Scenariusz zajęć z zakresu stymulacji polisensorycznej z wykorzystaniem żywiołu powietrze
Temat /cel ogólny/: Kształtowanie wrażliwości na odbiór bodźców w oparciu o kontakt z powietrzem.
Uczestnicy: wychowankowie z głęboką niepełnosprawnością intelektualną
Czas trwania: 30-40min.
Cele szczegółowe:
stymulacji percepcji dotykowej
rozwój komunikacji przedwerbalnej i werbalnej
usprawnianie motoryki małej i koordynacji wzrokowo-ruchowo-słuchowej
redukcja i wygaszanie stanów lękowych, niepokoju i agresji
stymulowanie czucia powierzchniowego i głębokiego
wyzwalanie spontanicznej aktywności dziecka
Przewidywane osiągnięcia/przewidywane zachowania/ dziecka- dziecko próbuje lub potrafi:
-odbierać bodźce dotykowe, wzrokowe, słuchowe
-podejmie próbę wydobycia powietrza z przedmiotów /trąbka, pompka/
-koncentrować uwagę na zadaniu przez kilka minut
-wypowiadać nieartykułowane dźwięki
-współpracować z nauczycielem podczas zajęć
Procedury osiągnięcia celów:
Metody:
Praktycznego działanie i słowna a w tym: elementy stymulacjipolisensorycznej muzykoterapia metodynrelaksacyjne niedyrektywna zabawa
Formy pracy: indywidualna, -grupowa – z zachowaniem indywidualizacji (każde dziecko ćwiczy ze swoim terapeutą, na oddzielnym stanowisku).
Środki dydaktyczne: płyta CD, wiatraki, suszarki, balony, piłeczki ssawki, trąbka, pompka, przescieradło
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie wychowanków słowem i gestem, nawiązanie kontaktu wzrokowego i fizycznego.
2. Słuchanie ruchu powietrza -wiejącego wiatru /stymulacja słuchu, relaksacja/.
3. Nawiew powietrza wiatrakiem na części ciała (dłonie , stopy, twarz, włosy) z różną siłą /stymulacja dotyku, odczuwanie siły powietrza/.
4. Nawiew suszarką zimnego i ciepłego powietrza na części ciała dziecka /odczuwanie temperatury powietrza/.
5.Przyczepianie do ciała „piłeczek ssawek”i odrywanie ich /propriocepcja -czucie głębokie/.
6.Spadanie balonów na części ciała, opukiwanie ciała balonem z powietrzem /czucie powierzchniowe/.
7.Pompowanie z pomocą n-la piłki plażowej, balona i wypuszczanie powietrza /stymulacja słuchu, dziecko usłyszy dźwięk wtłaczanego i wypuszczanego powietrza/
8. Naciskanie na trąbkę rowerową -wydobywanie dźwięku za pomocą powietrza /rozwijanie motoryki małej/.
9. Wydobywanie powietrza z pompki do roweru /rozwijanie motoryki małej/.
10.Machanie przy dziecku w górę i w dół prześcieradłem -”robienie” wiatru /odczuwanie powietrza w pomieszczeniu/.
11. Na zakończenie słuchanie szumu wiatru.
12.Posprzątanie pomocy wykorzystywanych na zajęciach.