Numer: 24834
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Promowanie zdrowego stylu życia na podstawie wiersza B. Lewandowskiej "Na zdrowie". Scenariusz zajęć dla dzieci 5-6 letnich

Scenariusz zajęcia dla dzieci 5-6 letnich
Prowadząca: Izabela Lawrenc

Temat zajęcia: Promowanie zdrowego stylu życia na podstawie wiersza B. Lewandowskiej
„ Na zdrowie”.

Cele ogólne:
- rozwijanie aktywnych postaw prozdrowotnych
- rozwijanie umiejętności sprawnego komunikowania się
- kształtowanie umiejętności społecznych: zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych

Cele operacyjne: (Dziecko )
- słucha w skupieniu wiersza
- potrafi wypowiadać się na określony temat
- wie jak należy dbać o zdrowie
- wie, jakie produkty spożywcze są zdrowe
- potrafi nawiązać kontakt z drugim dzieckiem, osobą dorosłą

Metody pracy:
Oparte na aktywności dziecka: słuchanie, odpowiedzi na pytania, aktywne działanie, swobodne wypowiedzi, aktywność ruchowa, współpraca z dorosłym, aktywność muzyczna, wykonanie pracy plastyczno-technicznej.

Środki dydaktyczne:
Ilustracje do wiersza, wiersz B. Lewandowskiej „ Na zdrowie”, zagadki na temat zdrowia, płyta CD z piosenką, artykuły spożywcze, makieta Piramidy żywienia, materiały do działań plastycznych.

Formy aktywności:
- praca z całą grupą
- praca indywidualna
- praca zespołowa


Przebieg zajęć:

1. Zabawa „Powitanka”
Powitanie dzieci, które np. lubią spacery, lubią owoce, lubią ćwiczyć itp. Dzieci, których dotyczy powitanie machają do nauczycielki ręką.

2. Inscenizacja wiersza przez dzieci B. Lewandowskiej „ Na zdrowie”. Przypomnienie sposobów dbania o zdrowie i zapobiegania chorobom (np. prawidłowe odżywianie, dbanie o higienę własnego ciała, ruch na świeżym powietrzu,).

Doktor rybka niech nam powie
Jak należy dbać o zdrowie!
Kto chce prosty być jak trzcina,
Gimnastyką dzień zaczyna!
Całe ciało myje, co dzień
Pod prysznicem, w czystej wodzie.
Wie, że zęby białe czyste
Lubią szczotkę i dentystę!
Pije mleko, wie, że zdrowo
Chrupać marchew na surowo.
Kiedy kicha, czysta chustka
Dobrze mu zasłania usta.
Chcesz, to zobacz, jak jeść jabłka
na obrazku bez zarazków.
Rób tak samo, bo chcesz chyba
Tak zdrowy być jak ryba.

3. Rozmowa na temat utworu.
- Co trzeba robić, żeby być sprawnym ruchowo?
- W jaki sposób dbamy o zęby?
- Jaką czynność trzeba wykonać, żeby uniknąć zarazków?

4. Zabawy ruchowe dzieci z wykorzystaniem metody Weroniki Scherborne.
• Powitanie częściami ciała: – dzieci witają się brzuszkami, plecami, pośladkami, biodrami, barkami, łokciami, kolanami, nosami.
• Zabawa „ Przepychanka” dzieci siedzą tyłem do siebie i próbują się przepchnąć.
• Zabawa „Paczka” – jedno dziecko siedzi skulone na podłodze, ręce obejmują kolana, drugie usiłuje „rozwiązać paczkę” (ciągnie za ręce, nogi).

5.Segregowanie produktów na te, które służą zdrowiu, i te, które nie służą zdrowiu.
Nauczycielka stawia przed dziećmi koszyk zawierający różne artykuły spożywcze i prosi o posegregowanie żywności na zdrową i niezdrową. (Dzieci wyjmują z koszyka artykuły spożywcze i segregują na dwie grupy):
Zdrowa
Niezdrowa:
- jogurt - chipsy,
- mleko, - pepsi cola,
- serek, - cukierki,
- jabłko, - lizak,
- sok, - dropsy,
- pomidor, - wafelek

6. Zabawa przy piosence „ Piosenka gimnastyczna”.

7. Rozwiązywanie zagadek związanych ze zdrowiem. ( Przebijanie balonów i czytanie przez nauczyciela zagadek: (mleko, mydło, pasta do zębów, chusteczka, sporty, jabłko).

8. Praca plastyczna przy stolikach. Kolorowanie przez dzieci obrazków różnych produktów.

9. „Piramida żywienia” – praca zbiorowa.
Dzieci naklejają pokolorowane obrazki różnych produktów na makietę piramidy żywienia przy wskazówkach nauczycielki. Wspólnie ustalają, na jakim miejscu powinny znajdować się poszczególne produkty.

10. Podsumowanie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.