Numer: 24849
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W pracowni rzeźbiarskiej. Mali artyści. Scenariusz zajęć dla 5-latków

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla 5-latków
Opracowała Anna Pałka
Temat kompleksowy: Mali artyści.
Treści z podstawy programowej:
Dziecko wykazuje zainteresowanie malarstwem, rzeźbą i architekturą (także architekturą zieleni i architekturą wnętrz);
Śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu
Temat dnia: W pracowni rzeźbiarskiej.

Cele ogólne:
Ćwiczenie motoryki małej.
Pobudzanie zmysłu węchu i dotyku.
Rozwijanie kreatywnego myślenia
Wzbogacanie wiedzy dziecka o świcie technicznym.

Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi zaśpiewać piosenkę w grupie oraz poprawnie reaguje na sygnały nauczyciela.
Dziecko rozróżnia takie materiały jak drewno, kamień, wosk i kość oraz potrafi podać przykłady przedmiotów z nich zrobionych.
Dziecko próbuje odróżnić ukryte fragmenty materiałów za pomocą zmysłów dotyku i węchu.
Dziecko tworzy własne rzeźby inspirując się przedmiotami pojawiającymi się w treści piosenki „Plastelina” (lepienie z plasteliny lub ciasta na pierniki).

Czas realizacji: 1 dzień

Grupa: 13 osób

Miejsce: Sala, ogródek przedszkolny.

Metody:
podające : pogadanka, dyskusja
samodzielnego dochodzenia do wiedzy: problemowa
waloryzacji
praktyczna
elementy metody polisensorycznej
Formy:
indywidualna
zbiorowa
grupowa

Środki dydaktyczne:
Plastelina (/ciasto na pierniki). Podkładki z tektury lub gazety
Fragmenty drewna, kości, wosku, gliny, kamień
Drewniana figura szachowa, grzebień, igła kościana, koń z kamienia, świeca woskowa, gliniana miska i gliniana głowa konia
Tekst opowiadania „Wyprawa do parku rzeźb”
Płyta CD z muzyką „ Plastelina”

Przebieg zajęć:

I Wprowadzenie
1. Powitanie. Nauczyciel wita się z dziećmi za pomocą wierszyka:
„ Witam Cię, Ty witasz mnie.
Witamy wszyscy się”
Dzieci stoją w parach po obwodzie koła. Najpierw kłania się jedno dziecko, następnie drugie, a później wszyscy obracamy się do środka koła i kłaniamy się sobie nawzajem.
2. Gimnastyka poranna.
3. Czynności porządkowe i higieniczne
4. Ćwiczenia oddechowe oraz narządów artykulacyjnych „Wyprawa do parku rzeźb”.

II
1. Nauka piosenki „Plastelina” metodą ze słuchu.
Ulepiłem sobie domek z niewidzialnej plasteliny
Dwa okienka dwa kominy z niewidzialnej plasteliny
A w okienkach kwiatki bratki z niewidzialnej plasteliny
A dla taty krawat w kratkę z niewidzialnej plasteliny
La,la,la,la ...
Ulepiłem sobie pieska mięciutkiego z czarnym pyszczkiem
Lalkę Kasię i Tereskę i pistolet i siostrzyczkę.
Natrudziłem się ogromnie, stłukłem łokieć, zbiłem szklankę
Mamo,tato chodźcie do mnie. Mam tu dla Was niespodziankę
La,la,la,la...
Czemu na mnie tak patrzycie i zdziwione macie miny
Czyście nigdy nie widzieli NIEWIDZIALNEJ PLASTELINY
La,la,la,la....
2. Następnie nauczyciel włącza płytę CD z piosenką.
3. Dzieci śpiewają piosenkę tym razem z pokazywaniem (załącznik 1).
4. Zabawa „Rzeźbiarz”. Dzielimy dzieci na dwie grupy. Jedno dziecko z każdej grupy jest rzeźbiarzem i wybiera dziecko ze swojej drużyny tworząc z niego figurę (wybrane dziecko musi przyjąć odpowiednią pozę). Rzeźbiarz dokładna kolejne figury (pozostałe dzieci) i w ten sposób tworzy rzeźbę.
5. Swobodna zabawa dzieci.
6. Mała pracownia rzeźbiarza. W lnianych woreczkach przy każdym stoliku znajdują się materiały, z których można rzeźbić. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie ich zawartości za pomocą zmysłu węchu i dotyku. Przed rozpoczęciem zadania prosimy dzieci, by nawet gdy wiedzą, nie mówiły od razu głośno,co jest w środku. Gdy już wszystkie dzieci powąchają woreczki i dotkną zawartość, wówczas nauczyciel pyta, co może być w środku. Dzieci odpowiadają przez podniesienie ręki. To dziecko, które odpowiedziało poprawnie może wyciągnąć dany przedmiot z woreczka.
7. Następnie nauczyciel pokazuje dzieciom przykłady wyrzeźbionych już przedmiotów i ich zadaniem jest dopasować materiał do rzeźby.

III
1. Ponownie śpiewamy z dziećmi piosenkę. Nauczyciel umawia się z dziećmi przed śpiewem, że gdy będzie trzymał otwartą dłoń, to znaczy, że należy śpiewać głośno, natomiast gdy zamknie ją w pięść, wówczas należy śpiewać cicho.
2. Praca indywidualna. Dzieci lepią z plasteliny (lub ciasta na pierniki) przedmioty pojawiające się w piosence. W tle słychać piosenkę odtwarzaną z włączonej płyty CD.
3. Zabawa „Minutka”. Dzieci siedzą w kole i zamykają oczy. Gdy uznają, że minęła minuta, powoli otwierają oczy i wstają.
4.Pożegnanie.

Załącznik 1
Dom o zielonych progach „Plastelina”
Ulepiłem sobie domek z niewidzialnej plasteliny Tworzymy dach z rąk nad głową.
Dwa okienka dwa kominy z niewidzialnej plasteliny Pokazujemy dwa palce.
A w okienkach kwiatki bratki z niewidzialnej plasteliny Udajemy,że wąchamy kwiaty.
A dla taty krawat w kratkę z niewidzialnej plasteliny Przykładamy pięści do mostka.

La,la,la,la ...

Ulepiłem sobie pieska mięciutkiego z czarnym pyszczkiem Głaszczemy pieska.
Lalkę Kasię i Tereskę i pistolet i siostrzyczkę. Formujemy place w pistolet.
Natrudziłem się ogromnie,stłukłem łokieć, zbiłem szklankę Masujemy lewą ręką prawy łokieć.
Mamo,tato chodźcie do mnie. Mam tu dla Was niespodziankę Przywołujemy rodziców gestem.

La,la,la,la...

Czemu na mnie tak patrzycie i zdziwione macie miny Formujemy palce w okulary.
Czyście nigdy nie widzieli NIEWIDZIALNEJ PLASTELINY Kręcimy głową na boki.

La,la,la,la...

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.