Scenariusz zajęcia dla dzieci 4-letnich
Temat: Zdrowo się odżywiam i jem warzywa. Nowalijki.
Cel ogólny:
zapoznanie z nazwą i wyglądem pierwszych wiosennych warzyw
wdrażanie do dbania o własne zdrowie
Cele szczegółowe:
nazywa pierwsze wiosenne warzywa
potrafi wymienić produkty, będące źródłem witamin
rozumie pojęcie nowalijki
uświadamia sobie potrzebę jedzenia świeżych warzyw
wie, że należy dokładnie myć ręce oraz owoce i warzywa przed spożyciem
dziecko potrafi wymienić produkty należące do zdrowej żywności oraz te, które nie służą zdrowiu;
Metody:
słowna– rozmowa
oglądowa – pokaz, pogadanka
praktycznego działania – zabawa ruchowa
Formy:
zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
nowalijki: rzodkiewka, sałata, szczypior, ilustracje i emblematy warzyw, płyta CD „Miś i Margolcia”, płyta CD „Świat Malucha”, zdjęcia, koszyk, zielone i czerwone kółka, projektor.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie dzieci piosenką „Na dobry dzień” z płyty „Miś i Margolcia”.
2. Wprowadzenie - zagadki o warzywach.
np.
Jest podobny do banana, tylko kolor ma zielony.
Na kanapkę i surówkę będzie bardzo zdrowy. / ogórek
Rośnie w ziemi, jest różowa, trochę szczypie lecz jest zdrowa. /rzodkiewka
3. Magiczny koszyk:
-wybrane dzieci z zawiązanymi oczami próbują po dotyku i zapachu odgadnąć, co jest w koszyku,
- stosowanie określeń „miękki”, „twardy”,
- próby określenia kształtu warzywa.
4. Nazywanie zgromadzonych warzyw i zdefiniowanie pojęcia nowalijki.
5. Określenie kształtu, koloru, zapachu i smaku zgromadzonych warzyw oraz ich wartości odżywczych. Przypomnienie o konieczności mycia warzyw przed jedzeniem.
6. Rozdanie emblematów nowalijek i oznaczenie nimi dzieci.
- dziewczynki otrzymują emblematy rzodkiewki, a chłopcy szczypiorku.
7. Zabawa ruchowa do piosenki „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”
- tworzenie kółka składającego się z samych rzodkiewek i szczypiorków
- dobieranie się w pary podczas refrenu rzodkiewka- szczypior
8. Praca plastyczna – kolorowanie kredkami sylwet warzyw.
- do wyboru: sałata, rzodkiewka, marchewka i szczypior.
9. Podsumowanie:
„Co jest zdrowe, a co nie jest zdrowe? Oglądanie zdjęć zdrowej i niezdrowej żywności.
Zdrowy produkt – dzieci podnoszą zielone kółko, niezdrowy produkt – czerwone kółko.