Scenariusz spotkania rodzinnego pt. " Marchewka i ja"
opracowała Joanna Janik, autor wierszyka Elżbieta Furmańska
dzieci czteroletnie;
Temat: "Marchewka i ja"
Cele główne -
* Wzmacnianie więzi rodzinnych;
* Rozwijanie umiejętności matematycznych u dzieci;
Cele szczegółowe:
- dziecko potrafi: przeliczyć w dowolnym zakresie obiekty , narysować marchewki według instrukcji nauczyciela w oparciu o trzy punkty ( posługuje się jedną ręką,wg met. Edukacji przez ruch - Kinezjologiczny system kształcenia i terapii), współpracować z rodzicem.
Metody - pokazowa, słowna, praktyczna.
Pomoce dydaktyczne - karton, szary papier, kredki w kolorze pomarańczowym i zielonym, klej, nożyczki, modele papierowe marchewek, koszyczki.
Przebieg:
1. Wstęp - powitanie zabawą wg Pedagogiki Zabawy, "Witam, tych którzy lubią kolor pomarańczowy - klaszczemy w dłonie, witam, tych którzy lubią marchewkę - tupiemy, witam, tych którzy kupili dziś marchewkę - obrót wokół własnej osi, witam,tych którzy nie przepadają za marchewką - przysiad.
2. "Poszukiwanie ukrytych marchewek" - każda rodzina szuka ukrytych marchewek na sali i gromadzi je w koszyczkach. następnie dzieci przeliczają pod okiem rodzica i jeśli trzeba z ich pomocą. Dzieci podają wyniki, za zbiory wszyscy nagradzają się brawami.
3. Rysowanie marchewek na bazie trzech punków. Instrukcje podaje nauczyciel. Każda rodzina ma przygotować 6 marchewek.
4. Działania plastyczne - wykonanie skrzynki na warzywa. wspólnie z rodzicami dzieci wykonują skrzynki według instrukcji nauczyciela. wykorzystują do tego szary papier w rozmiarze A4, karton, klej.
5. Zabawa matematyczna do treści wierszyka "Hania I marchewki" - przeliczanie obiektów w sposób znany dzieciom i z pomocą rodziców wspak.
Hania i marchewki
I. Obrodziły marcheweczki w ogródeczku i proszą Hanię - Przyjdź do nas, weź nas na pyszna sałatkę. My marchewki też lubimy, więc je policzymy:1,2,3,4,5,6. Świetnie, właśnie tak , teraz w tył czyli wspak : 6,5,4,3,2,1.
II. Marczeweczki z ogródeczka, jakich mało. Jedna w trawie się schowała, to ile zostało? 1, 2,3,4,5.Świetnie właśnie tak, a teraz w tył czyli wspak 5,4,3,2,1.
II. szła Haneczka obok domu, spotkała się z Grzesiem i mu jedną dała. to ile jej teraz zostało? 1,2,3,4. Świetnie właśnie tak, a teraz do tyłu czyli wspak 4,3,2,1.
IV. Ma Haneczka kilka marcheweczek, chce je pokazać mamie, gdy jej jedną podaruje to ile zostanie? 1,2,3. Świetnie właśnie tak, a teraz w tył czyli w wspak 3,2,1.
V. Leżą marcheweczki opłukane na kuchennym blacie. Wezmę jedną dużą podaruję tacie. A więc ile teraz macie? 1,2. Świetnie właśnie tak, a teraz do tyłu czyli wspak 2,1.
VI. Ważna w życiu jest rodzina, ważni przyjaciele. Mam ostatnie dwie marchewki z tobą się podzielę 1.
6. Zorganizowanie wystawki ze skrzynkami marchewek. Oglądanie prac.
7. Pożegnanie. Wspólny taniec w kole na zakończenie spotkania do walca J. Brahmsa.