Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie II
Konspekt zajęć edukacji polonistycznej
– hospitacja diagnozująca
Prowadząca zajęcia: ADELA PAŁYGA
Data: 31 maja 2007r.
Klasa: II
Czas trwania: 45 minut
Cel główny: Zdiagnozowanie gramatyczno – ortograficznych wiadomości i umiejętności uczniów
Cele szczegółowe:
U c z e ń:
- czyta cicho ze zrozumieniem nowy tekst;
- wybiera poprawną odpowiedź korzystając z tekstu „Wkrótce wakacje”;
- układa pytanie do podanego zdania;
- porządkuje wyrazy w kolejności alfabetyczne;
- posiada wiadomości o sylabach i samogłoskach;
- wyróżnia części mowy i prawidłowo je wpisuje do tabeli;
- tworzy liczbę pojedynczą do podanej liczby mnogiej rzeczowników z przymiotnikami;
- zna pisownię wyrazów z rz po spółgłoskach;
- zna rodzaje rzeczowników i przymiotników;
- umie tworzyć wyrazy zdrobniałe;
Metody pracy: słowne, kreatywne pisemne, praca z tekstem, burza pytań
Formy pracy : zbiorowa, indywidualna jednolita
Środki dydaktyczne: karta pracy dla każdego ucznia
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczniów i gości.
2. Praca z tekstem „Wkrótce wakacje”.
• rozdanie uczniom Kart Pracy i wykonanie - ćw.1
• wykonanie- ćw.2 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli)
3. Układanie i zapis pytania do wyróżnionego zdania w tekście „Wkrótce wakacje” ćw.3
- sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).
4. Układanie wyrazów w kolejności alfabetycznej – ćw.4 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów
do tabeli).
5. Dzielenie wyrazów na sylaby i podkreślenie samogłosek na czerwono ćw.5 - sprawdzenie
(wpisanie liczby punktów do tabeli).
6. Zapis do tabeli poznanych części mowy – ćw.6 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do
tabeli).
7. Tworzenie liczby pojedynczej do podanych rzeczowników z przymiotnikiem w liczbie mnogiej
– ćw.7 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).
8. Wpisywanie w miejsce kropek odpowiednie spółgłoski – ćw.8 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).
9. Określanie rodzaju rzeczownika i przymiotnika – ćw.9 - sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).
10. Tworzenie i zapis wyrazów zdrobniałych do podanych rzeczowników – ćw.10- sprawdzenie (wpisanie liczby punktów do tabeli).
12. Końcowa ocena pracy uczniów – zliczenie wszystkich punktów.
13. Ewaluacja zajęć
KARTA PRACY 1
1. Przeczytaj uważnie tekst „ Wkrótce wakacje”.
Zbliżają się wakacje. Harcerze wyjadą na obóz w Góry Świętokrzyskie. Kamil, Marcelina, Justyna i Martyna spędzą dwa tygodnie wakacji na koloniach w Tatrach. Milena, Kamila i Mateusz pojadą z rodzicami nad morze. Dominika, Arek i Wiktoria wyjadą do cioci i wujka na wieś. Wujek i ciocia prowadzą gospodarstwo agroturystyczne.
2. Wybierz poprawną odpowiedź i podkreśl ją. /2p./
A. Zbliżają się
• ferie
• wakacje
B. Harcerze pojadą na obóz
• w Góry Świętokrzyskie
• w Tatry
C. Do cioci i wujka na wieś wyjadą
• Dominika, Arek i Wiktoria
• Milena, Kamila i Mateusz
• Kamil, Marcelina, Justyna i Martyna
D. Wujek i ciocia prowadzą gospodarstwo
• hodowlane
• agroturystyczne
3. Ułóż pytanie do wyróżnionego zdania w tekście i zapisz je. /1p./
- Jakie gospodarstwo prowadzą wujek i ciocia?
- Kto prowadzi gospodarstwo agroturystyczne?
4. Ułóż wyrazy w kolejności alfabetycznej: /5p./
jaskółka, słońce, rzodkiewka, herbata, burza
burza, herbata, jaskółka, rzodkiewka, słońce
5. Podziel na sylaby za pomocą pionowych kresek i podkreśl /6p./
samogłoski na czerwono.
sa-la, wa-ka-cje, cze-ko-la-da, jeż, pta-ki, lo-dy,
6. Z podanego zbioru wyrazów wybierz i wpisz do tabeli: /9p./
samolot, idzie, małe, komputer, ładna, rysuje, wesoły sprząta, wiewiórka
rzeczowniki czasowniki przymiotniki
samolot rysuje ładna
wiewiórka idzie wesoły
komputer sprząta małe
7. Do podanych rzeczowników z przymiotnikami w liczbie /4p./ mnogiej dopisz liczbę pojedynczą.
waniliowe lody – waniliowy lód
piękne ogrody – piękny ogród
duże słoje – duży słój
jadalne grzyby – jadalny grzyb
8. Wstaw w miejsce kropek odpowiednie spółgłoski. /8p./
O czym brzęczysz, pszczoło, gdy się kręcisz wkoło? Ujrzał chrząszcz na wrzosowisku grzeczne dzieci przy ognisku. Drzewa także się dziwiły, że dzieciaki nie śmieciły.
9. Określ rodzaj rzeczownika: /6p./
pole – r. nijaki
łąka – r. żeński
las - r. męski
czerwona – r. żeński
uśmiechnięte – r. nijaki
zadowolony – r. męski
10. W miejsce kropek wpisz po dwa wyrazy zdrobniałe. /4p./
trawa – trawka, traweczka
głowa – główka, główeczka
ryba – rybka, rybeczka
ława – ławka, ławeczka
Razem: 45 pkt
Punktacja:
45 – 6p
44 - 40 – 5p /5/
39 – 34 - 4p /6/
33 - 27 – 3p /7/
26 - 19 - 2p /8/
18 – mniej- 1p
KARTA PRACY 1
1. Przeczytaj uważnie tekst „ Wkrótce wakacje”.
Zbliżają się wakacje. Harcerze wyjadą na obóz w Góry Świętokrzyskie. Kamil, Marcelina, Justyna i Martyna spędzą dwa tygodnie wakacji na koloniach w Tatrach. Milena, Kamila i Mateusz pojadą z rodzicami nad morze. Dominika, Arek i Wiktoria wyjadą do cioci i wujka na wieś. Wujek i ciocia prowadzą gospodarstwo agroturystyczne.
2. Wybierz poprawną odpowiedź i podkreśl ją.
A. Zbliżają się
• ferie
• wakacje
B. Harcerze pojadą na obóz
• w Góry Świętokrzyskie
• w Tatry
C. Do cioci i wujka na wieś wyjadą
• Dominika, Arek i Wiktoria
• Milena, Kamila i Mateusz
• Kamil, Marcelina, Justyna i Martyna
D. Wujek i ciocia prowadzą gospodarstwo
• hodowlane
• agroturystyczne
3. Ułóż pytanie do wyróżnionego zdania w tekście i zapisz je.
........................................
........................................
4. Ułóż wyrazy w kolejności alfabetycznej:
jaskółka, słońce, rzodkiewka, herbata, burza
........................................
........................................
5. Podziel na sylaby za pomocą pionowych kresek i podkreśl samogłoski na czerwono.
sala, wakacje, czekolada, jeż, agroturystyczne, ptaki, lody,
6. Z podanego zbioru wyrazów wybierz i wpisz do tabeli:
samolot, idzie, małe, komputer, ładna, rysuje, wesoły sprząta, wiewiórka
rzeczowniki czasowniki przymiotniki
7. Do podanych rzeczowników z przymiotnikami w liczbie mnogiej dopisz liczbę pojedynczą.
waniliowe lody - ....................................
piękne ogrody - .....................................
duże słoje - ........................................
jadalne grzyby - .....................................
8. Wstaw w miejsce kropek odpowiednie spółgłoski.
O czym b...ęczysz, p...czoło, gdy się kręcisz wkoło? Uj...ał ch...ąszcz na w...osowisku g...eczne dzieci p...y ognisku. D...ewa także się dziwiły, że dzieciaki nie śmieciły.
9. Określ rodzaj rzeczownika:
pole - ....................................
łąka- .....................................
las - ......................................
czerwona - ..................................
uśmiechnięte - .................................
zadowolony - ..............................
10. W miejsce kropek wpisz po dwa wyrazy zdrobniałe.
trawa - ......................................
głowa - ......................................
ryba - .......................................
ława - .......................................
ZBIORCZY ARKUSZ OBSERWACJI
W HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ
Nauczyciel : ADELA PAŁYGA
Klasa : II
Data : 31 maja 2007r.
Imię i nazwisko obserwatora : ........................................
Temat hospitacji : Czytamy tekst ze zrozumieniem. Sprawdzamy wiadomości i umiejętności gramatyczno–ortograficzne.
Standard : uczniowie potrafią wykorzystać w podanych ćwiczeniach poznane treści gramatyczno- ortograficzne
Ze względu na nieobecność jednej uczennicy zmieniono skalę:
Skala : A – wszyscy - 9
B – większość – 8 - 5
C – niewielu - 4 - 3
D – nieliczni – 2 - 1
KRYTERIA
WSKAŹNIKI OBSERWOWANE
EFEKTY W SKALI
A B C D UWAGI
9 8-5 4 - 3 2- 1
1. UCZEŃ POTRAFI CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM Czyta cicho ze zrozumieniem nowy tekst „Wkrótce wakacje” - ćw.1 X
Rozumie proste polecenia
Prawidłowo wybiera odpowiedź na pdst. tekstu „Wkrótce wakacje” - ćw.2 X
Układa pytanie do wyróżnionego w tekście zdania - ćw.3 X
2. UCZEŃ OPANOWAŁ WIADOMOŚCI GRAMATYCZNO-
ORTOGRAFICZNE Porządkuje wyrazy w kolejności alfabetyczne – ćw.4 X
Dzieli wyrazy na sylaby i podkreśla samogłoski – ćw.5 X
Wyróżnia części mowy i prawidłowo je wpisuje do tabeli - ćw.6 X
Tworzy liczbę pojedynczą do podanej liczby mnogiej – ćw.7 X
Zna zasady pisowni wyrazów z rz po spółgłoskach – ćw.8 X
Określa rodzaje rzeczowników i przymiotników – ćw.9 X
Tworzy wyrazy zdrobniałe do podanych rzeczowników – ćw.10 X
3. UCZEŃ DOKONUJE SAMOOCENY I SAMOKONTROLI
Potrafi prawidłowo sprawdzić swoją wykonaną pracę
X
Określi co już umie, wie, a co musi jeszcze poćwiczyć KARTA EWALUACJI
X
UCZNIOWIE POTRAFIĄ:
- czytać cicho ze zrozumieniem nowy tekst;
- prawidłowo wybierają odpowiedź na pdst. tekstu;
- układają pytanie do wyróżnionego w tekście zdania;
- porządkują wyrazy w kolejności alfabetycznej;
- znają zasady pisowni wyrazów z rz po spółgłoskach;
- tworzy liczbę pojedynczą do podanej liczby mnogiej;
NALEŻY DOSKONALIĆ:
- podział wyrazów na sylaby i podkreślanie samogłosek;
- wyróżnianie części mowy i prawidłowe wpisywanie do oznaczonych tabeli;
- określanie rodzajów rzeczowników i przymiotników;
- tworzenie wyrazów zdrobniałych do podanych rzeczowników;
........................................ ........................................
/podpis n-la prowadzącego zajęcia// /podpis osoby hospitującej/
PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW
Kryterium 1: UCZEŃ POTRAFI CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM
• Wskaźnik 1
- większość czyta cicho celem wyodrębnienia potrzebnych informacji
• Wskaźnik 2
- większość rozumie proste polecenia
- większość rozumie proste polecenia
- wszyscy prawidłowo wybieraja odpowiedź na pdst. tekstu „Wkrótce wakacje”
• Wskaźnik 3
- większość układa pytanie do wyróżnionego w tekście zdania
Kryterium 2 : UCZEŃ OPANOWAŁ WIADOMOŚCI GRAMATYCZNO – ORTOGRAFICZNE
• Wskaźnik 1
- większość porządkuje wyrazy w kolejności alfabetyczne
• Wskaźnik 2
- większość dzieli wyrazy na sylaby i podkreślają samogłoski
• Wskaźnik 3
- niewielu wyróżnia części mowy i prawidłowo je wpisują do tabeli
• Wskaźnik 4
- większość tworzy liczbę pojedynczą do podanej liczby mnogiej
• Wskaźnik 5
- większość zna zasady pisowni wyrazów z rz po spółgłoskach
• Wskaźnik 6
- niewielu określa rodzaje rzeczowników i przymiotników
• Wskaźnik 7
- większość tworzy wyrazy zdrobniałe do podanych rzeczowników
Kryterium 3 : UCZEŃ DOKONUJE SAMOOCENY I SAMOKONTROLI
• Wskaźnik 1
- większość potrafi prawidłowo sprawdzić swoją pracę
• Wskaźnik 2
- większość potrafi określić co już umie, nad czym musi jeszcze popracować
Założyłam sobie przed hospitacją, że większość uczniów poradzi sobie z ćwiczeniami, które mieli do wykonania. Po przeprowadzonej hospitacji okazało się, że w trzech wskaźnikach moje założenia się nie potwierdziły, a mianowicie
• Kryterium 1: wskaźnik 2 został podwyższony;
• Kryterium 2: wskaźnik 3, 6 został obniżony;
Ogólnie, można stwierdzić, że na 12 wskaźników tylko w dwóch wyszło słabiej niż zakładałam. Należy dodać, że w grupie dzieci poddanej sprawdzeniu jest uczennica Dominika Pasternaka, która nie potrafi wymówić niektórych głosek z powodu wady wymowy .Odczytuje kolejne litery, ale nie potrafi złożyć ich w wyraz. Ma duże trudności w dokonywaniu analizy i syntezy słuchowo-wzrokowej i wymaga stałej pomocy nauczyciela. Potrafi pisać litery i wyrazy, uwzględniając właściwy kształt liter i poprawne ich łączenia. Przepisuje pod kierunkiem nauczyciela wyrazy, zdania, krótkie teksty z tablicy i podręcznika. Uczennica ma kłopoty z podziałem głosek na samogłoski i spółgłoski. Dziewczynka nie podejmuje nawet prób pracy samodzielnej ze względu na bardzo niskie możliwości.
........................................ ........................................
/Podpis n-la prowadzącego zajęcia/ /Podpis osoby hospitującej/
........................................
/ nazwisko i imię /
ZBIORCZA TABELA ZDOBYTYCH PUNKTÓW UCZNIA
Nr zadania
Liczba możliwych punktów do zdobycia
Liczba zdobytych punktów
1 -
2 2
3 1
4 5
5 6
6 9
7 4
8 8
9 6
10 4
razem 45
Punktacja:
45 – 6p
44 - 40 – 5p /5/
39 – 34 - 4p /6/
33 - 27 – 3p /7/
26 - 19 - 2p /8/
18 – mniej- 1p
KARTA EWALUACJI
Dokończ zdania:
Najlepiej udało mi się ćwiczenie:
........................................
........................................
........................................
Problemem dla mnie było ćwiczenie: ........................................
........................................
........................................