Scenariusz zajęć wychowania przedszkolnego
Prowadzący: Beata Machowiak
Klasa: „O”, grupa II
Temat bloku: Zwierzęta znane i nieznane.
Temat dnia: Jak pszczoły przygotowują się do zimy?
Data: 30.11.2010
r.
Czas trwania zajęć: 45 minut
Cele ogólne:
• zapoznanie z nazwami miodu,
• zaznajomienie ze sposobami wykorzystania miodu,
• poznanie wartości odżywczych miodu,
• poznanie znaczenia pszczół,
• poznanie budowy pszczoły,
• rozwiązywanie zagadek,
• zapoznanie z wyglądem ula,
• wykonanie ruchu do piosenki,
• kształtowanie reakcji na sygnał dźwiękowy,
• zaznajomienie z niebezpieczeństwem płynącym z kontaktu z pszczołami,
Cele szczegółowe:
Oczekuję, iż w efekcie uczeń:
a) sfera poznawcza :
• wymieni rodzaje miodu,
• wyjaśni, dlaczego pszczoły są ważne dla człowieka,
• wyjaśni, w jaki sposób wydobywany jest miód,
• wyliczy sposoby wykorzystania miodu,
b) sfera kształcąca :
• zaśpiewa piosenkę,
• rozwiąże zagadki,
• ułoży z figur pasiekę,
• pokaże ruchem piosenkę,
• policzy słoiki z miodem,
• naśladuje zbieranie pyłku,
• posmakuje miód,
• powącha miód,
• obejrzy pszczołę,
• recytuje wiersz,
• naśladuje bzyczenie pszczół,
• obejrzy pszczołę,
• zbada właściwości cukru,
• udzieli odpowiedzi na pytania,
• naśladuje językiem Puchatka,
c) sfera wychowawcza :
• wie, że nie należy drażnić pszczół,
• dostrzega potrzebę dokarmiania pszczół,
Upoglądowienie zajęć:
• strój pszczoły,
• strój pszczelarza,
• zagadki o pszczołach,
• słoiki z miodem,
• kit pszczeli,
• wosk,
• rękawice pszczelarskie,
• martwa pszczoła,
• lupa,
• ul,
• ramki,
• słoik z wodą,
• cukier,
• bębenek,
• wycięte figury,
• książki, atlasy pszczelarskie,
• ilustracje pasieki,
• ilustracje pszczół,
Metody pracy:
• rozmowa kierowana,
• pokaz,
• obserwacja,
• praktycznego działania,
• „porannego kręgu”,
• eksperyment,
• stymulacja polisensoryczna,
• Dennisona,
• giełda pomysłów,
• relaksacja,
• pedagogiki zabawy,
Przebieg zajęć:
Formy zajęć Przebieg zajęć Rodzaj realizowanych treści
Praca zbiorowa
1. Powitanie. Nauczycielka przebrana za pszczołę zaprasza dzieci do rozwiązania zagadek, po czym informuje dzieci, że tematem zajęcia będzie pasieka, czyli ule. Zaśpiewanie piosenki „My jesteśmy dziećmi”. aktywność rozwijająca mowę i myślenie, aktywność muzyczna,
Praca indywidualna 2. Uczniowie stoją w kole wybrany uczeń przelicza wszystkie dzieci. aktywność matematyczna,
Praca zbiorowa 3. Rozmowa kierowana na temat znaczenia pszczół w życiu człowieka (pszczoły robotnice, pszczoły karmiące larwy), zapoznanie z nazwami miodu (akacjowy, lipowy, wielokwiatowy, rzepakowy, spadziowy). Podkreślenie wartości zdrowotnych miodu, także wykorzystania miodu w medycynie, do produkcji kosmetyków. Dzieci siadają w kole. Nauczycielka mówi dzieciom, że jesień kojarzymy z kolorem żółtym, otwiera słoik z miodem, dzieci badają właściwości miodu przy pomocy zmysłów. Informuje dzieci, że pszczoły podobnie jak inne zwierzęta dokarmiamy cukrem. Nauczycielka dodaje cukru do słoika z wodą, miesza, dzieci dochodzą do wniosku, że cukier rozpuszcza się w wodzie. Taki właśnie zagotowany cukier po przestygnięciu podawany jest do ula pszczelego. aktywność rozwijająca mowę i myślenie, aktywność przyrodnicza,
Praca zbiorowa 4. Nauczycielka prezentuje dzieciom strój pszczelarza, wyjaśnia dzieciom, że strój ten chroni człowieka przed użądleniem pszczół. Nauczycielka wręcza dzieciom plaster miodu, dzieci wodzą wzrokiem raz w prawą, raz w lewą stronę. aktywność rozwijająca mowę i myślenie,
Praca zbiorowa 5. Inscenizacja ruchowa piosenki „Pszczółka Maja”. aktywność muzyczna, aktywność ruchowa,
Praca zbiorowa 6. Giełda pomysłów „Co by było gdyby pszczoła zimą wyleciała z ula?”
aktywność rozwijająca mowę i myślenie,
Praca w parach 7. „Taniec pszczół”. Dzieci w parach wykonują krótki układ taneczny, naśladując ruchy pszczół. aktywność muzyczna, aktywność ruchowa,
Praca zbiorowa 8. Recytacja wiersza „Pszczółka”. Rozmowa na temat treści wiersza. Wyjaśnienie procesu przenoszenia pyłku z kwiatka na kwiatek w wyniku czego następuje zapylenie kwiatów i późniejsze pojawienie się owoców. Prezentacja ramek, ula. Wyjaśnienie uczniom, w jaki sposób wydobywamy miód. Nauczyciel opowiada uczniom w jaki sposób pszczoły przygotowują się do zimy i jak spędzają zimę. aktywność rozwijająca mowę i myślenie, aktywność przyrodnicza,
Praca zbiorowa 9. Zabawa ruchowa „Pracowite pszczoły”. Uczniowie chodzą po sali naśladują bzyczenie pszczół. Na dźwięk bębenka uczniowie zatrzymują przykucają i naśladują zbieranie pyłku z kwiatka. aktywność ruchowa,
Praca w grupach 10. „Taniec pszczół robotnic”. Nauczyciel zaprasza dzieci do zabawy przy muzyce, dzieci w kółeczkach cztero lub pięcioosobowych przedstawiają taniec pszczół robotnic. aktywność ruchowa,
Praca indywidualna 11. Dzieci oglądają przez lupę pszczołę, w wyniku czego zapoznają się z budowa pszczoły. aktywność przyrodnicza,
Praca zbiorowa 12. Dzieci otrzymują wycięte figury, układają je nas kartce papieru tworząc plaster miodu. Omówienie wykonanych prac. aktywność plastyczna,
Praca zbiorowa 13. Podsumowanie zajęć. Nauczycielka przygotowuje nadmuchane balony, w których znajdują się pytania dotyczące tematu dnia. Dzieci przebijają balon z pytaniem, na które trzeba udzielić odpowiedzi, sprawdzają jak wiele informacji o pszczołach zapamiętali z zajęć.
Praca zbiorowa 14. Karta ewaluacyjna zajęć – zaznacz, czego było więcej na dzisiejszych zajęciach radości czy smutku.
Praca zbiorowa 15.Ocena aktywności uczniów. Wręczenie dzieciom odznak wzorowego pszczelarza. Nagrodzenie aktywnych uczniów brawami.
Praca zbiorowa 16. Relaksacja połączona opowiadaniem logopedycznym. Słuchanie muzyki relaksacyjnej. Poczęstunek miodem.
Wiersz „Pszczółka”
Pszczółko, pszczółko, dokąd lecisz?
Na łąkę, czy do lasu?
Zanim pyszny dasz nam miodek,
Minie dużo czasu.
Lubimy Cię bardzo,
a szczególnie wtedy,
kiedy smacznym miodkiem
chlebek smarujemy.
Śniadanie Puchatka
Kubuś Puchatek obudził się rano i bardzo mocno ziewnął (ziewanie). Poczuł, że jego brzuszek jest pusty, wyruszył więc do lasu na poszukiwanie miodu. Idzie wyboistą drogą (dotykamy czubkiem języka do każdego ząbka na górze i na dole), rozgląda się na prawo ( czubek języka do prawego kącika ust), i na lewo ( czubek języka do lewego kącika ust). Stanął nad wysokim drzewem i zobaczył dziuplę, z której wypływał pyszny miodzik. Kubuś więc zaczął wspinać się na drzewo. Sięgnął łapką do dziupli i wyjął ją oblepioną miodem. Oblizał całą dokładnie ( wysuwamy język z buzi i poruszamy nim lekko do góry i na dół). Podczas jedzenia Puchatek pobrudził sobie pyszczek. Teraz próbuje go wyczyścić ( oblizuje językiem wargi). Misiu poczuł, że jego brzuszek jest pełen. Gdy doszedł do domku był bardzo zmęczony. Położył się do łóżeczka i zasnął ( chrapiemy)
Bibliografia:
1. Joanna Stec „ Zagadki dla najmłodszych” Wybór i opracowanie MAC, Kielce 1995,
2. E. Węgrzyn – Pamela „ Od jesieni do jesieni – mały badacz przyrody”, Wydawnictwo DIDASCO, Warszawa 2003
3. E. Skorek „Księga zagadek”, Oficyna Wydawnicza IMPULS, Kraków 2005
4. M. Bogdanowicz „ Przytulanki, czyli wierszyki na dziecięce masażyki. Zabawy relacyjno – relaksujące”, Wydawnictwo Harmonia, Gdańsk 2006