SCENARIUSZ POPOŁUDNIOWEGO SPOTKANIA DZIECKO – RODZIC – NAUCZYCIEL ZORGANIZOWANEGO Z OKAZJI ANDRZEJEK POD HASŁEM „ANDRZEJKOWE CZARY - MARY”.
Cele ogólne:
• Wzmacnianie więzi uczuciowej z rodzina.
• Wytworzenie radosnej atmosfery.
• Pogłębianie współpracy między rodzina a przedszkolem.
• Stworzenie rodzicom okazji to gromadzenia spostrzeżeń o własnym dziecku i pracy nauczycieli.
Cele operacyjne:
• Zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe.
• Rozumie, że wróżba to zabawa.
• Umie wyrażać uczucia i przezywać radość z zabawy z rodzicami.
Uczestnicy: Dzieci 6 – letnie i ich rodzice
Miejsce spotkania : Sala grupy w przedszkolu, dekoracja w postaci emblematów o tematyce andrzejkowej.
Przebieg spotkania:
Andrzejki to wieczór wróżb. Wtedy to dziewczynki, a nawet chłopcy, chcą dowiedzieć się o swoim przyszłym losie. Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna. Zapraszamy do wspólnego wróżenia. Pamiętajmy jednak, że wróżba to zabawa i trzeba traktować ją nie całkiem poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić.
Wprowadzenie nastroju tajemniczości przy zabawie „Czary - mary” – El. Pedagogiki zabawy.
I wróżba. „Złóżmy dary”
Na środku Sali stoi „studnia z wodą”.
Dzieci kolejno wrzucają grosik wypowiadając wróżbę
„Żeby wróżby się spełniły złóżmy dary”.
Rzut odbywa się przez lewe ramię, a czyja moneta wpadnie do wody, ten ma szansę na spełnienie jego życzenia.
II wróżba. „Co mnie czeka w przyszłości”
Dzieci kolejno losują kartonik z zamieszczonymi po drugiej stronie symbolami:
• Palma – czekają cię wspaniałe przygody, będziesz podróżnikiem.
• Książka – czeka cię kariera naukowa, będziesz bardzo mądry.
• Pieniążek – będziesz bardzo bogaty.
• Bilet – przepowiednia podróży.
• Serduszko – czeka Cię wielka miłość i szczęście w życiu.
• Medal – przepowiednia kariery sportowej.
• Korona – przepowiednia kariery politycznej.
• Mikrofon – czeka Cię kariera na estradzie, będziesz bardzo sławny.
Zabawa przy muzyce „Dzieci do dzieci”.
Wszyscy maszerują po sali w rytmie piosenki. Gdy muzyka ucichnie, n-lka podaje hasła – polecenia, np. łokcie do łokci, kolana do kolan. Wszyscy dotykają się wskazanymi częściami ciała. Na hasło „dzieci do dzieci” każde dziecko mus znaleźć przyjaciela wśród dzieci, rodzice natomiast stoją nieruchomo.
III wróżba „Lanie wosku”.
Odgadywanie przez dzieci i rodziców zagadek, których rozwiązaniem są nazwy rekwizytów potrzebnych do przeprowadzenia wróżby:
„Wkłada go do dziurki mama albo ty,
Kiedy go przekręcisz otworzą się drzwi.” (klucz)
„Blaskiem swym służę, lecz co dziwniejsze,
Im świecę dłużej, tym jestem mniejsza.” (świeca)
Dzieci trzymają nad miska z zimną wodą klucz wykonany z drutu, rodzic wlewa przez dziurkę roztopiony wosk. Z cienia zastygłych figur wspólnie odczytują przyszłość według przygotowanych oznaczeń symboli.
IV wróżba „Wygraj wycieczkę”.
N-lka nawiązuje do tematu spełniania wróżb. Zapewnia przy tym, że proponowana na pewno się spełni. Prosi dzieci, które lubią jeździć na wycieczki, by utworzyły pociąg. Wagoniki kolejno przesuwają się i przekładają swojego prawego buta do przodu. Dziecko, którego but jako pierwszy wyszedł za próg zaprasza na środek swoich rodziców. N-lka prosi rodzica o wybranie jednej z dwóch kopert i odczytanie zawartej w kopercie treści. (Uwaga. Obie koperty zawierają tę sama treść.)
„Biuro podróży SPEŁNIAMY MARZENIA zaprasza 29.11.2005 r. na wycieczkę w Krainę Fantazji. Czas trwania wycieczki – jedna piosenka. Życzymy niezapomnianych wrażeń.”
Przy piosence „Piłka Oli” śpiewanej przez grupę, rodzic wyrusza na wycieczkę rowerkiem rehabilitacyjnym, dziecko natomiast mini rowerkiem dziecięcym – odpychaną.
Elementy pedagogiki zabawy.
Każde dziecko zaprasza rodzica do zabawy „Podajmy sobie rączki”.
V wróżba „Jajko z niespodzianka”.
Rodzice losują opakowanie po „Kinderniespodziance”. Wewnątrz znajduje się kolorowa kulka. Wybrany rodzic odczytuje znaczenie poszczególnych barw:
• Kulka pomarańczowa – graj w totolotka, możesz trafić szóstkę.
• Kulka biała – przed Tobą wielka radość i spokojne dni.
• Kulka brązowa – przemyśl dwa razy zanim podejmiesz jakąś decyzję.
• Kulka zielona – spełnią się twoje najskrytsze marzenia.
• Kulka czerwona – czeka Cię szczęśliwy czas w pracy i w domu.
• Kulka niebieska – powodzenie w życiu i finansach.
• Kulka żółta – pomyśl o urlopie, odpoczynek dobrze Ci zrobi.
VI wróżba „Kim będziesz w przyszłości?”
Dzieci losują z koszyczka cukierka. Jest do niego przywiązana karteczka z obrazkiem postaci. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, jaki zawód może wykonywać w przyszłości. Gdy wszyscy wypowiedzą się na temat swojej przyszłości, dzieci zjadają cukierki, a papierek wyrzucają do czarodziejskiego pudełka.
(Uwaga. Dwa rozsuwane pudełka sklejone i oklejone na całej powierzchni tym samym kolorem, sprawiają wrażenie jednego pudełka. Do wnętrza zaznaczonej części przed rozpoczęciem spotkania wkładamy balony. Do drugiej dzieci chowają papierki po cukierkach.)
Zapraszają rodziców do pomocy przy czarowaniu. Rodzice poznali zabawę na wstępie spotkania. Wspólnie śpiewają i wykonują gesty. Ostrożnie odsuwamy zaznaczoną część pudełka z zawartymi wewnątrz balonami. Każde dziecko otrzymuje balonika. Na pożegnanie każdy uczestnik otrzymuje gwiazdkę z okleiny. Przykleja ją w zależności od nastroju po zakończonym spotkaniu obok:
• Twarzy uśmiechniętej oznaczającej, że spotkanie bardzo się podobało.
• Twarzy z zamkniętymi oczami oznaczającej, że było nudno.
• Twarzy zdziwionej oznaczającej, że mogło być lepiej.