Konspekt zajęć grupowych
Powitanie Wiosny
Uczestnicy: wychowankowie z głęboką niepełnosprawnością intelektualną
Cele spotkania:
wspólne przywitanie nowej pory roku,
doświadczanie ziemi i ziaren zbóż, przygotowanie hodowli
przestrzeganie ogólnie przyjętych norm właściwego zachowania podczas zabawy i poczęstunku
umacnianie więzi między uczestnikami spotkania przez wspólną zabawę i przeżycia.
Formy pracy:
indywidualna
zbiorowa
Metody:
stymulacja dotykowa dłoni
praktyczne działanie
stymulacja słuchu, węchu i smaku
Środki dydaktyczne:
listki z brystolu z imionami uczestników, wiosenne bazie i gałązki, wazon, nagrania wiosennej przyrody, duża miska z owsem, ziemia w kubeczkach po jogurtach „monte”, twarożek z rzodkiewką, sok, kubeczki, talerzyki, sztućce plastikowe,
Przebieg spotkania:
1. Powitanie uczestników imprezy, wyjaśnienie celu spotkania.
2. Przyklejenie każdemu z uczestników zielonego listka z imieniem, zaproszenie do zabawy.
3. Słuchanie opowiadania nauczyciela o oznakach wiosny. Układanie bukietu z wiosennych gałązek i bazi, każdy z uczestników dokłada jedną gałązkę do wazonu.
4. Słuchanie odgłosów przyrody nagranych na kasetę, próby naśladowania i odgadywania dźwięków, słuchanie śpiewu ptaków.
5. Zanurzanie dłoni w dużej misce napełnionej owsem oraz dotykanie wilgotnej ziemi w kubeczkach. Wysiew owsa do małych kubeczków, przez każdego z wychowanków. Mycie rąk.
6. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Oznaki Wiosny”, prezentacja prac, wręczenie dyplomów, kubeczków z hodowlą.
7. Wiosenny poczęstunek (nowalijki, twarożek).
8. Podziękowanie za udział w spotkaniu. Czynności porządkowe.