Scenariusz zajęć zintegrowanych dla 5-latków
Opracowała Anna Pałka
Temat kompleksowy: Mali artyści.
Treści z podstawy programowej:
Dziecko przejawia, w miarę swoich możliwości, zainteresowanie wybranymi zabytkami i dziełami sztuki oraz tradycjami i obrzędami ludowymi ze swojego regionu
Temat dnia: W Muzeum.
Cele ogólne:
Zapoznanie z pojęciami: muzeum, eksponat, wystawa
Podnoszenie kultury interakcji społecznych, rozwijanie współpracy i współzawodnictwa, znajomość zasad zachowania się w muzeum.
Wzbogacanie słownictwa oraz rozwianie logicznego myślenia
Dokonywanie pomiaru długości oraz grupowanie obiektów.
Cele szczegółowe:
Dziecko rozumie co to jest muzeum oraz wie co tam się znajduje.
Dziecko grupuje obiekty w sensowny sposób oraz formułuje uogólnienia typu np. miecz i rękawica są podobne, ponieważ są z żelaza itp.
Dziecko wie, jak należy zachować się w muzeum. Tworzy z grupą oraz nauczycielką regulamin zachowania w muzeum.
Dziecko ustala równoliczność dwóch zbiorów oraz mierzy eksponaty za pomocą np. patyczków.
Czas realizacji: 1 dzień
Grupa: 13 osób
Miejsce: Sala, ogródek przedszkolny lub park
Metody (za Wincenty Okoń):
podające : pogadanka, dyskusja
samodzielnego dochodzenia do wiedzy: problemowa
waloryzacji
praktyczna
Formy:
indywidualna
zbiorowa
grupowa
Środki dydaktyczne:
Karteczki z obrazkami rzeźby, obrazu, miecza
Miecz, tarcza, sakiewki, ciżemki, kubek, miseczka itp.
Patyczki, kamyki, liście itp.
Czyste kartki, kredki
Piłka
Przebieg zajęć:
I Wprowadzenie
1. Powitanie. Nauczyciel wita się z dziećmi. Dzieci siedzą na dywanie w kole. Zabawa iskierka oraz „Kto ma”.
2. Gimnastyka poranna.
3. Nauczyciel zadaje dzieciom zagadkę:
„Tutaj znajdziesz dawne zbroje,
tarcze, miecze oraz zwoje
dzbanki, kości, znaleziska,
co pochodzą z wykopaliska.
Obcy tutaj wiatru szum,
bo to jest...”
4. Gdy dzieci odgadną, że chodzi o muzeum, wówczas nauczyciel pyta dzieci, co wiedzą o muzeum. Nauczyciel wyjaśnia co to jest muzeum.
5. „W muzeum”-zabawa ruchowa na zasadzie „sałatki owocowej”. Dzieci otrzymują plakietki z obrazkami miecza, rzeźby lub obrazu.
II
1. Nauczyciel wyjaśnia pojęcie „eksponat” oraz „wystawa”. Prezentuje dzieciom różne przykłady eksponatów np. grę planszową, tarcze, buty, miskę i kubek, obraz, książkę itp.
2. Zabawa „Odkrywcy”. Dzieci siadają na dywanie pod ścianą tyłem do nauczyciela, który ukrywa kilka przedmiotów w sali. Następnie mówi dzieciom,że przenieśliśmy się w czasie i musimy zebrać różne przedmioty jako dowód naszej wyprawy. Musimy się jednak śpieszyć, ponieważ za 2 minuty wracamy do naszych czasów. Zebrane przedmioty należy złożyć na środku dywanu,czyli w punkcie dowodzenia. Następnie, gdy już wszystkie przedmioty zostały odnalezione, nauczyciel prosi,by wszyscy usiedli na dywanie w kole. Po słowach nauczyciela : „raz ,dwa, trzy i cztery wracamy do naszej ery” jesteśmy znów w XXI wieku. Znalezione przedmioty umieszczone są na środku dywanu. Nauczyciel prosi, by każde dziecko wybrało jeden przedmiot i powiedziało czym on może być i do czego służyć. Stanowić one będą eksponaty w naszym muzeum.
3. Dzieci grupują eksponaty według np. rodzaju materiału z jakiego są wykonane, rozkładają na stolikach i w ten sposób tworzą wystawy (każdy stolik to osobna wystawa).
4. Wyjście do ogródka przedszkolnego lub parku, gdzie dzieci mają za zadanie zebranie patyków, liści, kamyków itp. Swobodna zabawa dzieci.
5. Nauczyciel z dziećmi tworzy „Muzeum zabawek”, gdzie eksponatami są rzeczy bliskie dzieciom. Zadaniem dzieci jest stworzyć zbiory eksponatów, porównać je ze sobą np. zmierzyć za pomocą patyków, liści lub kamyków.
6.Następnie nauczyciel wraz z dziećmi ogląda wystawy i następnie tworzy regulamin muzeum. Dzieci proponują zasady, jakie powinny w nim obowiązywać oraz rysują wybraną przez siebie zasadę.
III
1.Wszyscy siedzą na dywanie i nauczyciel rzuca piłką do wybranych dzieci i zadaje zagadki.
2. Zabawa ruchowa „Z wizytą w muzeum”. Dzieci ilustrują ruchem przejazd do muzeum, następnie poruszanie się w nim (między stolikami, gdzie wcześniej stworzyły wystawy) jak np. ludzie bardzo zmęczeni, szczęśliwi itp. Dwójka dzieci jest odpowiedzialna za przestrzeganie regulaminu w muzeum. Jeśli ktoś go złamie, wówczas musi stać bez ruchu przez minutę. Na koniec wracamy do przedszkola np. jak kaczki.
3.Zabawa w głuchy telefon
4.Pożegnanie.
Uwagi:
Podczas, gdy jedna grupa dzieci jest na lekcji angielskiego, druga grupa wykonuje z II punkty 2 i 3.