SCENARIUSZ ZAJĘCIA
GRUPA : 3-4 latki
A – trzylatki, B - czterolatki
PROWADZĄCA : Joanna Karpacz
DATA : 12.10.2012 r.
TEMAT KOMPLEKSOWY : „Jak ubieramy się jesienią”
TEMAT ZAJĘĆ : „Jesienna wycieczka”
CELE OGÓLNE :
1. Rozumienie konieczności dostosowania ubioru do pory roku.
2. Rozwijanie aktywności ruchowej.
CELE OPERACYJNE : Dziecko...
- Uczestniczy w zabawach integracyjnych z rówieśnikami (A, B)
- Potrafi wskazać ubranie stosowne do pogody (A)
- Potrafi wskazać i nazwać ubranie stosowne do pogody (B)
- Rozróżnia kolory zasadnicze (A, B)
- Próbuje ilustrować ruchem, mimiką, gestem proste czynności z pomocą nauczyciela (A)
- Próbuje ilustrować czynności ruchem, gestem, mimiką (B)
-W trakcie ćwiczeń i zabaw ruchowych reaguje na znaki, sygnały według umowy z nauczycielem (B)
- Aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych i ćwiczeniach gimnastycznych w sali (A,B)
- Uczestniczy w zabawach relaksacyjnych odpoczywając przy muzyce (A, B)
METODY : aktywizujące (pedagogika zabawy, zabawy ruchowo- naśladowcze, relaksacja).
POMOCE DYDAKTYCZNE : nagrania piosenek do zabaw ruchowo - tanecznych, symbole samopoczucia (buźki wesołe i smutne), ilustracje przedstawiające różne ubrania i obuwie (czapka, szalik, sandały, krótkie spodenki, płaszcz, ciepłe buty, rękawiczki), ilustracje przedstawiające różne środki lokomocji (rower, samochód, pociąg), płyta z podkładami muzycznymi.
PRZEBIEG :
1.”Jakie masz dzisiaj samopoczucie?”. Dzieci przypinają do tablicy symbol ich samopoczucia (buźka wesoła, buźka smutna). Nauczyciel wraz z dziećmi określają ogólny nastrój grupy.
2. Taniec integracyjny do piosenki „Czy chudzi, czy grubi”.
3. Rozmowa na temat konieczności dostosowania ubioru do pory roku.
- Jaką mamy porę roku ?
- Jaka pogoda panuje za oknem jesienią ?
- Czy jesienią można chodzić na spacery, jeździć na wycieczki ?
- Co należy zrobić żeby nie zmarznąć na jesiennej wycieczce ?
4. Zabawa dydaktyczna „Co założymy na jesienną wycieczkę ?”.
Nauczyciel rozkłada na dywanie ilustracje przedstawiające różne ubrania i obuwie.
Zadaniem dzieci jest wybranie i nazwanie spośród nich tych, które należy założyć na jesienną wycieczkę
A - tylko wskazują odpowiednią ilustrację i próbują określić kolor ubrań i butów (kolory podstawowe)
B - wskazują i nazywają; próbują określić kolor ubrań i butów (kolory podstawowe)
5. Zabawa ruchowo-naśladowcza „ Podróż na wyspę GIMNASTYKA”.
Dzieci naśladują zakładanie ubrań i butów niezbędnych na jesienną wycieczkę. Następnie wyruszają na wyspę – w rytm muzyki naśladują sposób podróżowania różnymi środkami lokomocji pokazywanymi przez nauczyciela.
6. „Gimnastyka na wyspie”. Nauczyciel zaprasza do wspólnego gimnastykowania się przy muzyce.
7. „Powrót z wyspy”. Nauczyciel wypowiada zaklęcie za pomocą, którego wszyscy wracają do domu.
8. Masaż relaksacyjny w parach.