Numer: 24812
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe motyle. Scenariusz zajęć dla dzieci 4 - letnich

Scenariusz zajęć dla dzieci 4 – letnich
Temat: „Kolorowe motyle”
Data: 19.05.2014
Prowadząca: Monika Ciernia
Cele ogólne:
• Poznanie cyklu rozwojowego motyla opartego na zjawisku przemiany – metamorfozy

Cele szczegółowe - dziecko:
• Porządkuje historyjkę obrazkową według chronologicznych wydarzeń
• Poznaje przemianę rozwojową od gąsienicy do motyla
• Wzbogacanie słownika dziecka o nowe pojęcia poznanego środowiska przyrodniczego oraz doskonalenie kompetencji językowych poprzez wypowiadanie się na określony temat
• Wie, że skrzydła motyli są identyczne
• Przeprowadzi doświadczenie z farbą
• Uważnie słucha treści wiersza, opowiadania i odpowiada na pytania dotyczące jego treści
• Potrafi odzwierciedlić ruchem opowieść
• Estetycznie wykonuje pracę plastyczną, ćwiczy motorykę małą, rozwija wyobraźnię
• Rozwija ekspresję ruchową – ma świadomość możliwości własnego ciała
• Kształtowanie właściwego stosunku do środowiska przyrodniczego

Formy:
• zabawy naśladowcze,
• zabawy tematyczne,
• zabawy z elementami dramy i pantomimy,
• inscenizowanie ruchem wierszy, piosenek, opowiadań,

Metody słowne:
swobodna rozmowa, dialog, opis, pogadanka, słuchanie czytanych wierszy, opowiadanie treści utworów, metoda opowieści ruchowej J. C. Thulin

Przebieg:

1. Zabawa integracyjna „Szukamy skrzydeł do pary” doskonaląca percepcję wzrokową – każde dziecko otrzymuje jedno skrzydło motyla i łączy się w parę z tym, kto ma skrzydło o takim samym wzorze.
2. „Taniec motyli” - improwizacja taneczna w parach przy utworze J. Brahma „Walc as dur op 39 nr 15"
3. Rozmowa kierowana „Co to jest metamorfoza – przemiana”- burza mózgów- dz. stara się wyjaśnić podane pojęcie, wykorzystując do tego własne doświadczenia, wiadomości i obserwacje.
4. Historyjka obrazkowa „Rozwój motyla” – uporządkowanie ilustracji na tablicy wykorzystanie informacji zawartych w opowiadaniu. Zastosowanie następstwa czasowego, używanie określeń dotyczących czasu: najpierw, potem, rozwijanie kompetencji językowych.
5. Zabawa ruchowa przy muzyce „Gąsienice, motyle” – reagowanie ruchem na dźwięki wysokie i niskie. N. przyjmuje rolę marca czarodzieja. Bierze czarodziejską różdżkę i czaruje:
Czary – mary, dwie słonice,
zmieniam chłopców w gąsienice.
Czary – mary, dwa goryle,
wszystkie dziewczynki to motyle.
6. Zabawa matematyczna „Kolorowa gąsienica” – dzieci biorą odpowiednią ilość kolorowych karteczek, przeliczają, zgniatają i próbują stworzyć wspólną gąsienice.
7. Zabawa ruchowo – naśladowcza „Gąsienice - Motyle” do opowieści ruchowej gąsienica po łące spacerowała,/dzieci naśladują ruchy gąsienicy/ dużo zielonych liści jadała, wnet w kokon się zawinęła i cichutko długo w nim spałą /dzieci zwijają się nieruchomo/, nagle się obudziła i jako piękny motyl wyfrunęła /dzieci naśladują motyle/.
8. Zabawa „Co myślała gąsienica w kokonie?” – identyfikacja interpersonalna, dz. stara się wyobrazić i wyrazić werbalnie swoje pomysły poprzez doświadczenie z chustą animacyjną. Kolejno nauczyciel chętne dzieci zawija w chustę animacyjną nieruchomo, dzieci wypowiedzą się na postawie własnych doświadczeń i odczuć.
9. Doświadczenia z farbą plakatową „Symetryczne motyle” – prezentacja przez nauczyciela, dzieci kolejno wykonują samodzielnie motyla z wyciętego szablonu. Po wyschnięciu doklejamy skrzydła do rolki papieru.
10. Ewaluacja. Komu podobała się dzisiejsza zabawa przykleja motyla ma łąkę, komu nie gąsienicę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.