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowo- ruchowej, koordynacji;
 Stymulacja procesów poznawczych/ uwaga, myślenie/
 Utrwalenie liczebników w zakresie 6,
 Budzenie radości podczas zabawy

Cele operacyjne ( dziecko):
 Umie posługiwać się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie liczby 6;
 Potrafi posługiwać się nożyczkami;
 Potrafi wymienić kilka słów zaczynające się określoną głoską;
 Potrafi uważnie słuchać poleceń,
 Zna samogłoski;
 Potrafi naśladować zademonstrowany sposób poruszania się.

Rodzaje aktywności dzieci: słowna, ruchowa, plastyczna, muzyczna, słuchowa,
Metody: indywidualne i z całą grupą
Środki dydaktyczne: duża kostka go gry planszowej, pola w kształcie sześciokąta( na każdym polu narysowane emblematy-dłoń, cyfra, paleta farb, litera ) do ułożenia na podłodze gry planszowej, kartki z przygotowanymi zadaniami, sznurowadła, kartki pocztowe, muzyka: ,,Wszyscy są” ,,Woogie-Boogie”, ,,Sonata księżycowa”- Ludwik van Beethoven, ,,Małe orzeszki”- Alluneul, ,,Gdy dobry humor masz”; kredki, nożyczki, koperty z figurami geometrycznymi dla każdego dziecka, emblematy z numerkami od 1- 6 dla każdego dziecka 2 (dla dziecka i rodzica w celu utworzenia par) w kolorach niebieski, żółty, czerwony, zielony; szablony figur geometrycznych( dla każdego dziecka); plastelina, pionki w czterech kolorach, odpowiadających kolorom numerków na emblematach.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Faza wstępna:
1. Powitanie piosenką:,, Wszyscy są” – zapraszamy do zabawy rodziców.
2. Rozdanie dzieciom emblematów z numerkami z uwzględnieniem 4 kolorów.
3. Zapoznanie z zasadami gry planszowej:
• dziecko z nr 1 koloru czerwonego rzuca kostką, liczy wyrzucone oczka,
• następnie przesuwa pionkiem po planszy,
• odczytuje, z której dyscypliny będzie wykonywane zadanie. Np., jeśli dziecko postawiło pionek na polu z emblematem farb, ,,mówi zadanie plastyczne”,
• nauczyciel odczytuje zadanie z tego tematu,
• wszystkie dzieci wykonują zadanie pod kontrolą rodzica,
• następnie rzuca kostką dziecko z nr 1 koloru żółtego ( następnie nr 2 itd.).

Faza rozwinięcie:
Nauczycielka prosi dziecko z nr 1( kolor czerwony), aby rzuciło kostką, przeliczyło wyrzucone oczka i postawiło pionek na odpowiednim polu. Następnie czyta zadanie pierwsze z danego tematu. Wszystkie dzieci wykonują zadanie. Staramy się tak zorganizować w czasie, aby każde dziecko miało możliwość rzutu kostką.
Zadania muzyczne:
1. WYKLASKIWANIE RYTMU – nauczycielka podaje rytm, a uczestnicy zajęcia go powtarzają.
2. ZABAWA PRZY PIOSNCE,, GDY DOBRY HUMOR MASZ”
3. ZABAWA PRZY MUZYCE „MAŁE ORZESZKI”
4. ZABAWA PRZY PIOSENCE „WOOGIE – BOGGIE”
Zadania manualne:
1. KREŚLENIE WZORÓW LITEROPODOBNYCH – karta zadaniowa: Dokończ rysowanie wzorów.
2. RYSOWANIE POPRZEZ ŁĄCZENIE KROPEK – karta zadaniowa: Popraw zielonym kolorem wazon, dokładnie po linii.
3. ODRYSOWYWANIE DŁONI- na kartce odrysuj dłoń mamy, a w środku mama niech odrysuje twoją.
4. ODRYSOWYWANIE FIGUR OD SZABLONÓW- odrysuj, 4 koła, co drugie pokoloruj na czerwono.
5. FORMOWANIE KULKI Z PLASTELINY- uformuj kulkę w dłoniach.
Zadania matematyczne:
1. ŁĄCZENIE LINIĄ NASTĘPUJĄCYCH PO SOBIE CYFR( od 1 do 6)- popatrz na cyfry i spróbuj połączyć je według kolejności od najmniejszej do największej.
2. RYSOWANIE NA POLECENIE- Na sznurku suszą się 3 chusteczki narysuj je. Trzecią pokoloruj na żółto.
3. KARTA ZADANIOWA DOMINO – Polecenie na karcie.
4. POPATRZ NA PAJACYKA I SPRÓBUJ UŁOŻYĆ TAKIEGO SAMEGO.
5. ZABAWA PRZY MUZYCE „PUNKT DOTYKU” – dziecko z mamą.
a) Prawa dłoń do prawej dłoni.
b) Lewe kolano do lewego kolana.
c) Prawe biodro do prawego biodra.
d) Lewy łokieć do lewego łokcia.
e) Prawa stopa do prawej stopy.
Zadania plastyczne:
1. RYSOWANIE NA POLECENIE:
a) W prawym górnym rogu narysuj słoneczko.
b) Na środku kartki narysuj małe drzewko.
c) Nad drzewem narysuj dwie chmurki: jedną dużą, drugą małą.
2. RYSOWANIE PRZEDMIOTÓW ROZPOCZYNAJĄCYCH SIĘ PODANĄ GŁOSKĄ: Narysuj obrazek rozpoczynający się głoską „O” „A” „K”
3. DORYSUJ BRAKUJĄCE ELEMENTY - karta zadaniowa.
a) Kontur domu – dorysuj okna, drzwi, dom, komin itp.
b) Kontur kota – dorysuj oczy, nosek, wąsy.
c) Kontur pajacyka – dorysuj oczy, nos, usta, guziki.
4. WYCINANIE PO LINIACH – Przetnij widokówkę wzdłuż linii, a następnie ułóż powstałe puzzle.

Zadania wzrokowo – słuchowe:
1. ZABAWA „LUSTRO” – Utwórz ze swoją mamą parę i stańcie twarzą do siebie. Mama będzie lustrem, które naśladuje ruchy dziecka.
2. UKŁADANIE OBRAZKA Z CZĘŚCI – Przyjrzyj się widokówce, przetnij po liniach i ułóż.
3. DOBIERANIE LITEREK W PARY – Połącz liniami litery w pary: literę małą z literą wielką.
4. PRACA ZE SZNUROWADŁEM:
a) Ułóż ze sznurowadła literę „O”.
b) Teraz wspólnie z mamą ułóż inną literę.
5. DORYSOWYWANIE FIGUR WG RYTMU – Dokończ rysować korale po kolei – tak, jak zaczęto je nawlekać na nitkę.

Faza końcowa:
Nauczycielka zaprasza wszystkich uczestników zajęcia do ustawienia się w kole, proponuje zabawę przy piosence,, Kiedy niebo płacze”- następnie dziękują za udział w zajęciu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.