Scenariusz zajęć z zakresu stymulacji polisensorycznej z wykorzystaniem żywiołu ogień
Temat /cel ogólny/: Kształtowanie wrażliwości na odbiór bodźców w oparciu o kontakt z ogniem.
Uczestnicy: wychowankowie z głęboką niepełnosprawnością intelektualną
Czas trwania: 30-40min.
Cele szczegółowe:
stymulacja percepcji wzrokowej
stymulowanie czucia powierzchniowego i głębokie
usprawnianie motoryki małej i koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej
redukcja i wygaszanie stanów lękowych, niepokoju i agresji
rozwój komunikacji przedwerbalnej i werbalnej
wyzwalanie spontanicznej aktywności dziecka
Przewidywane osiągnięcia/przewidywane zachowania/ dziecka- dziecko próbuje lub potrafi:
-odbierać bodźce dotykowe, wzrokowe, słuchowe, węchowe
-zareaguje na rosnąca temperaturę ognia, zdmuchnie płomień świecy
-koncentrować uwagę na zadaniu przez kilka minut
-wypowiadać nieartykułowane dźwięki
-współpracować z nauczycielem podczas zajęć
Procedury osiągnięcia celów:
Metody:
Praktycznego działanie i słowna a w tym: elementy stymulacji polisensorycznej
muzykoterapia metodyrelaksacyjne niedyrektywna zabawa
Formy pracy: indywidualna, -grupowa – z zachowaniem indywidualizacji (każde dziecko ćwiczy ze swoim terapeutą, na oddzielnym stanowisku).
Środki dydaktyczne: płyta CD, świeczki, łyżeczka, zimne ognie, zapałki, drewienka, blaszka, kartka papieru, zabawka: „płonąca kula”, latarenki, lampiony
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie wychowanków słowem i gestem, nawiązanie kontaktu wzrokowego i fizycznego.
2. W zaciemnionej sali demonstrowanie ognia w oszklonej latarni, dotykanie ciepłych szybek latarni.
3. Przy latarni słuchanie odgłosów palącego się ognia /stymulacja słuchu, relaksacja/.
5. Prowokowanie dziecka do wodzenia wzrokiem za płomieniem świecy.
6. Demonstrowanie rosnącej temperatury ognia: powolne i stopniowe przybliżanie dłoni dziecka do płomieni świecy.
7. Na oczach dziecka ogrzewamy łyżeczkę płomieniem a następnie dotykamy rączki, policzki dziecka /łyżeczka nie może być za gorąca!/.
8. Wkładanie w dłonie dziecka zabawki: „płonącej kuli”.
9. Prowokowanie do dmuchania w płomień świecy /zdmuchiwanie ognia/.
10. Prowokowanie do patrzenie i wodzenia wzrokiem za zimnym ogniem.
11. Spalenie kartki papieru lub drobnych kawałków drewna na blaszce.
12. Na oczach dziecka podpalanie zapałek i zdmuchiwanie.
13. Na zakończenie słuchanie odgłosów.
14.Posprzątanie pomocy wykorzystywanych na zajęciach.