SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO, PRZEPROWADZONEGO W GR. II (4,5 LATKI)
PROWADZĄCA: Beata Mółka , nauczyciel dyplomowany.
TEMAT: "Tajemnice kuchni" - wdrażanie do przestrzegania zakazu próbowania produktów lub potraw niewiadomego pochodzenia.
CELE OGÓLNE:
- prawidłowe nazewnictwo osób pracujących w kuchni
- znajomość prac wykonywanych w kuchni
- umiejętność rozróżniania produktów żywnościowych (nazewnictwo)
- znajomość zasad bezpieczeństwa, podczas prac kuchennych
- wzbogacanie słownictwa dzieci.
CELE OPERACYJNE - DZIECKO:
- zna zawód: kucharka, kucharz
- wie, jakie czynności należy wykonać w kuchni (co mogą wykonywać dzieci, a co dorośli!)
- potrafi posegregować pokarmy dla ludzi oraz zwierząt
- potrafi rozróżnić pokarmy po: smaku, zapachu, węchu, dotyku
- degustuje znajome pokarmy
- przygotowuje "zdrowy posiłek - koktajl owocowy", przestrzega zasad bezpieczeństwa
- współpracuje w grupie kolegów
- oczekuje na swoją kolej wypowiedzi.
REALIZOWANE OBSZARY Z "PODSTAWY PROGRAMOWEJ"
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci, porozumiewanie sie z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych:
DZIECKO:
- obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują, grzecznie zwraca sie do innych
- przestrzega reguł obciążeniowych w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych)
- w miarę samodzielnie radzi sobie w sytuacjach życiowych i próbuje przewidywać skutki swoich zachowań
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
DZIECKO:
- zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym.
6. Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych.
DZIECKO:
- wie, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać pomoc, umie o nią poprosić
- zna zagrożenia płynące ze świata ludzi, roślin, zwierząt i unika ich
8. Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
DZIECKO:
- śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego, chętnie uczestniczy w tańcach i muzykowaniu
METODY:
- podające (rozmowa, objaśnienia nauczycielki)
- problemowe (stawianie pytań, wnioskowanie)
- ekspresyjne (śpiewanie. zabawy ruchowe)
- praktyczne (ćwiczenia praktyczne)
FORMY:
- praca z całą grupą
- praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zagadki, wiersz pt "W kuchni" A. Rżysko - Jamrozik, naturalne produkty: ciastko, cukier, cytryna, sól, pieprz, grejpfrut, produkty w oryginalnych opakowaniach, butelki z cieczą: woda, olej, mleko, sok. Pojemniki z produktami sypkimi: mąka, proszek do prania, sól do zmywarek, cukier puder, udrażniacz do rur, granulki (mleko w proszku, kakao) owoce, jogurt.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. POWITANKA MUZYCZNA - PŁYTA CD
2. WIERZ INTEGRUJĄCY GRUPĘ - "STOIMY RAMIĘ PRZY RAMIENIU ..."
3. PRZEDSTAWIENIE SIĘ GOŚCIOM - DZIECI WYTUPUJĄ SWOJE IMIONA
4. ZAGADKI DOTYCZĄCE TEMATU ZAJĘCIA - odgadywane przez dzieci.
• "Jaki zawód wykonują: panowie i panie, których zajęciem jest gotowanie"? (kucharz, kucharka)
• "Stoją na niej garnki, wsuwają do niej foremki. Gotuje, smaży, piecze - na rozkaz kucharki". (kuchnia)
• "Gdzie takich statków dużo bywa, dla których morzem jest zlewozmywak" (kuchnia)
5. SŁUCHANIE WIERSZA PT "W KUCHNI" A. Rżysko -Jamrozik, odpowiedzi na pytania:
- o jakich pomieszczeniach była mowa w wierszu?
- co znajduje sie w kuchni?
- kto pracuje w kuchni?
- co potrzebne jest kucharce, kucharzowi do przygotowania potraw?
- jakich produktów używa sie w kuchni?
- w czym znajduje się większość produktów spożywczych? (lodówka)
6. ZABAWA RUCHOWA "ODGŁOSY W KUCHNI" - Z ĆWICZENIAMI ORTOFONICZNYMI, WYKORZYSTYWANIE PROPOZYCJI DZIECI.
7. ZABAWA DYDAKTYCZNA "Gdzie jest ten produkt"? Nauczycielka wymienia produkt np: "olej" - dziecko wskazuje i mówi w jakim jest "opakowaniu" np:
"mąka" - w torebce
"pasztet" - w puszce
"jogurt" - w kubeczku, butelce
"masło" - pudełko, papier itp
- Rozmowa z dziećmi.
"skąd wiemy co znajduje sie w opakowaniu"?
"po czym poznajemy, że produkt jest nieświeży"?
" czym grozi zjedzenie nieświeżego produktu"?
8. ZABAWA RUCHOWA "słodkie i kwaśne minki' - dzieci biegają na paluszkach, na sygnał uderzenia w tamburyno - nauczyciel pokazuje produkt np: cytrynę, dzieci pokazują wyraz twarzy jaki towarzyszy im przy jedzeniu.
9. ZABAWA DYDAKTYCZNA "POSEGREGUJ PRODUKTY" na dwie grupy:
• produkty do jedzenia
• produkty niejadalne
Dzieci uzasadniają swój wybór, nazywają wybrane produkty i określają dla kogo lub czego są one przeznaczone. Pozostałe dzieci nagradzają kolegów telefonem "B-R-A-W-O". jak inaczej można ułożyć produkty? (kolory , kształt, wielkość) lub słowem "NIE"!
10. ŚPIEWANIE PIOSENKI PT "MAMA W KUCHNI" - muzykowanie na "nietypowych instrumentach" - pokrywki, kubeczki z grochem. opowiadanie przez dzieci o 'swojej kuchni" oraz o osobach, które przebywają w kuchni.
11. ZAGADKI DOTYKOWE "ZGADNIJ, CO TO"? - różne produkty żywnościowe
12. ZABAWA DYDAKTYCZNA "ROZPOZNAJ CO TO JEST"? - po zapachu, smaku, kolorze.
- butelki z różnymi cieczami (nieoznakowane) woda, olej, mleko, płyn do naczyń, sok
- pojemniki z produktami sypkimi: mąka, sól, cukier, proszek, cukier puder, udrażniacz do rur itp
Próby odpowiedzi na pytanie "czy produkty nieoznaczone "etykietką" są bezpieczne, czy wszystkie produkty kolorowe można spożywać?
13. WYCIĄGANIE WNIOSKÓW PRZEZ DZIECI (zapisanie ich!)
- "Nie zawsze i nie wszystkie produkty znajdują się w oryginalnych opakowaniach. Dorośli czasem przekładają je i przesypują do innych pojemników"
- "Niektóre produkty w kuchni są do siebie podobne, nie wszystkie nadają się do spożycia" - są trujące
- "Nie należy pić i jeść produktów, potraw, które nie znamy, pachnących inaczej, znajdujących się w innym opakowaniu"
14. ĆWICZENIA SŁUCHOWE "ZGADNIJ, CO TO"?- odgłosy z kuchni przedszkolnej
15. PRZYGOTOWANIE PRZEZ DZIECI "KOKTAJLU OWOCOWEGO" - fartuszki dla dzieci (bezpieczeństwo podczas pracy, zasady higieny!)
16. DEGUSTACJA WYKONANEGO "KOKTAJLU OWOCOWEGO" przez gości oraz kolegów z grupy
17. POŻEGNANIE SIĘ SŁOWEM I GESTEM