Numer: 24960
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czyja zguba? Kogo strata? - Jajko na łące - tajemnicza sprawa! Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dla grupy dzieci czteroletnich

Temat zajęcia: Czyja zguba? Kogo strata? Jajko na łące – tajemnicza sprawa!
Cel główny: nabywanie umiejętności pracy z historyjką obrazkową
Cele:
•Poszerzenie zasobu wiedzy przyrodniczej dotyczącej zmian zachodzących w przyrodzie (stadia rozwoju owadów-motyl, zwierząt-koza, ptaków-kaczka)
•Rozwijanie logicznego myślenia
•Nabywanie sprawności manualnej
•Ćwiczenie spostrzegawczości wzrokowej i wrażliwości słuchowej
•Uczenie się samodzielnego radzenia sobie z postawionym zadaniem
Metody:
•Podające- opowiadanie, zagadki
•Poszukujące- rozmowa kierowana
•Praktyczne- karty pracy, działania ruchowe
Formy:
•Zbiorowa
•Grupowa
•Indywidualna
Pomoce dydaktyczne: nagrania CD, opowiadanie, indywidualne karty pracy


Treści programowe:
1.Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych- oczekiwanie na swoją kolej podczas rozmowy, rozwiązywania zagadek, zgłaszanie się przez podniesienie ręki, słuchanie siebie nawzajem, nauczyciela
3.Wspomaganie rozwoju mowy- budowanie wypowiedzi prostych i złożonych na określony temat, poprawnych pod względem składniowym, gramatycznym, artykulacyjnym, dostosowanie tonu głosu do sytuacji, pytanie o niezrozumiałe fakty, w celu kontroli poziomu swojego zrozumienia treści
4.Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia- rozwiązywanie zagadek słownych, układanie, uzupełnianie historyjki obrazkowej składającej się z czterech elementów w oparciu o przekazane treści, układanie zakończenia historyjki, tworzące logiczną całość
1.Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych- przestrzeganie określonych reguł w zabawach ruchowych
12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt- poznawanie świata przyrody, rozumienie nieodwracalności procesów związanych z rozwojem owadów, ssaków, ptaków
Przebieg:
1.Zabawa ruchowa ze śpiewem : „Bocian i żaby”
2.Przedstawienie tematu zajęcia
3.Relaksacja przy muzyce: głosy łąki
4.Wysłuchanie opowiadania
- rozwiązanie zagadki czytanej przez nauczyciela (motyl)
- odpoznanie głosu kozy
5.Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania
( co pojawiło się na łące?, kto pierwszy zobaczył jajko?, dlaczego to nie mogło być jajko motyla?, kto jako drugi zobaczył jajko?, czyj głos usłyszeli?, dlaczego koza nazwała motyla i żabkę głuptasami?, czy można tak o kimś powiedzieć?, co się wydarzyło później?, jak myślicie jak zakończyła się ta historia?)
6.Zabawa paluszkowa „ ręka, oko”
7.Rozdanie kart pracy, praca indywidualna- uzupełnianie historyjki obrazkowej
8.Przedstawienie rozwiązania historyjki- propozycja nauczyciela- zabawa w „głuchy telefon”-hasło/rozwiązanie: kaczka krzyżówka
9.Relaksacja przy muzyce: głosy łąki

OPOWIADANIE ( autorstwo własne)

Pewnego wiosennego dnia na łące wśród trawy, pojawiło się ....jajko.
Wszyscy mieszkańcy łąki zastanawiali się kto mógł je w takim miejscu zgubić lub zostawić.
Musimy rozwiązać tę zagadkę- postanowili
Kto pierwszy pojawił się przy jajku, podpowie nam rozwiązanie tej oto zagadki:
Piękne kolorowe, unoszą się nad łąką
Nie lubią deszczu, ale bardzo lubią gdy na niebie świeci piękne słonko / MOTYL/
Motylku, czy to twoje jajko?- zapytała żabka, która wyskoczyła ze stawu
Nie, żabko- odpowiedział motyl. Ja składam swoje jajeczka na listkach. Moje jajeczka są malutkie, a to jajko jest przecież bardzo duże
Do kogo należy ta zguba?
A może to jajko tego kogoś? Motyl i żabka usłyszeli ten głos ( nagranie: głos kozy)
Kózko, może to twoja zguba? - zapytali grzecznie
Jajko? Nieeee... głuptasy!- kózka roześmiała się i nagle podskoczyła przestraszona
Rety! Patrzcie! Coś niedobrego dzieje się z tym jajkiem!
Motyl, żabka i kózka zobaczyli jak skorupka jajka zaczyna pękać a po chwili zobaczyli...
Jak myślicie- kogo?

Opracowanie: Marzena Szymuś

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.