Scenariusz zajęć z obserwacji diagnozującej dla dzieci 5,6 letnich
Prowadząca: Ewelina Krasińska
Grupa wiekowa: 5,6 latki
Temat zajęć: „Czary mary - czytamy i liczymy”
Cel: Stopień opanowania umiejętności w zakresie przygotowania do nauki czytania oraz stopnia opanowania umiejętności matematycznych z zakresu orientacji przestrzennej i umiejętności liczenia.
Cele operacyjne:
- dzieli wyrazy na sylaby,
- wykonuje ćwiczenia słuchowe,
- dokonuje analizy i syntezy słuchowej wyrazu,
- rozpoznaje obraz liter i dopasowuje do odpowiedniego obrazka
- układa z rozsypanki literowej wyrazy – 6l.,
- czyta wyrazy i zdania – 6l.,
- układa z rozsypanki wyrazowej zdania – 6l.,
- dopasowuje wyraz i zdanie do obrazka – 6l.,
- wykonuje zadania oparte na spostrzeganiu wzrokowym
- rozpoznaje wizytówkę ze swoim imieniem,
- przelicza elementy do 6 i więcej – 5l., do 10 i więcej 6l.
- potrafi połączyć ilość przeliczonych elementów z cyfrą,
- wskazuje prawą i lewą stronę swojego ciała, orientuje się w przestrzeni,
- porusza się i wykonuje zadania zgodnie z poleceniami nauczycielki,
- przestrzega ustalonych zasad bezpieczeństwa,
Metoda: zadań stawianych dziecku
Formy: z całą grupą, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: różne obrazki, rozsypanka wyrazowa, literowa, karty pracy, białe cegiełki, magnetofon, obrazki pocięte na 6 części, cyferki, mazaki, kartki,
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa na dywanie
W rytm muzyki nauczycielka zaprasza do zabawy dzieci, których imię zaczyna się na podaną głoskę – 5 latki i pokazaną przez nauczycielkę literę – 6 latki, następnie głoskuje wyrazy, a dzieci dotykają usłyszane części ciała i przedmioty w sali.
2. Rozrzucone imiona
Dzieci biegają wokół dywanu w rytm usłyszanej muzyki, nauczycielka rozrzuca koperty z imionami, po zatrzymaniu muzyki każde dziecko wybiera kopertę ze swoim imieniem, siada na dywanie i układa swoje imię z rozsypanki literowej (5l. według wzoru, 6l. bez wzoru).
3. „Poruszaj się tak jak ci powiem” – poruszanie się w różnych kierunkach. Nauczycielka rozkłada kolorowe krążki na podłodze. Dzieci zajmują miejsca przy krążkach, wchodzą w nie i patrzą na nauczyciela, który wyjaśnia co mają robić: tupnij nogą, wysuń ręce do przód, zrób trzy kroki do przodu, wróć do swojej obręczy, weź ręce do tyłu, za siebie, nie oglądaj się za siebie, nie oglądaj się za siebie, zrób trzy kroki w tył, wróć do obręczy ,popatrz w górę, wyciągnij ręce w górę nad głowę, podskocz do góry, kucnij, połóż ręce na podłodze, spójrz w dół, na swoje dłonie, wstań i spójrz na swoje stopy, podskocz cztery razy, podnieś do góry lewą rękę, pomachaj 6 razy, dotknij lewą ręką lewego ucha, połóż lewą dłoń na lewym kolanie, tupnij prawą nogą 5 razy, zrób w prawo 4 kroki, wróć do obręczy, pomachaj prawą ręką.
4. Zabawa ,,Głoskami i sylabami"
Dzieci otrzymują różne obrazki, nauczycielka dzieli wyrazy na głoski dla 6 latków oraz wyrazy na sylaby dla 5 latków. Zadaniem dzieci jest dokonanie syntezy słuchowej wyrazu i poniesienie odpowiedniego obrazka do góry.
5. Zabawa dydaktyczna – „Zadanie w kopercie”
Na podłodze nauczycielka rozkłada koperty z imieniem dziecka, każdy odszukuje swoje zadanie.
Dzieci otrzymują obrazek pocięty na 6 części – układają w jedną całość – 6 latki układają podpis z liter do ilustracji, 5 latki dokonują analizy sylabowej i układają schemat sylabowy z białych cegiełek.
6. Zadanie – „Wyznaczamy kierunki na rysunkach”
Karta pracy, dziecko otrzymuje kartę pracy na której narysowany jest stół, nauczycielka podaje polecenia, zadaniem dzieci jest narysowanie: na stole wazon, pod stołem piłkę, z prawej strony kwiatka, z lewej płotek.
7. Zadanie „Literki i obrazki”
Dziecko otrzymuje kopertę w której znajdują trzy obrazki – 5l. mają za zadanie połączyć obrazek z literą, natomiast 6l otrzymują dwa obrazki – układają z rozsypanki wyrazowej zdania do obrazków.
8. Zadanie - „Lizaki policyjne”
Nauczycielka pokazuje lizaki z cyframi - 6 latki lub z narysowanymi kropki – 5 latki. Zadaniem dzieci jest podskoczyć tyle razy ile wskazuje lizak.
9. Zadanie –„Układamy motyle”
Zadaniem dzieci jest poukładać na kwiatach sylwety motyli w taki sposób, aby ich liczba na każdym kwiatku była zgodna z liczbą kropek lub cyfrą na położonym pod kwiatkiem kartoniku. 5 latki liczą do 6 i więcej, 6 latki do 10 i więcej
10. Karta pracy
Nauczycielka dzieli imię dziecka na sylaby. Wołana osoba przybiega i odbiera kartę pracy. „Kropki biedronki” – dzieci sumują kropki na skrzydłach kolejnych biedronek na obrazkach, rysują odpowiednią liczbę – 6l oraz rysują odpowiednią ilość kropek – 5l,