Konspekt lekcji (Word 1 Gimnazjum)
TEMAT: Podstawowe wiadomości o edytorze tekstu Word – tworzenie prostego dokumentu. Formatowanie tekstu.
Czas 90' (2x45')
ZAKRES TREŚCI PROGRAMOWYCH:
1. ogólne wiadomości o edytorze tekstu Word
2. wpisanie krótkiego tekstu,
3. cofanie dokonanych zmian,
4. zmiana wyglądu napisanego tekstu: zmiana wielkości czcionki, stylu, rodzaju i koloru
zapisywanie dokumentów.
CELE LEKCJI:
a) wiadomości i ich rozumienie:
- uczeń wymieni funkcje edytora tekstu,
- uczeń wymieni możliwości zmiany tekstu,
b) umiejętności:
- uczeń będzie umiał napisać dokument,
- uczeń będzie umiał zmienić wygląd dokumentu,
- uczeń będzie umiał cofać ostatnie zmiany,
- uczeń będzie umiał zapisać dokument na dyskietce.
METODA: wykład połączony z metodą laboratoryjną(praktyczną) i instruktażem.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: tablica, zestaw komputerowy + oprogramowanie (program Word )
PLAN LEKCJI:
1. Czynności wstępne (10')
2. Zapoznanie uczniów z tematem lekcji i etapami jego realizacji
3. Uświadomienie uczniom celu lekcji
4. Realizacja poszczególnych etapów lekcji
5. Czynności końcowe - powtórzenie wiadomości zdobytych na lekcji
PRZEBIEG LEKCJI:
1. Podanie tematu lekcji i uświadomienie uczniom celu lekcji (10')
2. Krótkie przedstawienie wiadomości o programie Word (20')
W mnogości programów służących do komputerowego pisania i redagowania tekstów można znaleźć wiele cech wspólnych. Można także określić pewne zasady, które pozwolą dokonać wyboru edytora zaspakajającego nasze oczekiwania. Każdy z tych programów musi zawierać następujące podstawowe funkcje edytorskie:
- wprowadzanie tekstu, poruszanie się po nim i poprawianie go,
- określenie rodzaju czcionki, jej rozmiaru i kroju,
- formatowanie linii, fragmentów tekstu i całego dokumentu,
- definiowanie formatu i układu strony,
- zapisywanie dokumentu na dysku i odczytywanie z dysku,
- drukowanie dokumentu.
Dzisiaj omówimy edytor tekstu WORD, który jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym edytorem. Za pomocą programu Microsoft Word możemy zarówno wpisywać nowy tekst (list, notatkę, fax), jak i edytować już istniejące i formatować go, tak aby mu nadać atrakcyjny wygląd i uwypuklić jego najważniejsze fragmenty. Microsoft Word pozwala nam także na wstawianie do tekstu rysunków, tabel, wykresów, a także na automatyczne wyszukiwanie błędów w pisowni. Ponadto umożliwia nam tworzenie i modyfikowanie stron WWW, które możemy następnie udostępniać innym w internecie.
Uruchomienie programu pod kontrolą nauczyciela (10')
Worda można uruchomić na kilka sposobów. Jeśli program jest zainstalowany jako część pakietu Microsoft Office, można go uruchomić za pomocą Paska skrótów. W przeciwnym przypadku najprostszą metodą jest uruchomienie Worda za pomocą menu Programy, dostępnego w menu Start.
Omówienie przez nauczyciela widoku ekranu bez dokładnego omówienia znaczenia poszczególnych ikon (20')
Korzystanie z edytorów tekstu wymaga wprowadzenia kilku podstawowych pojęć. Pozwoli nam to, w dalszej pracy z edytorem, koncentrować uwagę na obsłudze programu, a nie na terminologii.
Terminologia:
Dokument - jest to nazwa dla całego redagowanego tekstu
Akapit - jest to część tekstu pomiędzy dwoma naciśnięciami klawisza ENTER. Zwykle pomiędzy kolejnym akapitami wprowadzony jest zwiększony odstęp międzyliniowy zwany interlinią.
Wcięcie - jest to określenie odstępów dla tekstu od lewej i od prawej krawędzi kartki
Wcięcie akapitowe - jest to wcięcie zastosowane w pierwszej linii akapitu.
Margines - jest to ilość wolnego papieru dookoła tekstu.
Blok - jest to zaznaczony fragment dokumentu; może to być wyraz, fragment wiersza (akapitu), cały wiersz (akapit), i kilka akapitów lub też cały dokument.
Nagłówek - jest to krótka informacja pojawiająca się u góry strony.
Stopka - podobna informacja co w nagłówku, ale występująca na dole strony.
Czcionka - jest to zestaw znaków drukarskich zapisanych w jednym pliku na dysku
Krój pisma - tym pojęciem będziemy określać różne sposoby przedstawiania tej samej czcionki. Może to być pismo grube, kursywa, podkreślone, powiększone, pomniejszone itp.
Wykonywanie ćwiczeń pod kontrolą nauczyciela. (45')
Ćwiczenie nr 1
Napisz dowolny tekst składający się z ok. 15 zdań
Ćwiczenie nr 2
Dokonaj zmiany wyglądu uprzednio napisanego tekstu poprzez zaznaczenie go a następnie kliknięcie ikony pogrubiony, podkreślony, kursywa. Zmień wielkość czcionki, jej styl, rodzaj, kolor. Zapisz dokument na dyskietce pod dowolną nazwą.
Ćwiczenie nr 3
Napisz podanie o przyjęcie do szkoły. Zapisz dokument na dyskietce pod nazwą podanie.doc
Powtórzenie wiadomości zdobytych na lekcji poprzez odpowiadanie na proste pytania zadawane przez nauczyciela: (15')
1. Do czego służy program Word.
2. Wyjaśnij podstawowe pojęcia związane z edytorami teksu (czcionka, akapit, margines ...)
3. W jaki sposób możemy dokonać zmian w wyglądzie tekstu (zmienić czcionkę, styl, pogrubić, podkreślić?
4. W jaki sposób zapisujemy dokument?