KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA ANGIELSKIEGO
( klasa IId czerwiec 2013)
Temat lekcji:
- Prominent, yet..forgotten.
Podręcznik:
- Matrix, wydawnictwo Oxdird University Press.
Cele ogólne:
- Zapoznanie z ciekawym a mało znanym faktem i postacią z historii Stanów Zjednoczonych i Anglii.
- Poszerzanie kompetencji językowych.
Cele szczegółowe:
- Uczeń bierze udział w swobodnej, skowanej przez nauczyciela dyskusji.
- W toku rozmowy poznaje nowe słownictwo.
- Swobodnie posługuje się prostymi czasami i konstrukcjami gramatycznymi.
- Potrafi dopasować brakujące fragmenty tekstu.
- Wyjaśnia razem z nauczycielem nowe słownictwo i zapisuje je.
- Potrafi streścić tekst.
- Przygotowuje projekt na kolejne zajęcia dotyczący słynnych postaci lub wydarzeń.
- Utrwala konstrukcje strony biernej.
Metody:
- kognitywna.
- naturalna.
- gramatyczno-tłumaczeniowa.
- multimedialna.
Materiały:
- Skserowany tekst z podręcznika Matrix.
- Skserowane materiały z podręcznika Learning for the First Certificate.
Przebieg lekcji :
- Rozgrzewka (rozmowa na bieżące tematy).
- Nauczyciel wprowadza temat zajęć zadając szereg pytań typu: Who comes to your.
- Mind when you think about famous Americans?
- What do you know about the War of independence?
- What Polish soldier fought for American Independence?
- Have you ever heard oabout Nathaniel Coutrhrope?
- Przechodzi do tematu lekcji rozdając materiały ksero i prosi o przeczytanie tekstu i uzupełnienie luk.
- Sprawdza odowiedzi uczniów.
- wyjaśnia nowe słownictwo.
- Prosi o krótkie słowne streszczenie tekstu.
- Uczniowie czytają kolejny krótki tekst o Chicago( z tej samej partii skserowanego materiał)i i uzupełniają ćwiczenie.
- Wspólnie rozwiązują część ćwiczeń na stronę bierną( pozostała część to praca domowa).
- Nauczyciel zadaje długoterminową ( tydzień)prace domową: opracowanie referatów na temat słynnych ludzi i miejsc( sugeruje słynnych odkrywców , w tym pozostającego w cieniu innych Ernesta Shackeltona).